Wyszukaj produkty, dolegliwość lub użytkowników

Szparagi - dlaczego warto je jeść?

Kiedy sezon szparagowy jest w pełni, należy jak najbardziej wykorzystywać naturalne dobrodziejstwo zielonych białych łodyg. Mało jest warzyw o tak wielu zaletach. Szparagi znane są ludziom już od ponad dwóch tysięcy lat. Niegdyś uważano je za lek...


Pęcherze na stopach - zapobieganie i leczenie

Chociaż  niewielkie, jednakże są bardzo bolesne. Pęcherze na stopach, bo to o  nich tutaj mowa, stanowią koszmar dla każdej osoby. Spotykane są często u  osób aktywnych fizycznie. Czym są pęcherze na stopach? Jak można  zapobiegać...


Sposoby na utrzymanie dobrej pamięci

W dobie internetu natłok informacyjny jest tak duży, że ludzki mózg nie jest w stanie przetworzyć i zapamiętać wszystkich wiadomości, które są mu przekazywane. Owszem, niektórzy twierdzą, że czasami pewnych rzeczy lepiej jest nie...


Czy warto stosować probiotyki u noworodka?

Flora bakteryjna jelit noworodka powinna składać się z bakterii probiotycznych. W jelitach wcześniaków i niemowląt urodzonych w wyniku cesarskiego cięcia mogą pojawiać się bakterie chorobotwórcze. Probiotyki ułatwiają ich zwalczanie. Co...


Jaka jest najlepsza dieta podczas ciąży?

Jeść za dwoje czy dla dwojga?Młoda mama często słyszy, że w stanie błogosławionym powinna jeść za dwoje. Tymczasem jest to wymysł pokolenia naszych babć, które uważały, że rozwijający się w organizmie matki człowiek potrzebuje niemalże tyle samo...


Jak odetkać ucho?

Zatkanie kanałów słuchowych może wiązać się z uszkodzeniami słuchu. Taka dolegliwość może być spowodowana różnymi czynnikami, np. nagłą zmianą ciśnienia podczas lotu lub podczas przeziębienia. Domowe sposoby na zatkane uszy nie tylko...Jak dbać o włosy domowymi sposobami?

Jeśli nasze włosy straciły swój dawny blask, nadmiernie się przetłuszczają, źle wyglądają, są zniszczone, rozdwajają się i łamią to czas najwyższy pomyśleć o właściwej ich pielęgnacji. Warto z pewnością zastosować w tej kwestii domowe sposoby,...


Dlaczego warto stosować probiotyki?

Mimo, iż zainteresowanie jelitami od pewnego czasu przeżywa swego rodzaju renesans, to ciągle tematyka probiotykoterapii dla wielu z nas jest czymś bardzo enigmatycznym. Nierzadko nie mamy pojęcia, jak duży wpływ na nasze zdrowie mają żywe kultury...Efekty odstawienia cukru

Prawie każdy lubi słodycze. Chętnie jemy ciasteczka, czekoladki czy batoniki. Sporo osób uwielbia też słodkie napoje gazowane. O wiele mniej osób wybiera wodę mineralną niż colę albo słodkie jabłko zamiast batonika. Niestety zjadanie dużej...
Poradnik zdrowie, poznaj sekrety zdrowia

Zdrowie a praca siedząca – porady zdrowotne

W dzisiejszych czasach wiele zawodów wiąże się ze spędzaniem czasu przy biurku, w otoczeniu monitorów komputerów oraz stert papierów. Sytuacja ta spotęgowana jest przez panującą epidemię, w wyniku której tysiące osób przeniosło swe biuro do własnego domu. Praca zdalna niesie oczywiście wiele komfortu i pozbawia nas pewnych irytujących czynników, które stanowiły niezmienną część korporacyjnej codzienności.

