Wyszukaj produkty, dolegliwość lub użytkowników

Jak powinna wyglądać dieta w trakcie ciąży?

Zostanie matką jest czymś, o czym wiele pań marzy. Jest to niesamowite przeżycie, wydać na świat nową istotę, zapewnić jej jak najlepsze warunki oraz bezgraniczną miłość rodzicielską. Sam przebieg ciąży ma naprawdę ogromny wpływ na płód, a także...Jaka jest najlepsza dieta podczas ciąży?

Jeść za dwoje czy dla dwojga?Młoda mama często słyszy, że w stanie błogosławionym powinna jeść za dwoje. Tymczasem jest to wymysł pokolenia naszych babć, które uważały, że rozwijający się w organizmie matki człowiek potrzebuje niemalże tyle samo...


Czym jest konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny jest to zjawisko, którego bardzo obawiają się kobiety w ciąży. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać i czy niesie on za sobą jakieś ryzyko? Jeszcze kilkanaście lat temu był to jeden z najpoważniejszych problemów w...


Przebieg ciązy tydzień po tygodniu

1 tydzieńW tym czasie bardzo ważna jest  suplementacja kwasu foliowego. Ma to na celu zapobiec powstaniu  rozszczepu kręgosłupa u dziecka. Zalecana jest dawka 400 mg dziennie.2 tydzieńJest  to czas owulacji u kobiety, czyli najlepszy moment...


Babcine sposoby na zajście w ciążę

Nieraz kobiecie jest ciężko zajść w upragnioną ciążę. Ma na to wpływ wiele czynników. Jak radzono sobie z tym problemem dwa pokolenia wstecz, kiedy nie było dostępu do szeroko pojętych usług lekarskich? Można się zdziwić, ile metod stosowano mających...Ciąża pozamaciczna

Inaczej ciąża ektopowa, która zagnieżdża się poza macicą, najczęściej w jajowodzie. Rzadziej ciążę ektopową można znaleźć w bliźnie cesarskiej, brzuchu lub szyjce macicy. Stanowi ona 1-2% wszystkich ciąż na całym świecie. Wczesne rozpoznanie i...Ciąża porady, przebieg

Ciąża jest wydarzeniem życiowym podzielonym na trzy trymestry po 13 tygodni każdy, które pociągają za sobą istotne fizjologiczne i psychologiczne zmiany dla matki. W każdym trymestrze zachodzą liczne adaptacje, których końcowym celem jest ułatwienie wzrostu płodu. Narodziny dziecka to wspaniałe i radosne doświadczenie. Warto wspomnieć, że niesie także ze sobą wiele wyrzeczeń i dyscypliny. Dobrze, by przyszła mama miała wiedzę, która pozwoli jej zrozumieć co dzieje się w jej ciele oraz w jaki sposób rozwija się płód.

Objawy i oznaki ciąży

W przypadku kobiet, które mają regularny miesięczny cykl menstruacyjny, najwcześniejszym i najbardziej wiarygodnym objawem ciąży jest brak miesiączki. Mogą wystąpić mdłości lub wymioty. Jest to powszechnie znane jako poranne mdłości, ale może się zdarzyć o każdej porze dnia i nocy.

U większości kobiet objawy pojawiają się około 4-6 tygodnia ciąży. Podczas ciąży często odczuwa się zmęczenie, a nawet wyczerpanie, zwłaszcza w ciągu pierwszych 12 tygodni. Zmiany hormonalne w Twoim ciele w tym czasie mogą spowodować, że poczujesz się zmęczona, chora i zdenerwowana. Twoje piersi mogą stać się większe i wrażliwe tak jak przed miesiączką. Możesz odczuwać potrzebę oddawania moczu częściej niż zwykle, także w nocy. We wczesnej ciąży może się okazać, że nie smakują Ci niektóre potrawy i napoje, które lubiłaś.

 

Ruch płodu u kobiety w ciąży

Poczucie, że Twoje dziecko kopie, skręca, wierci się, uderza pięścią i czka to po prostu jeden z największych dreszczyków ciąży. Opuchnięte stopy, ból pleców, zgaga to wszystkie charakterystyczne cechy ciąży, z którymi trzeba sobie poradzić. Być może nie ma lepszego dowodu na to, że rozwija się w Tobie zupełnie nowe i imponująco pełne energii życie.

Warto zajrzeć do świata dziecka, aby zrozumieć, co się w nim dzieje i czego się spodziewać kiedy już przyjdzie na świat. Większość kobiet odczuwa pierwszy ruch między 14 a 26 tygodniem, ale z reguły bliżej średniej z 18 do 22 tygodnia. Pozycja łożyska może odgrywać ważną rolę. Jeśli jest zwrócone do przodu, może stłumić ruchy i wydłużyć oczekiwanie na pierwsze kopnięcia o tygodnie.

 

Jak wyglądają pierwsze miesiące ciąży?

Trudno uwierzyć, że już od pierwszych miesięcy ciąży wyraźnie można odczuć kopnięcia bądź nacisk na pęcherz, ale kości Twojego dziecka nie tylko rosną w pełni rozwinięte. Są bardzo podatne na to, co jecie oboje. Struktura szkieletu, która pewnego dnia będzie wspierać całe ciało Twojego dziecka, zaczyna się od elastycznej chrząstki, która stopniowo kostnieje, gdy maluch wchłania więcej wapnia od Ciebie w czasie ciąży, a następnie z pokarmów.

