Zostanie matką jest czymś, o czym wiele pań marzy. Jest to niesamowite przeżycie, wydać na świat nową istotę, zapewnić jej jak najlepsze warunki oraz bezgraniczną miłość rodzicielską. Sam przebieg ciąży ma naprawdę ogromny wpływ na płód, a także na późniejsze jego fazy rozwoju, które przebiegają już poza ciałem jego matki. Bardzo ważnym jest, aby kobieta, która jest w ciąży dbała o swoje zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, dlatego też systematycznie odwiedzaj ginekologia Warszawa. Tutaj skupimy się jednak na tym pierwszym, na pierwszorzędnej rzeczy, która wpływ ma na zdrowie płodu i kobiety. 

Oczywiście mowa tutaj o diecie, powinna być ona naprawdę zdrowa i odpowiednia, aby dziecko rozwijało się jak najlepiej. Jakich zasad należy stosować, żeby wszystko przebiegło prawidłowo? Czy są jakieś sposoby na to, aby ciąża nie sprawiła, że przytyjesz wiele kilogramów oraz, aby po przyjściu dziecka na świat bez problemu wrócić do wyglądu ciała, którym mogłaś cieszyć się przed tym wszystkim?

Jak prawidłowo przebiega tycie w ciąży?

Kiedyś panowało powszechnie znane powiedzenie, mówiące o tym, że w trakcie ciąży należy jeść za dwoje. Jest to oczywiście kłamstwem, sama dieta podczas trwania ciąży powinna być jak najbardziej zbilansowana, a kaloryczność, owszem, powinna być zwiększona, jednak nie o tak wiele, jak to się może wydawać. Dieta jest ważna nie tylko, aby nie przytyć. Ma ona wpływ na to, aby zapobiec rozwojowi jednemu z rodzajów cukrzycy, a konkretnie cukrzycy ciążowej. 

Nie istnieje coś takiego, jak jedna, konkretna ilość kilogramów, którą można przybrać, jest to zależne od tego, ile wynosiło BMI kobiety przed rozpoczęciem ciąży. Jeżeli miała ona niedowagę, może przytyć w granicach 12-16 kg. Kobiety o prawidłowym BMI, w najlepszym przypadku, przytyją 10-12 kg, natomiast kobiety, których BMI wynosiło 26-29, 8-10 kg. W przypadku kobiet otyłych, nie należy przybrać na wadze więcej niż 8 kg!

Bądź świadoma tego, co robisz!

Przede wszystkim, najważniejszą zasadą będzie tutaj unikanie pustych kalorii. Wszystko, co spożywasz powinno być jak najbardziej odżywcze. Ogranicz biały cukier, słodycze, fast foody, czy też produkty z białej mąki. Posiłki, które spożywasz, powinny  być małe i częste. Jedz 5 niewielkich posiłków każdego dnia, które spełnią Twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Powinny być jak najbardziej regularne z odstępami w granicach 2-3 godzin. 

Ważnym jest również, abyś nie jadła bezpośrednio przed snem, postaraj się opanować, aby nadmiernie nie przytyć. Wszelkiego rodzaju ataki głodu również powinnaś jak najbardziej kontrolować. Nie sięgaj wtedy po przekąski, pełne w cukier i puste kalorie, zamiast tego sięgnij po wodę, bądź herbatę zieloną! Poza tym dobrze sprawdzą się owoce, zawierające niewielką ilość cukru.

A co ze słodyczami?

Słodycze stanowią problem dla wielu kobiet, nie tylko tych w ciąży. Jednak w tym przypadku staje się to wyjątkowo problematyczne. Jak powstrzymać nadmierną chęć na sięganie po słodycze? Oczywiście zamiast cukru, można postawić na miód, oczywiście z nim też nie należy przesadzać, gdyż jest to produkt wysokokaloryczny. Istnieją również słodziki, które nie zawierają  żadnych kalorii, warto w nie zainwestować! 

Dobrym pomysłem są również wszelkiego rodzaju owoce, koktajle, sorbety. Pozwoli to zaspokoić potrzebę jedzenia słodyczy, a dodatkowo będzie równie pyszne! Ewentualnie, tak jak zostało to wcześniej wspomniane, możesz sięgnąć w momencie słabości po szklankę wody lub zielonej herbaty.