Wyszukaj produkty, dolegliwość lub użytkowników


Ile kroków robić dziennie, aby było zdrowo?

Światowa  Organizacja Zdrowia wskazała, że każdego dnia powinniśmy robić od 6000  do 8000 kroków. Jednak czy jest to wskazanie dotyczące wszystkich?   Jakie są skutki pokonywania zbyt małych dystansów każdego dnia? Czy  można...


Sport nieobciążający stawów

Regularne podejmowanie aktywności fizycznej niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych – stanowi podstawę utrzymania dobrego stanu zdrowia, kondycji i prawidłowego rozwoju organizmu.Jednak mimo niewątpliwie korzystnego wpływu wysiłku fizycznego...10 sposobów na szybkie odstresowanie

 Stres - pozytywny czy negatywny?Czujesz  się przytłoczony zdarzeniami dziejącymi się wokół Ciebie? Odczuwasz  bezsilność wobec nowych wyzwań? Dzisiejsze czasy sprawiają, że stres  towarzyszy nam już od okresu wczesnego dzieciństwa...Zalety i wady uprawiania sportu

Powszechnie wiadomo, że sport to zdrowie, ale czy wiesz dokładnie, jakie korzyści płyną z uprawiania sportu? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że aktywność fizyczna w nadmiarze, zamiast pomagać, może szkodzić. Dowiedz się, jakie są zalety i wady uprawiania...Sport jako fundament zdrowia

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrową dietą, pełni kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia, kondycji i świetnego wyglądu na długie lata. Regularne i rozsądnie zaplanowane treningi niosą ze sobą niesamowite korzyści dla ciała i umysłu. Pozwalają uzyskać pożądaną sylwetkę oraz poradzić sobie z nadmiarem stresu. Jednak aby sport wiązał się z wymienionymi korzyściami, musi być prowadzony w sposób kontrolowany i dostosowany do indywidualnych potrzeb organizmu.

W natłoku całej masy często sprzecznych informacji, płynących z każdej strony, trudno jest od podstaw zaplanować właściwy trening. Amator ma pełne prawo zagubić się w gąszczu porad i metod proponowanych przez mniej lub bardziej doświadczonych trenerów. Przedstawiana kategoria zbiera maksymalnie dużo praktycznych informacji na temat sportu, suplementacji i żywienia okołotreningowego, które pozwolą początkującym adeptom bezpiecznie wejść w świat aktywności fizycznej, a bardziej doświadczonym koneserom pogłębić lub zweryfikować swoją wiedzę na temat zdrowia i sportu.

Trenuj mądrze słuchaj własnego ciała

Sport to przyjemność dająca olbrzymie profity zdrowotne. Jest to jednak również bardzo duża odpowiedzialność. Przekraczanie granic własnego komfortu może wiązać się z niebezpieczeństwem, jeśli nie jest odpowiednio przemyślane i zaplanowane. Niestety amatorzy, którzy zbyt pochopnie rozpoczynają sezon treningowy, często padają ofiarą kontuzji, których w rzeczywistości bardzo łatwo uniknąć. Z artykułów zamieszczanych na blogu dowiesz się jak dostosować trening do własnych potrzeb oraz jak prawidłowo obrać sobie cele.

Zgłębisz tajemnice własnego ciała i uświadomisz sobie, jak wiele sygnałów otrzymujesz od własnego organizmu. Największym wyzwaniem, ale również koniecznością dla początkującego sportowca, jest nauczenie się prawidłowego odczytywania tych oznak i modyfikowania planu treningowego zgodnie z owymi symptomami.

Czy sport jest dla mnie?

Początki nigdy nie są łatwe. Zawsze pojawiają się chwile zwątpienia i braku motywacji. Artykuły na blogu, pisane na podstawie własnych doświadczeń autorów, zawierają praktyczne wskazówki pomagające radzić sobie w słabszych momentach. Uczą jak prawidłowo obierać cel, tak aby był on możliwy do spełnienia w niedalekiej przyszłości. Dają pożyteczne wskazówki dla amatorów, którzy nie wiedzą jak poczynić pierwsze kroki na siłowni czy stadionie.

Ponadto blog tomipomaga.pl to świetne miejsce na dzielenie się własnymi doświadczeniami w kwestii uprawiania konkretnych dyscyplin sportowych, zarówno przez osoby w pełni sprawne i młode, jak również nieco starsze i posiadające pewne problemy zdrowotne.

Czy potrzebne mi są suplementy przy uprawianiu sportu amatorsko?

