Suplementy diety jakie stosować i na jakie efekty można liczyć?
Odpowiednio zbilansowana dieta jest podstawą naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje przede wszystkim białek, tłuszczy i węglowodanów, które codziennie przyswajamy z pożywieniem. Oprócz tych podstawowych składników budulcowych naszych komórek i tkanek, ciało potrzebuje także szeregu mikro- i makroelementów, które są niezbędne do utrzymania fizjologicznej i metabolicznej równowagi w jego wnętrzu.
Te substancje odżywcze odpowiadają za pracę naszego organizmu oraz za funkcje poznawcze i psychologiczne, a ich niedobory mogą objawiać się zmęczeniem i złym samopoczuciem, problemami z koncentracją, przesuszaniem się skóry, anemią i rozregulowaną gospodarką wodną. W takich sytuacjach konieczna jest suplementacja odpowiednich składników mineralnych, w celu przywrócenia ich prawidłowego poziomu w ustroju. Suplementacji można dokonywać modyfikując dietę lub skorzystać z wygodniejszej alternatywy suplementów diety, które zawierają mikro- i makroelementy oraz witaminy. Co warto wiedzieć aby wybrać odpowiednie dla siebie suplementy?
Makroelementy w diecie
W organizmie człowieka niezbędnymi makroelementami są węgiel, azot, siarka, wodór, fosfor, wapń, magnez, chlor, potas, sód. Te substancje mineralne stanowią absolutnie niezbędne składniki odżywcze dla naszego ciała, a niewystarczająca ich suplementacja prowadzi do problemów z funkcjonowaniem całego organizmu. Węgiel to podstawowy budulec wszystkich cząsteczek organicznych, zarówno zwierzęcych, jak i roślinnych. Do budowy aminokwasów w DNA wykorzystywane są głównie węgiel, azot, siarka, wodór.
Pozostałe minerały zaangażowane są w regulację gospodarki wodnej, metabolizmu i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ponadto, fosfor jest bardzo ważny w regulacji metabolizmu na poziomie komórkowym. Jest zaangażowany w kluczowe dla organizmu procesy energetyczne, takie jak łańcuch oddechowy w mitochondriach oraz regulacja aktywności białek w procesach fosforylacji i defosforylacji.
Niezbędne mikroelementy
Mianem mikroelementów określa się pierwiastki chemiczne, które w organizmie występują w niewielkich ilościach, ale mają istotne znaczenie biologiczne. Są to minerały, takie jak żelazo, fluor, cynk, miedź, jod, bor, kobalt, chrom, mangan, molibden i selen. Mikroelementy są zaangażowane w funkcjonowanie organizmu poprzez regulację procesów enzymatycznych, a także udział w budowie wyspecjalizowanych tkanek i komórek.
Żelazo jest niezbędnym składnikiem czerwonych krwinek i umożliwia transport tlenu w krwioobiegu jako składnik hemoglobiny. Ponadto uczestniczy w wielu procesach metabolicznych, takich jak oddychanie komórkowe i procesy redukcji i oksydacji. Fluor znany jest nam z procesu fluoryzacji zębów, czyli ich wzmacniania. Cynk i miedź są niezbędne dla utrzymania zdrowej skóry, a jod reguluje funkcjonowanie tarczycy.
Witaminy które są najważniejsze?
Oprócz minerałów, ogromną rolę w regulacji fizjologicznej organizmu człowieka pełnią witaminy. Do najważniejszych należą witaminy A, D, E i K, a zaraz po nich witamina C i witaminy z grupy B. Witamina A znana jest ze swojej roli w funkcjonowaniu skóry i oczu, a także ze swoich antyoksydacyjnych właściwości, witamina D wpływa na układ kostny, a witaminy E i K odpowiadają za prawidłowe krzepnięcie krwi i funkcjonowanie czerwonych krwinek.
Witamina C jest znana ze swojego dobroczynnego działania na odporność, ale także ze skutecznego usuwania wolnych rodników, przez co stosowana jest zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i kosmetycznym. Witaminy z grupy B pozwalają zachować prawidłową gospodarkę energetyczną i ich poziom ma ogromny wpływ na metabolizm.
Skutki niedoborów witamin dla organizmu jak się objawiają?
Niedobory składników mineralnych i witamin często mogą pozostać niezauważone, ponieważ ich objawy bywają delikatne, a często także mylone z objawami innych chorób. Szczególną uwagę należy zwrócić na poziom tych substancji w naszym organizmie, jeśli stale towarzyszy nam zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, skurcze mięśni, problemy ze skórą, włosami i paznokciami i problemy z krzepliwością krwi.
Do najczęstszych niedoborów należą niedobory żelaza i witaminy B12, potocznie zwane anemią, które objawiają się chronicznym brakiem energii, bladością i mogą prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych. U osób z problemami skórnymi częstą diagnozą są niedobory witaminy C, A i E, które są odpowiedzialne za prawidłowe nawodnienie i ochronę komórek skórnych przed stresem oksydacyjnym. Powszechne wiadomo, że niedobór magnezu może objawiać się bolesnymi skurczami. Najlepszym sposobem na sprawdzenie poziomu witamin i minerałów są badania krwi, jednak znając podstawowe objawy niedoborów łatwiej jest nam dobrać skuteczne suplementy.
Czy warto suplementować witaminy i minerały?
Suplementacja witamin i minerałów jest dobrym pomysłem, zarówno jeśli walczymy z niedoborami, jak i w ramach profilaktyki. Substancje odżywcze przyjmowane wraz z pokarmem nie zawsze wchłaniają się w ilości wystarczającej do utrzymania ich odpowiedniego poziomu w organizmie, dlatego dodatkowa ich suplementacja ma pozytywne skutki dla naszego zdrowia.
Odpowiedni poziom składników mineralnych w organizmie pomoże także w walce z przewlekłymi chorobami, takimi jak choroby układu krążenia, układu nerwowego, czy bóle kości i stawów. Ponadto, osobom które decydują się na dietę wegetariańską i wegańską zaleca się suplementację żelaza i witamin z grupy B, które są zwykle dostarczane z pokarmami mięsnymi. Dzięki suplementacji zgodnej z potrzebami naszego organizmu można skutecznie łagodzić objawy istniejących chorób i działać ochronnie.
Czy suplementy są bezpieczne?
Tak, suplementy przyjmowane w odpowiednich dawkach są bezpieczne w użytku. Suplementy nie są środkami leczniczymi, ale mogą działać korzystnie w walce z różnorodnymi objawami chorobowymi. Na rynku dostępne są głównie suplementy w formie kapsułek, tabletek, proszków i rozpuszczalnych pastylek. Mają one zróżnicowane dawki i charakteryzują się różnym stopniem wchłaniania.
Aby upewnić się, że wybrany suplement będzie skuteczny, należy wziąć pod uwagę czy chcemy stosować go do walki z istniejącymi już objawami, czy w celach profilaktycznych. Jeśli mamy wątpliwości dotyczące dawkowania, zawartości substancji w suplemencie lub preferowanego rodzaju suplementu, przed przyjęciem środka należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą oraz zapoznać się z etykietą produktu. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, gdyż przedawkowanie substancji mineralnych i niektórych witamin może prowadzić do zaburzeń gospodarki wodnej i objawiać się problemami skórnymi i zmęczeniem.