Choć jednak wygoda pracy w swoim fotelu, przy filiżance kawy, bądź tradycyjny ośmiogodzinny etat w biurze odznaczają się pewną wygodą, to bez wątpienia nie są to rozwiązania absolutnie idealne. Szczególną uwagę warto tutaj poświęcić swojemu zdrowiu, by zadbać zarówno o prawidłowy odpoczynek dla oczu, jak i odpowiednią postawę, która nie utrwali złych nawyków obciążających nasze kręgosłupy. Postarajmy zatem przyjrzeć się kilku aspektom, które warto mieć na uwadze, chcąc chronić swoje zdrowie podczas pracy przy biurku.

Siedzący tryb życia

Spędzanie dużej ilości czasu przed monitorem komputera stanowi dla naszego organizmu nie lada wyzwanie. Warto zatem skupić się na trzech najważniejszych czynnikach, których nie należy lekceważyć. Jakie zagrożenia czyhają na nas podczas długiego dnia pracy siedzącej?

Jak zachować zdrowe oczy?

Przede wszystkim, warto zadbać o swój wzrok. Ślęczenie godzinami przed wirtualnymi stronami dokumentów potrafi zmęczyć nasze oczy bardziej, niż korzystanie z tradycyjnych, papierowych odpowiedników. W związku z tym, że praca z laptopem współcześnie jest nieunikniona, warto wiedzieć jak niwelować negatywne skutki działających na nas monitorów. Bezpieczna praca przy komputerze jak najbardziej jest możliwa.

Tym, na co warto zwrócić swoją uwagę w pierwszej kolejności, jest mruganie. Faktem jest, iż nie zawsze pamiętamy o tej błahej czynności podczas codziennych posiedzeń przed monitorem. Mimo wszystko, jest to bardzo groźne dla naszego zdrowia i prowadzić może do takich schorzeń jak syndrom biurowego oka. Problem suchych oczu szczególnie dotyczy osób pracujących w biurach. Jak można skutecznie z nim walczyć? Oprócz pamięci o mruganiu (w tym celu można nawet nalepić „przypominajkę” na monitor), można zainwestować w specjalne, nawilżające krople do oczu – tak zwane sztuczne łzy, które zadbają o odpowiedni film łzowy i zniwelują ich suchość. W celu wyboru odpowiedniego preparatu, warto skonsultować się z lekarzem, lub farmaceutą.

Równie korzystne dla wzroku, może być robienie krótkich przerw, to znaczy praca w zaplanowanych ramach czasowych. By w optymalny sposób połączyć komfort oczu i wydajność pracy, warto przygotować sobie specjalne „bloki czasowe” w trakcie których rozłożymy odpowiednio czas na pracę i odpoczynek. Jest to szczególnie korzystna możliwość podczas nauki, bądź pisania długich tekstów. Jak przygotować taki blok? To proste. Wystarczy włączyć minutnik. Sugerowany stosunek pracy i odpoczynku, to około 20-25 minut wydajnego działania i około 5 minut relaksu, podczas którego pozwolimy naszym oczom odpocząć, patrząc w dal, przez okno. Ów system nie tylko pozwoli nam na uniknięcie zmęczenia wzroku, ale też pozwoli zachować wydajność naszej pracy na wysokim poziomie.

Jaka dieta jest najzdrowsza?

Choć dbałość o poprawne nawyki żywieniowe najlepiej wypracować w oparciu o porady profesjonalnych dietetyków, istnieje kilka skutecznych i uniwersalnych kroków, pomagających zadbać o nasze zdrowie i sylwetkę.

Przede wszystkim, praca zdalna i związany z nią pobyt w domu rodzi wszelkie pokusy podjadania . Ciężko bowiem oprzeć się porannej kawie zagryzionej ciastkiem. Choć niezdrowe przekąski w rozsądnych ilościach potrafią osłodzić codzienność i poprawić humor, warto również pamiętać o ich zdrowych odpowiednikach – owocach. Banany, jabłka, czy wiśnie stanowią bogate źródło niezbędnych witamin, które z pewnością wzmocnią nasze zdrowie.