W dzisiejszym świecie wydawać by się mogło, że skomplikowana suplementacja jest niezbędna, by móc w ogóle zabrać się za uprawianie jakiejkolwiek dyscypliny sportowej. Przecież profesjonaliści na siłowni łykają mnóstwo kolorowych płynów i kapsułek zanim jeszcze przekroczą próg sali treningowej.

Nawet nie warto wspominać już o tej podejrzanej odżywce białkowej, która musi zostać wypita jeszcze w szatni, zanim mięśnie ulegną katabolizmowi. Dla mniej doświadczonej w tym temacie osoby kwestia suplementacji może wydawać się czarną magią. Nic bardziej mylnego! Wystarczy kilka kompleksowych artykułów na ten temat, by zrozumieć na czym właściwie polega stosowanie odżywek lub innych „wspomagaczy”. Oczywiście stosowanie takich środków nie jest konieczne.

Wszystkie potrzeby organizmu można zaspokoić zrównoważoną i zróżnicowaną dietą. Jednak niezaprzeczalnym faktem jest to, że odżywki i suplementy znacznie ułatwiają uzupełnienie koniecznych mikro- i makroelementów. Wbrew powszechnym opiniom, mogą być one stosowane zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Jednak żadne z nich nie zastąpi zdrowego odżywiania i prawidłowo zaplanowanego treningu.

Jak powinny trenować kobiety, a jak mężczyźni?

Regularna aktywność fizyczna przynosi nieocenione korzyści zdrowotne zarówno mężczyzną, jak i kobietą. W pierwszym przypadku sprawa jest zwykle bardzo prosta. Mężczyźni śmiało sięgają po ciężary i z satysfakcją odwiedzają siłownię, by chwalić się swoją rosnącą muskulaturą. Kobiety mają znacznie więcej obaw w tej kwestii. Boją się nadmiernego rozrostu mięśni i „męskiego” wyglądu. Takie poglądy dalece mijają się z prawdą i nie mają żadnego naukowego potwierdzenia. Faktem jest, że kobiety i mężczyźni mogą trenować dokładnie w ten sam sposób i dążyć do osiągnięcia tych samych celów.

Ostateczny wygląd i kształt sylwetki zależy w największej mierze od indywidualnych predyspozycji i kwestii hormonalnych. Kobiety, posiadając naturalnie niższy poziom testosteronu, nigdy nie osiągną „męskiej” sylwetki. Ta uwarunkowana jest bowiem genetycznie, a nie pojawi się w wyniku określonych ćwiczeń. Panie mogą zatem bez obawy sięgać po ciężary, podobnie jak mężczyźni. Analogicznie, nie ma przeciwwskazań, aby Panowie zainteresowali się fitnessem czy zumbą. W świecie sportu nie istnieje podział na dyscypliny męskie i żeńskie. Wręcz przeciwnie każdy powinien spróbować różnego rodzaju aktywności fizycznych, by wybrać tę najbardziej mu odpowiadającą i pozwalającą osiągnąć wyznaczone cele.

Który sport jest dla mnie najlepszy?

Istnieje niezliczona ilość dyscyplin sportowych. Każdą z nich można uprawiać rekreacyjnie lub w sposób bardziej profesjonalny. Część z nich poprawia wydolność i kondycję organizmu, część kształtuje sylwetkę, a jeszcze inne poprawiają gibkość i elastyczność. Jedne są spokojne, a inne dynamiczne i pobudzające. Niezależnie od wszystkiego, warto spróbować wielu różnych rodzajów aktywności. Podstawowym kryterium przy wyborze tej najwłaściwszej jest nasze własne zadowolenie i zaangażowanie. Sport ma nie tylko pojawić się w naszym życiu , ale również pozostać w nim na długie lata. Taki efekt możliwy jest jedynie, gdy podejmujemy się trenowaniu czegoś, co sprawia nam radość. Oczywiście nie zawsze będzie łatwo i przyjemnie, jednak ważne jest, aby w dłuższej perspektywie czerpać satysfakcję z tego, co robimy.

Różne aktywności fizyczne przynoszą różne efekty. Część z nich pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Inne pomagają zbudować masę mięśniową, a jeszcze inne pozwalają wysmuklić ciało lub oczyścić umysł. Szczegółowe omówienie popularnych rodzajów treningów znaleźć można w artykułach na blogu. Niestety nie wszystkie sporty są odpowiednie dla każdego. Koniecznie należy wziąć pod uwagę aspekty zdrowotne, które mogą uniemożliwić uprawianie części aktywności. Jednak na szczęście wybór jest na tyle bogaty, że niezależnie od wszystkiego zawsze znajdzie się dla nas coś odpowiedniego.