Żywność i różnego rodzaju napoje zwykle mają datę przydatności do spożycia. Zasada ta dotyczy również wina, jeśli butelka z nim została otwarta. Wino leżakujące w zamknięciu, w odpowiednich warunkach, z wiekiem staje się lepsze. Czy jednak po otwarciu można je długo przechowywać? W jakim czasie należy wypić wino musujące? Sprawdźmy!

Przechowywanie wina musującego

Wino musujące towarzyszy nam przy wielu ważnych uroczystościach. Jest dostępne w wielu odmianach, dzięki czemu łatwo znaleźć swój ulubiony smak. Trzeba jednak pamiętać, że po otwarciu butelki nie może ono być długo przechowywane, bo straci swój smak. Po odkorkowaniu bowiem wino jest narażone na niekorzystny dla niego dostęp do tlenu, światła, ciepła, a także drożdży oraz bakterii. Są to czynniki, które mogą wywoływać negatywne reakcje chemiczne i obniżać jego jakość.

Przyjmuje się, że wina lekkie, dostępne np. na stronie https://winers.pl/charakter/wino-musujace/, psują się szybciej niż cięższe, ciemne trunki. Przechowywanie wina musującego w niskiej temperaturze może spowolnić niesprzyjające reakcje  i nieco wydłużyć jego przydatność do spożycia. Trzeba zatem szczelnie zamknąć butelkę i schować go w lodówce. w ten sposób można przechowywać wino musujące przez 1, najwyżej 3 dni. Po tym czasie napój może stracić charakterystyczne, orzeźwiające bąbelki.

Warunki przechowywania wina w warunkach domowych

Wino musujące, podobnie jak inne rodzaje tego szlachetnego trunku, wymaga odpowiednich warunków przechowywania. Jednym z nich jest konieczność utrzymania stałej temperatury  w pomieszczeniu. Dla białych i czerwonych win najlepsza wynosi to 14-16°C. To ważne, gdyż zbyt niska utrudnia naturalną ewolucję wina i może przyczynić się do wytrącenia się niewielkich kryształków (winian), które negatywnie wpływają na wygląd wina. Zbyt wysokie temperatury przyspieszają z kolei ewolucję wina i jego starzenie się. Nagłe zmiany temperatur sprawiają natomiast, że alkohol straci swoje naturalne walory, co odbije się na jego smaku i aromacie.

Drugim ważnym elementem jest światło. Butelki warto przechowywać w ciemności, by nie wyzwolić procesu utleniania wina. Warto je ponadto położyć, by korek pozostał w kontakcie z winem. jest wówczas odpowiednio wilgotny i elastyczny, dobrze przywiera do ścianek szyjki butelki i zapobiega wietrzeniu wina.

W miejscu przechowywania wina wilgotno powinna wynosić pomiędzy 60% a 80%. Zbyt suche powietrze może sprawić, że korek będzie się kurczył, a przez to do wina dostanie się powietrze. Z kolei zbyt duża wilgotność może spowodować, że pojawią się grzyby, które przenikną do wnętrza butelki.

Leżakujące butelki należy chronić przed wstrząsami i wibracjami. One również mogą powodować przenikanie powietrza do wnętrza i zwiększać ryzyko utleniania się wina. Warto pamiętać, że wina czerwone zwykle są bardziej wytrzymałe na długość czasu przechowywania, podobnie jak wina o zawartości alkoholu powyżej 12,5%. Warto o tym pamiętać, by nie doświadczyć przykrego rozczarowania i uniknąć konieczności wylania tego wyjątkowego trunku.