Wachlarz możliwości jest tu całkiem spory, więc wybór składników, w oparciu o własny organizm i preferencje, nie powinien być problemem. Być może warto zabrać więc do pracy, bądź przed własny stół, stanowiący obecnie biurowe stanowisko, owocową sałatkę, która będzie łączyła to, co przyjemne, z pożytecznym.

Co robić, aby mieć zdrowy kręgosłup?

Podczas długich godzin spędzonych przed ekranem komputera, nie jest łatwo zachować idealną posturę. Jednak to, co na pierwszy rzut oka może okazać się krzywdzące dla naszych pleców, można przekuć w silny atut w drodze ku zdrowej i idealnej posturze. To, na czym siedzimy, niejednokrotnie ma wpływ na to, jak siedzimy. Warto więc przede wszystkim zadbać o odpowiednie krzesło biurowe, zapewniające regulację wysokości, kąta nachylenia oparcia oraz wysokość podłokietników. Szerokie spektrum ustawień naszego fotela zdecydowanie ułatwi ustawienie wygodnej, a zarazem zdrowej pozycji, według wytycznych zalecanych przez ekspertów.

Równie popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie piłki rehabilitacyjnej jako fotela. Choć jednak to rozwiązanie pomaga utrzymać prawidłowo wyprostowany kręgosłup, nie sugeruje się stałej wymiany wygodnego fotela na piłkę. Niemniej jednak, od czasu do czasu można ten patent wykorzystać, w celu wyrabiania nawyku utrzymania prostego kręgosłupa.

Jak dbać o zdrowie po pracy?

Niekiedy pęd współczesnego życia sprawia, że zapominamy o pewnej ważnej kwestii – pracujemy po to, by żyć, a nie żyjemy po to, by pracować. W oparciu o tę myśl, o swoje zdrowie warto zadbać również w czasie wolnym. Choć niekiedy brakuje nam czasu, by udać się na siłownię, bądź pływalnię, niektóre ćwiczenia z powodzeniem można prowadzić we własnym domu. Dużym plusem takiego rozwiązania jest to, że praktycznie pozbawione jest one dodatkowych kosztów. Choć optymalnym byłoby zainwestowanie w matę do ćwiczeń i kilka ciężarków, internet przepełniony jest darmowymi aplikacjami i kursami umożliwiającymi nam prowadzenie aktywnego trybu życia, nawet bez konieczności wychodzenia z domu. Co istotne, aktywność fizyczna pozwala też się odprężyć i odstresować!

Warto zatem rozejrzeć się za tym, co interesuje nas najbardziej – być może będzie to chęć wzmocnienia mięśni brzucha lub rąk? Być może jednak wolisz wykorzystać ten czas na zestaw treningów, mających na celu utrwalenie zdrowej postawy twojego kręgosłupa? Wszystkie te możliwości znajdziesz dziś w internecie – zarówno powszechnie dostępne filmiki, jak i aplikacje umożliwiają nam aktywny wypoczynek począwszy od ćwiczeń siłowych, po relaksującą jogę. Wystarczy tylko chcieć!

Słowem podsumowania poradnik zdrowie to…

Współczesny tryb pracy setek tysięcy osób na całym świecie niejednokrotnie sprzyja utrwalaniu niekorzystnych dla zdrowia nawyków. Jednak to, że jesteśmy dziś skazani na wszechobecne monitory komputerów nie oznacza, że nie można

z nich korzystać w mniej szkodliwy dla zdrowia sposób. Przede wszystkim warto zachować umiar i rozsądek. Skuteczną dbałość o zdrowie naszych oczu, kręgosłupa, ale i komfort psychiczny warto powierzyć ekspertom i zaleceniom lekarzy. Warto więc samemu zgłębiać tajniki zdrowego trybu życia, za pomocą naukowych artykułów i lektur. Ten artykuł zawiera bowiem tylko garstkę wskazówek, o których warto pamiętać, a moim celem jest przede wszystkim wzbudzenie w Was motywacji do samodzielnego poszukiwania drogi do dbania o to, co najcenniejsze to zdrowie.