Wyszukaj produkty, dolegliwość lub użytkowników


Bostonka u dziecka

U dzieci diagnozuje się wiele chorób zakaźnych, które najczęściej przechodzi się raz w życiu. Do nich można zaliczyć również bostonkę. Jest to jedna z chorób wieku dziecięcego, ponieważ najczęściej diagnozuje się ją u dzieci...


Jak przekonać niejadka do jedzenia?

Mała chęć dzieci do spożywania zbilansowanych pełnych posiłków to coś z czym na przestrzeni lat zmaga bądź zmagało się większość rodziców. Najmłodsi jeśli już na coś mają ochotę, to są to najczęściej słodycze bądź fast foody, które...Starsze dziecko zdrowie, wychowanie, porady

Gdy dziecko zaczyna dorastać

Dziecko, które zaczyna swoją przygodę w szkolnej ławce, nieuchronnie wchodzi w okres dojrzewania. Mimo, iż rodzice mają w pamięci malutkie dziecko, które jest zdane tylko i wyłącznie na nich, dziecko kończące edukację przedszkolną w niczym nie przypomina już nieporadnego malucha. Oczywiście nadal potrzebuje ono czułej opieki, jednak pora też zacząć traktować je poważnie przeprowadzać rozmowy, przydzielać, na początek drobne, obowiązki.

Okres dorastania to dla wielu rodziców trudny czas z jednej strony ciężko im pogodzić się z faktem, że ich małe dziecko wcale nie jest już takie małe, z drugiej zaś strony rodzice boją się burzliwych zmian w charakterze dziecka. Warto jednak pamiętać, że jest to po prostu kolejny etap w życiu dziecka i ma on zarówno wady, jak i ogrom zalet. Nasze dziecko jest już starsze, więcej rozumie i nie potrzebuje już niemal całodobowej opieki. Rodzice powinni zachować czujność, lecz mają też chwilę wytchnienia, gdyż starsze dziecko z powodzeniem pojedzie na kolonie czy spędzi weekend u babci.

Pierwsze lata w szkole dziecka

Dzieci mają bardzo różny stosunek do szkoły. Jedne uwielbiają pakować tornistry i uczęszczać na lekcje, inne nie mogą znieść siedzenia godzinami w ławce szkolnej. W Polsce obowiązek szkolny obejmuje dzieci od 7 roku życia. Dziecko, jeżeli wykazuje do tego gotowość, może iść do szkoły wcześniej. Nie zważając na to, w jakim wieku dziecko rozpocznie edukację, zawsze należy je wspierać. Pierwsze dni, tygodnie, a nawet lata mogą okazać się bardzo trudne.

Dziecko nie jest bowiem przyzwyczajone do obowiązku nauki i spędzania czasu w szkole. Nie oznacza to jednak, że już zawsze tak będzie. Część dzieci zwyczajnie nie potrafi zaadaptować się z łatwością do nowych, trudniejszych warunków. Dobrze więc pokazywać dziecku nowe miejsce, do którego będzie uczęszczać, na przykład zabierając je na dni otwarte szkoły. Warto również wybierać placówki edukacyjne, które cieszą się renomą i są przyjazne uczniom.

Nauczyciel powinien przede wszystkim pokazać dziecku, jak ma się uczyć nowych rzeczy oraz być jego przewodnikiem po świecie nauki. Pamiętajmy, że wszelkie zastrzeżenia co do jakości prowadzonych zajęć powinno zgłaszać się dyrektorowi tak, aby dzieci miały jak najlepsze warunki do nauki i rozwoju.

Jak obudzić pasje w dziecku?

Wiek szkolny sprzyja odkrywaniu nowych zainteresowań. Nasze dziecko sporo już w swoim życiu widziało, natomiast teraz może wybrać to, co lubi robić najlepiej i rozwijać się w tym kierunku. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie dzieci potrafią z góry określić, co je interesuje. Warto wtedy pokazać dziecku kilka różnych możliwości. Nie chodzi o to, aby dziecko miały zapełniony tydzień po brzegi zajęciami dodatkowymi.

