Prawie każdy lubi słodycze. Chętnie jemy ciasteczka, czekoladki czy batoniki. Sporo osób uwielbia też słodkie napoje gazowane. O wiele mniej osób wybiera wodę mineralną niż colę albo słodkie jabłko zamiast batonika. Niestety zjadanie dużej ilości cukru niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. 

Nie każdy cukier jest jednak zły, ale większość przetworzonych produktów, które wodzą na pokuszenie zawiera cukier prosty, który może być w nadmiarze szkodliwy.

Szacuje się, że przeciętna osoba zjada dziennie około 20 łyżeczek cukru na dzień, co daje 300 kcal! Zatem dużo osób rezygnuje ze słodyczy właśnie w ramach diety i oszczędzenia tych 300 kcal na inne składniki odżywcze. Nie trzeba się jednak całkowicie wyrzekać cukru. 

Specjaliści podają, że zjadanie 6-9 łyżeczek cukru dziennie nie powinno wpływać negatywnie na nasz organizm. Mimo to wiele osób, kiedy zda sobie sprawę jak kaloryczny jest sam cukier lub też, jak może być szkodliwy, natychmiast go odstawia. A to jest niebezpieczne. Na jakie efekty odstawienia cukru można liczyć?

Czy cukier uzależnia?

U wielu osób, które nagle odstawiły cukier, a później ponownie go włączyły można było zaobserwować reakcje organizmu typowe dla uzależnienie od narkotyków. Dzieje się tak, ponieważ cukier uwalnia w mózgu ogromne ilości dopaminy. Zatem regularne jedzenie cukru wpływa na receptor tego neuroprzekaźnika, a co za tym idzie zaburza percepcję normalnego odczuwania przyjemności z jedzenia. 

Ma to też wpływ na zaburzenia samego odżywiania, ponieważ czujemy, że dopiero po zjedzeniu czegoś słodkiego mamy dobry humor. Cukier pobudza ośrodek wytwarzania dopaminy, a więc jedząc go mniej zmniejsza się też jej stężenie w organizmie. Co z kolei wpływa na nasze zachowanie i samopoczucie. Można więc powiedzieć, że aby cały czas czuć się dobrze i przyjemnie, trzeba też cały czas dostarczać cukier do organizmu. Czyż nie jest to uzależnienie?

Jak mądrze odstawić cukier?

Jak już wiemy cukier może uzależniać, a więc nagłe odstawienie całkowicie używki może doprowadzić do wielu konsekwencji. Dlatego też najlepiej jest zacząć dietę eliminacyjną stopniowo. Warto najpierw zrobić remanent w szafkach kuchennych i zobaczyć, ile faktycznie cukru, ciasteczek i innych słodkich produktów posiadamy na stanie. Dobrze jest też poczytać etykiety gotowych produktów, które mamy, aby sprawdzić zawartość cukru i w nich. Dzięki temu będziemy mogli kontrolować lepiej co jemy i ile cukru spożywamy.

Podczas diety eliminacyjnej warto ograniczać cukier stopniowo. Przykładowo, jeśli w ciągu dnia pijemy 2 kawy z 2 łyżeczkami cukru, zacznijmy pić jedną kawę z 2 łyżeczkami cukru lub dwie kawy, ale słodzone po 1 łyżeczce. Już będziemy zjadać połowę porcji cukru. Jeżeli mamy nawyk podjadania w ciągu dnia, warto połowę przekąsek zamienić na owoce, które też zawierają cukier, ale dodatkowo mają witaminy i minerały. 

Po tygodniu warto wyeliminować wszystkie słodziki i sztuczne zamienniki cukru. Dobrze jest też ograniczyć spożywanie węglowodanów ogólnie i pić więcej wody. Po kolejnym tygodniu warto już całkowicie wykluczyć cukier z diety w każdej postaci, w tym z jego zamienników jak miód, ksylitol itp. Niestety trzeba też zrezygnować z owoców, w tym suszonych, płatków śniadaniowych, jogurtów owocowych, czekolad i innych słodyczy oraz żywności wysoko przetworzonej. Również soki i napoje słodkie, w tym wody smakowe muszą zostać zastąpione herbatą, kawą czy wodą, oczywiście bez cukru.

Efekty odstawienia cukru

Ograniczenie cukru lub całkowite z niego zrezygnowanie sprawia, że w mózgu będzie się uwalniać mniej dopaminy. A do tego można odczuwać skutki zespołu odstawiennego, takie jak rozdrażnienie, wahania nastroju, pobudzenie, a nawet agresja. Dlatego też nigdy nie wolno odstawiać nagle całego cukru, a należy to robić stopniowo. Efektem będzie też domaganie się przez organizm słodkiego smaku i ochota na coś słodkiego.

Dla wielu osób jednak najważniejsze są efekty, jakie można zobaczyć w ciele po odstawieniu cukru. Choćby 30 dniowy detoks może sprawić, że schudniemy, a nawet nasza skóra będzie wyglądać lepiej.

Cukry proste bardzo często łączą się z tłuszczami trans, które wpływają na zdrowie ogólnie, na nasze samopoczucie oraz zwiększają ryzyko otyłości. Cukier to też źródło pustych kalorii. Jeśli go odrzucimy, ale niczym nie będziemy zastępować możemy schudnąć. Jednak gdy zastąpimy kalorie z cukru innymi, to waga będzie stała w miejscu.

Natomiast mogą poprawić się wygląd sylwetki oraz wyniki badań choćby cholesterolu. Dużo osób widzi też zmiany na skórze. Osoby, które np. borykają się ze zmianami trądzikowymi bardzo często widzą, że po usunięciu słodyczy z diety, ich cera ma się lepiej. Po prostu cukier jest jednym z elementów, który sprzyja pobudzaniu stanu zapalnego w organizmie.