Wyszukaj produkty, dolegliwość lub użytkowników

Jak długo można przechowywać wino musujące?

Żywność i różnego rodzaju napoje zwykle mają datę przydatności do spożycia. Zasada ta dotyczy również wina, jeśli butelka z nim została otwarta. Wino leżakujące w zamknięciu, w odpowiednich warunkach, z wiekiem staje się lepsze. Czy jednak...


5 zasad diety niskobiałkowej

Dieta niskobiałkowa - na czym dokładnie polega?Dieta niskobiałkowa jest stosowana w celach leczniczych, u osób chorujących na schorzenia wątroby i nerek, a także w chorobach metabolicznych oraz podczas wystąpienia zaburzeń przemiany białek bądź...


Jak przyspieszyć porost włosów?

Każda dziewczyna marzy o długich, pięknych i gęstych włosach.  Niestety bardzo często włosy nie chcą rosnąć, łamią się i wykruszają. Są  jednak skuteczne preparaty, jak również i domowe skuteczne sposoby,  które z pewnością...


Jak zagęścić włosy?

Bujne i lśniące włosy dodają nam atrakcyjności. Niestety, nie każdy może poszczycić się gęstymi kosmykami. Jeżeli mamy problem z nadmierną ich utratą, dobrze byłoby poznać sposoby, które pomogą nam zagęścić włosy. Okazuje się, że jest ich całkiem...


Szparagi - dlaczego warto je jeść?

Kiedy sezon szparagowy jest w pełni, należy jak najbardziej wykorzystywać naturalne dobrodziejstwo zielonych białych łodyg. Mało jest warzyw o tak wielu zaletach. Szparagi znane są ludziom już od ponad dwóch tysięcy lat. Niegdyś uważano je za lek...


Dlaczego warto stosować probiotyki?

Mimo, iż zainteresowanie jelitami od pewnego czasu przeżywa swego rodzaju renesans, to ciągle tematyka probiotykoterapii dla wielu z nas jest czymś bardzo enigmatycznym. Nierzadko nie mamy pojęcia, jak duży wpływ na nasze zdrowie mają żywe kultury...Efekty odstawienia cukru

Prawie każdy lubi słodycze. Chętnie jemy ciasteczka, czekoladki czy batoniki. Sporo osób uwielbia też słodkie napoje gazowane. O wiele mniej osób wybiera wodę mineralną niż colę albo słodkie jabłko zamiast batonika. Niestety zjadanie dużej...
Zalety bycia wegetarianinem

Wegetarianizm to wybawienie na wszelkiego rodzaju problemy cywilizacyjne. Osoby stosujące dietę bezmięsną są nią zachwycone i bardzo optymistycznie nastawione do tego rodzaju żywienia. Czy jednak dieta wegetariańska jest dla każdego zdrowa i bezpieczna? Kluczową...


Wpływ wody na nasz wyglą i zdrowie

Objawy odwodnienia lub niewystarczającej ilości wody w organizmie są bardzo wyraźne: bóle głowy, złe samopoczucie, zmęczenie. Wpływa to również na stan skóry i włosów. Na wadze może przybyć dodatkowych kilogramów i pojawia...Suplementy diety jakie stosować i na jakie efekty można liczyć?

Odpowiednio zbilansowana dieta jest podstawą naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje przede wszystkim białek, tłuszczy i węglowodanów, które codziennie przyswajamy z pożywieniem. Oprócz tych podstawowych składników budulcowych naszych komórek i tkanek, ciało potrzebuje także szeregu mikro- i makroelementów, które są niezbędne do utrzymania fizjologicznej i metabolicznej równowagi w jego wnętrzu.

Te substancje odżywcze odpowiadają za pracę naszego organizmu oraz za funkcje poznawcze i psychologiczne, a ich niedobory mogą objawiać się zmęczeniem i złym samopoczuciem, problemami z koncentracją, przesuszaniem się skóry, anemią i rozregulowaną gospodarką wodną. W takich sytuacjach konieczna jest suplementacja odpowiednich składników mineralnych, w celu przywrócenia ich prawidłowego poziomu w ustroju. Suplementacji można dokonywać modyfikując dietę lub skorzystać z wygodniejszej alternatywy suplementów diety, które zawierają mikro- i makroelementy oraz witaminy. Co warto wiedzieć aby wybrać odpowiednie dla siebie suplementy?

Makroelementy w diecie

W organizmie człowieka niezbędnymi makroelementami są węgiel, azot, siarka, wodór, fosfor, wapń, magnez, chlor, potas, sód. Te substancje mineralne stanowią absolutnie niezbędne składniki odżywcze dla naszego ciała, a niewystarczająca ich suplementacja prowadzi do problemów z funkcjonowaniem całego organizmu. Węgiel to podstawowy budulec wszystkich cząsteczek organicznych, zarówno zwierzęcych, jak i roślinnych. Do budowy aminokwasów w DNA wykorzystywane są głównie węgiel, azot, siarka, wodór.

Pozostałe minerały zaangażowane są w regulację gospodarki wodnej, metabolizmu i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ponadto, fosfor jest bardzo ważny w regulacji metabolizmu na poziomie komórkowym. Jest zaangażowany w kluczowe dla organizmu procesy energetyczne, takie jak łańcuch oddechowy w mitochondriach oraz regulacja aktywności białek w procesach fosforylacji i defosforylacji.