Lepiej dozować mu nowości do czasu, kiedy nie znajdzie swojego hobby. Dziecięce pasje są bardzo ważne i odpowiednio pielęgnowane mogą mieć przełożenie na dorosłe życie naszych dzieci. Człowiek, który ma hobby, jest zazwyczaj bardziej otwarty na świat, ma własne zdanie i cel, do którego dąży. Dziecko powinno jednak realizować się w tym, co naprawdę lubi, a nie w tym, co wybrali dla niego rodzice. Dodatkowo należy pamiętać, że realizacja pasji nie może przysłonić obowiązku nauki czy wypełniać cały wolny czas, jaki dziecko ma dla siebie. Równie ważne są także kontakty z rówieśnikami i odpoczynek od codziennych obowiązków.

Zdrowa dieta i sport w życiu dziecka

Nawyki żywieniowe dzieci kształtują się już w wieku niemowlęcym. Wtedy to dzieci jedzą dokładnie to, co proponują im rodzice. W przedszkolu próbują one nieco innych potrwa, jednak decydującym czasem jest wiek szkolny. To wtedy dziecko zaczyna oceniać swoją dietę, a nie tylko spożywa posiłki, które przygotowują dla niego rodzice. O ile młodsze dziecko można w kwestiach żywieniowych nieco oszukać, o tyle starsze z pewnością nie da się nabrać na rodzicielskie sztuczki.

Przemycanie warzyw czy podjadanie słodyczy, gdy dziecko pójdzie spać, z pewnością wyjdzie na jaw. Co więcej, dziecko w wieku szkolnym narażone jest na podjadanie, zajadanie stresu czy naukę niezdrowych nawyków żywieniowych od rówieśników. Warto zatem przygotowywać dziecku zdrowe, ale i smaczne posiłki. Uwzględniajmy jego prośby w menu, a każdego dnia pakujmy mu zdrowe śniadanie do szkoły.

Rodzice muszą pokazać dziecku, że odżywiają się tak samo. Jedzenie niezdrowych rzeczy podczas proponowania dziecku jedynie żywności dietetycznej szybko spotka się z buntem młodego człowieka. Co więcej, jest to dobry czas, aby pokazać dziecku, jak ważna jest aktywność fizyczna. Rodzice powinni świecić przykładem czynnego uprawiania sportu. Najlepiej, gdy robimy to rodzinnie, na przykład poprzez urządzenie wycieczki rowerowej czy wjazd na basen. Nie warto szukać wymówek albo czekać, aż dziecko samo zainteresuje się sportem, gdyż taki czas może nie nastąpić.

Problemy emocjonalne u dzieci

Starsze dziecko narażone jest na wiele problemów natury psychicznej. Wynika to z faktu, że jest ono coraz bardziej dojrzałe i zaczyna zauważać sprzeczności w realnym świecie, z którymi nie zawsze się zgadza. To normalne, że chcemy uchronić swoje dziecko przed negatywnymi emocjami, jednak musimy być przygotowani na to, że w pewnym momencie świat może je nieco przytłoczyć. Czasem my, dorośli, nie potrafimy dać sobie rady z codziennością, a co dopiero dziecko.

Może ono uciekać w nałogi, zaburzenia osobowości czy zaburzenia odżywiania. Niestety, problemy te dotyczą coraz młodszych dzieci, dlatego też rodzice powinni zawsze zachować czujność. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy psychologa szkolnego, który zaleci dalsze postępowanie. Nie bójmy się prosić o pomoc dla dziecka, gdy jest ona konieczna.

Kiedy dziecko powinno się usamodzielnić?

Im starsze dziecko, tym bardziej będzie się chciało usamodzielnić. Oczywiście dla rodziców zawsze jest na to zbyt wcześnie, jednak warto pozwolić dziecku na odrobinę swobody. Początkiem może być wysłanie go na kolonie czy nauka samodzielnego robienia prostych zakupów w sklepie. Zwykle rodzice boją się momentu usamodzielnienia, jednak jest on zupełnie naturalny i nie oznacza od razu zupełnego odseparowania się od rodziców.

Przeciwnie, rodzic powinien być przewodnikiem, który w odpowiedniej chwili puści rękę dziecka, za którą go prowadził. Warto także uchwycić moment, w którym będzie można pozwolić dziecku na samodzielne wykonywanie konkretnych czynności tak, aby nie uczynić go nieporadnym życiowo. Nie bójmy się również realizować dziecięcych pomysłów, które często nie dosyć, że rozwijają wyobraźnię, to jeszcze pozwalają lepiej poznać świat. Każdy rodzic powinien wspierać swoje dziecko na każdym etapie jego rozwoju nawet, jeżeli tak szybko upływający czas nie pozostaje bez wpływu na nasze emocje.