Najczęstsze przyczyny poronienia

Emocje towarzyszące po poronieniu są bardzo różne. Najczęściej kobieta odczuwa gniew, złość, pustkę i żal. Utrata nienarodzonego dziecka to prawdziwa trauma, potrzeba czasu na jej pokonanie. O poronieniu można mówić wtedy, gdy do samoistnego przerwania ciąży doszło nastąpiło przed upływem jej 22 tygodnia. Specjalistyczna opieka medyczna i medycyna prenatalna wciąż rozwijają się, jednak mimo tego nie zawsze da się utrzymać ciążę.

Przyczyny poronień mogą być różne, jednak do najczęstszych zaliczane są:

  • zaburzenia hormonalne,
  • nieprawidłowości w budowie macicy,
  • wady genetyczne u rodziców albo zarodka,
  • infekcje bakteryjne lub wirusowe,
  • czynniki immunologiczne.

Badania - należy je wykonać po poronieniu

Kobieta która straciła dziecko, zazwyczaj nie myśli o kwestiach związanymi z badaniami. Mówiąc wprost nie ma do tego głowy, w tym trudnym okresie życia. Jest jednak lista badań, które po poronieniu bezwzględnie należy wykonać. Jeśli mimo traumatycznego wydarzenia chcesz nadal zostać mamą, musisz zadbać o zrobienie potrzebnych badań. Mają one na celu wskazać, jaka była przyczyna poronienia. Dzięki temu prawdopodobieństwo donoszenia kolejnej ciąży i szczęśliwego rozwiązania jest zwiększone. Być może wyniki badań wskażą na przyczynę z którą można walczyć i skutecznie wyleczyć.

Warto także pomyśleć o badaniach przyszłego taty dziecka. Za poronienie mogą być odpowiedzialne nieprawidłowości w nasieniu, dlatego warto wykonać badania zarówno u przyszłej mamy jak i taty. Oto lista najpopularniejszych badań, które zostają zlecone po utracie dziecka:

  • badania genetyczne poronionego dziecka,
  • badania w kierunku zakrzepicy,
  • badanie kariotypu przyszłej mamy i taty,
  • badania w kierunku Mukowiscydozy,
  • Mikrodelecja chrY,
  • badania hormonalne,
  • badanie nasienia partnera,
  • badania czynników infekcyjnych,
  • badania immunologiczne.

Lekarz określi, które badania należy wykonać. W momencie, gdy poczujecie się gotowi, warto więc zajrzeć do gabinetu zaufanego specjalisty.

Ciąża po poronieniu - czy to możliwe?

Ciąża po poronieniu jest jak najbardziej możliwa. Nawet po kilku stratach dziecka, wciąż istnieje szansa na donoszenie kolejnej ciąży. Niestety niejednokrotnie wymaga to od rodziców poświęceń, trudu i wyrzeczeń, ale najważniejsze może okazać się to, że w końcu po nawet kilku nieudanych próbach, istnieje możliwość szczęśliwego rozwiązania.

Najważniejsze jest to, aby uzyskać diagnozę. Niezbędne jest więc wykonanie badań zleconych przez lekarza i zastosowanie się do jego zaleceń. W ten sposób zwiększycie szansę na powodzenie w kolejnej ciąży.

Kiedy starać się ponownie o dziecko po poronieniu?

Teoretycznie można zacząć starania o dziecko już w pierwszej owulacji po poronieniu. Zazwyczaj następuje ona od 2 do 8 tygodni po stracie i jest sygnałem, iż ciało znowu jest gotowe na ciąże. Lekarze jednak zalecają, aby starania o dziecko rozpocząć nieco później. Optymalny czas to od 3 do 6 miesięcy po poronieniu. W tym czasie ciało kobiety może spokojnie nabrać nowych sił, które są niezbędne podczas ciąży.

Chcę znowu spróbować - co mamy robić?

Gotowość fizyczna, wykonanie niezbędnych badań i stosowanie się do zaleceń lekarza to jednak nie wszystko. W banalnym stwierdzeniu, iż psychika jest bardzo ważna, jest dużo prawdy. Bez odpowiedniego podejścia, spokoju i pozytywnego myślenia, kolejne próby znowu mogą być nieudane.

W głowie przyszłej mamy na pewno pojawi się wiele trudnych, nurtujących pytań. Przed kolejnymi staraniami o dziecko, należy dać sobie potrzebny czas na przejście żałoby i pogodzenie się ze stratą. Nie oznacza to, że trzeba zapomnieć o utraconym dziecku, ale bez akceptacji tego co się stało, kolejne próby mogą zakończyć się znowu poronieniem. Jeśli odczuwacie potrzebę wsparcia z zewnątrz, warto wybrać się na wizytę do psychologa albo na spotkanie grupy wsparcia. To bardzo pomaga poradzić sobie z negatywnymi emocjami i uzyskać gotowość na kolejne próby. 

Dobrym pomysłem może okazać się również uczestnictwo na tematycznych forach internetowych. Można znaleźć tam wiele wsparcia i porad, jak również samemu wspierać innych.

Zdrowy tryb życia - nie warto o nim zapominać

Zewsząd zalewają nas informacje, że zdrowy tryb życia jest bardzo ważny, jeśli podejmuje się starania o ciąże. Jest to rzeczywiście bardzo ważne, dlatego należy mieć to na uwadze. Należy unikać stresu, stosować zdrową i dobrze zbilansowaną dietę, zadbać o regularną aktywność fizyczną. To wszystko zwiększy prawdopodobieństwo sukcesu, a przyszli rodzice będą w lepszej formie, która przyda się w opiece nad maluszkiem.

Podsumowanie

Poronienie to jedno z najcięższych doświadczeń, z którymi przychodzi zmierzyć się człowiekowi. To trudny czas zarówno dla kobiety jak i mężczyzny. Warto jednak pamiętać o tym, iż nawet po kilku poronieniach donoszenie kolejnej ciąży jest możliwe. Niezbędna jest oczywiście wizyta u lekarza, wykonanie zleconych badań i stosowanie się do zaleceń specjalisty. Kolejną ważną kwestią jest zdrowie psychiczne, o które należy zadbać. Każdy potrzebuje czasu na przeżycie żałoby, niektórzy potrzebują go mniej a inni więcej. Kolejne dziecko nie może być traktowane jak lekarstwo. 

Dajcie sobie czas na przejście żałoby i akceptację sytuacji. Przyszli rodzice powinni także stosować zdrową dietę i nie zapominać o regularnej aktywności fizycznej. Unikajcie stresu i negatywnych emocji. Jeśli odczuwacie taką potrzebę, nie bójcie się skorzystać z pomocy psychologa albo grupy wsparcia.