W tygodniach po poczęciu Twoje dziecko zaczyna się jako zarodek składający się z trzech odrębnych warstw: endodermy, mezodermy i ektodermy, z których wszystkie tworzą się zaledwie w 3 tygodniu ciąży.

 

Układ nerwowy i mózg dziecka

Chociaż w 4 tyg. ciąży to słodkie, słodkie bicie serca jeszcze nie nadeszło, w zarodku utworzyło się wyraźne naczynie krwionośne, które wkrótce rozwinie się w serce i układ krwionośny dziecka. Po 6 tygodniach serce Twojego dziecka zaczyna bić 110 razy na minutę. Za dwa tygodnie liczba ta wzrośnie do 150-170 uderzeń na minutę. Przy całym tym wzroście prawdopodobnie po raz pierwszy usłyszysz bicie serca swojego dziecka około 9 lub 10 tygodnia ciąży.

Zaledwie 16 dni po poczęciu formuje się płytka nerwowa Twojego płodu, pomyśl o niej jako o podstawie mózgu i rdzenia kręgowego Twojego dziecka. Po zamknięciu cewy nerwowej, około 6 lub 7 tygodnia ciąży, zakrzywia się i wybrzusza na trzy sekcje, powszechnie znane jako przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Tuż z tyłu tylnej części mózgu znajduje się część, która wkrótce zamieni się w rdzeń kręgowy Twojego dziecka.

Wkrótce te obszary pojawiają się w pięciu różnych obszarach mózgu, które są nam najlepiej znane, a mianowicie mózg, móżdżek, pień mózgu, przysadka mózgowa i podwzgórze. Oczywiście wszystkie te obszary mózgu płodu potrzebują więcej czasu, aby w pełni działać.

 

Skóra i rozrost włosów u dziecka w trakcie ciąży

To właśnie ze „skóry właściwej” ektodermie rozwija się ogromna większość skóry, włosów i paznokci. Skóra jest największym organem ciała. Naskórek Twojego dziecka zaczyna się wyłaniać wcześnie, między 5 a 8 tygodniem ciąży. W tym momencie składa się z dwóch warstw, a mianowicie komórek podstawnych (wewnętrzna warstwa komórek) i komórek perydermy (zewnętrzna warstwa komórek). Włosy zaczynają się rozwijać wkrótce potem, a początkowe pąki włosów zszywają nasiona już po 8 tygodniach. Paznokcie Twojego dziecka u rąk i łóżek zaczynają się tworzyć w 11 tygodniu. Rzęsy i brwi również wyglądają całkiem nieźle około 22 tygodnia.

 

Układ pokarmowy dziecka w ciąży

Układ pokarmowy to szereg rurek (podobnie jak przełyk i jelita) prowadzących od ust (punkt wejścia) do odbytu (wyjście). Około 8 tygodnia ciąży ta rurka zaczyna się formować wraz z obszarem poczekalni (inaczej żołądkiem). Na razie pętle jelita są zbyt duże, aby zmieścić się w maleńkim brzuszku Twojego dziecka. Wybrzuszają się więc w pępowinie.

Około 10 tygodnia żołądek i nowe, trwające całe życie nerki ciężko pracują, zaczynają wytwarzać soki trawienne i enzymy oraz mocz. Na razie Twoje dziecko otrzymuje wszystkie składniki odżywcze od Ciebie, poprzez łożysko i pępowinę. Bardzo ważne jest to, co jesz podczas ciąży.

Pamiętaj o codziennym przyjmowaniu witamin prenatalnych i przestrzeganiu wszechstronnej diety ciążowej. Gdy sytuacja ustabilizuje się Twój własny układ pokarmowy, przy odrobinie szczęścia, pożegna poranne mdłości. Czy masz jakieś pragnienia lub awersje do jedzenia? Może Twoje dziecko naprawdę wpływa na Twój apetyt, gdyż na tym etapie ciąży maluch ma już kubki smakowe na swoim malutkim języku. Smak spożywanych pokarmów jest obecny w płynie owodniowym, który dziecko połyka każdego dnia.

 

Ważne składniki odżywcze

Gdy zaczynasz rozciągać się w domu, rozwój płodu koncentruje się na wzroście. Ważne jest, aby codziennie spożywać 400 mikrogramów kwasu foliowego. Ten składnik odżywczy jest niezbędny do wzrostu komórek płodu, rozwoju tkanek i DNA, a jego wystarczająca ilość przed ciążą (i we wczesnym okresie) zmniejsza o 70 procent ryzyko poważnych wad. Kolejny ważny składnik odżywczy dla rozwoju mózgu i oczu to kwasy tłuszczowe omega-3, w szczególności DHA.

Zdrowa dieta jest zawsze ważną częścią zdrowego stylu życia, ale jest szczególnie ważna, jeśli jesteś w ciąży. Nie musisz stosować specjalnej diety, ale ważne jest, aby codziennie jeść różnorodne potrawy, aby uzyskać odpowiednią równowagę składników odżywczych, których Ty i Twoje dziecko potrzebujecie. Najlepiej pozyskiwać witaminy i minerały z pokarmów, które jesz, ale także należy przyjmować suplementy.