Niezbędne mikroelementy

Mianem mikroelementów określa się pierwiastki chemiczne, które w organizmie występują w niewielkich ilościach, ale mają istotne znaczenie biologiczne. Są to minerały, takie jak żelazo, fluor, cynk, miedź, jod, bor, kobalt, chrom, mangan, molibden i selen. Mikroelementy są zaangażowane w funkcjonowanie organizmu poprzez regulację procesów enzymatycznych, a także udział w budowie wyspecjalizowanych tkanek i komórek.

Żelazo jest niezbędnym składnikiem czerwonych krwinek i umożliwia transport tlenu w krwioobiegu jako składnik hemoglobiny. Ponadto uczestniczy w wielu procesach metabolicznych, takich jak oddychanie komórkowe i procesy redukcji i oksydacji. Fluor znany jest nam z procesu fluoryzacji zębów, czyli ich wzmacniania. Cynk i miedź są niezbędne dla utrzymania zdrowej skóry, a jod reguluje funkcjonowanie tarczycy.

Witaminy które są najważniejsze?

Oprócz minerałów, ogromną rolę w regulacji fizjologicznej organizmu człowieka pełnią witaminy. Do najważniejszych należą witaminy A, D, E i K, a zaraz po nich witamina C i witaminy z grupy B. Witamina A znana jest ze swojej roli w funkcjonowaniu skóry i oczu, a także ze swoich antyoksydacyjnych właściwości, witamina D wpływa na układ kostny, a witaminy E i K odpowiadają za prawidłowe krzepnięcie krwi i funkcjonowanie czerwonych krwinek.

Witamina C jest znana ze swojego dobroczynnego działania na odporność, ale także ze skutecznego usuwania wolnych rodników, przez co stosowana jest zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i kosmetycznym. Witaminy z grupy B pozwalają zachować prawidłową gospodarkę energetyczną i ich poziom ma ogromny wpływ na metabolizm.

Skutki niedoborów witamin dla organizmu jak się objawiają?

Niedobory składników mineralnych i witamin często mogą pozostać niezauważone, ponieważ ich objawy bywają delikatne, a często także mylone z objawami innych chorób. Szczególną uwagę należy zwrócić na poziom tych substancji w naszym organizmie, jeśli stale towarzyszy nam zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, skurcze mięśni, problemy ze skórą, włosami i paznokciami i problemy z krzepliwością krwi.

Do najczęstszych niedoborów należą niedobory żelaza i witaminy B12, potocznie zwane anemią, które objawiają się chronicznym brakiem energii, bladością i mogą prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych. U osób z problemami skórnymi częstą diagnozą są niedobory witaminy C, A i E, które są odpowiedzialne za prawidłowe nawodnienie i ochronę komórek skórnych przed stresem oksydacyjnym. Powszechne wiadomo, że niedobór magnezu może objawiać się bolesnymi skurczami. Najlepszym sposobem na sprawdzenie poziomu witamin i minerałów są badania krwi, jednak znając podstawowe objawy niedoborów łatwiej jest nam dobrać skuteczne suplementy.

Czy warto suplementować witaminy i minerały?

Suplementacja witamin i minerałów jest dobrym pomysłem, zarówno jeśli walczymy z niedoborami, jak i w ramach profilaktyki. Substancje odżywcze przyjmowane wraz z pokarmem nie zawsze wchłaniają się w ilości wystarczającej do utrzymania ich odpowiedniego poziomu w organizmie, dlatego dodatkowa ich suplementacja ma pozytywne skutki dla naszego zdrowia.

Odpowiedni poziom składników mineralnych w organizmie pomoże także w walce z przewlekłymi chorobami, takimi jak choroby układu krążenia, układu nerwowego, czy bóle kości i stawów. Ponadto, osobom które decydują się na dietę wegetariańską i wegańską zaleca się suplementację żelaza i witamin z grupy B, które są zwykle dostarczane z pokarmami mięsnymi. Dzięki suplementacji zgodnej z potrzebami naszego organizmu można skutecznie łagodzić objawy istniejących chorób i działać ochronnie.

Czy suplementy są bezpieczne?

Tak, suplementy przyjmowane w odpowiednich dawkach są bezpieczne w użytku. Suplementy nie są środkami leczniczymi, ale mogą działać korzystnie w walce z różnorodnymi objawami chorobowymi. Na rynku dostępne są głównie suplementy w formie kapsułek, tabletek, proszków i rozpuszczalnych pastylek. Mają one zróżnicowane dawki i charakteryzują się różnym stopniem wchłaniania.

Aby upewnić się, że wybrany suplement będzie skuteczny, należy wziąć pod uwagę czy chcemy stosować go do walki z istniejącymi już objawami, czy w celach profilaktycznych. Jeśli mamy wątpliwości dotyczące dawkowania, zawartości substancji w suplemencie lub preferowanego rodzaju suplementu, przed przyjęciem środka należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą oraz zapoznać się z etykietą produktu. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, gdyż przedawkowanie substancji mineralnych i niektórych witamin może prowadzić do zaburzeń gospodarki wodnej i objawiać się problemami skórnymi i zmęczeniem.