Jeść za dwoje czy dla dwojga?

Młoda mama często słyszy, że w stanie błogosławionym powinna jeść za dwoje. Tymczasem jest to wymysł pokolenia naszych babć, które uważały, że rozwijający się w organizmie matki człowiek potrzebuje niemalże tyle samo kalorii, co dorosła kobieta. Jest to oczywiście nieprawda i dziś wiadomo, że kobieta w ciąży powinna jeść dla dwojga. Oznacza to, że nie należy spożywać znacznie więcej kalorii w stosunku do swojego normalnego zapotrzebowania. 

W pierwszym trymestrze kobieta w zasadzie może odżywiać się tak, jak do tej pory. W drugim trymestrze powinna zwiększyć swój bilans kaloryczny o około 400 kalorii, natomiast w trzecim o 500 kalorii. Oznacza to, że może ona zjeść dodatkowy posiłek w ciągu dnia, jednak z zaznaczeniem, że powinien być on odżywczy i lekki. Jedzenie za dwoje może skutkować nadwagą, którą po ciąży trudno będzie zredukować. Dodatkowo jedzenie zbyt dużej ilości kalorii naraża kobietę na zaadaptowanie nowych nawyków żywieniowych na czas po ciąży.

Czego nie wolno jeść?

Kobieta w ciąży może spożywać niemal wszystko, choć istnieje kilka produktów, których ze względów zdrowotnych powinna unikać. Przede wszystkim surowe mięso i ryby to coś, co powinno zostać usunięte z diety przyszłej mamy.

Sery pleśniowe również nie są najlepszym wyborem, ze względu właśnie na pleśń, która się w nich znajduje. Dodatkowo nie można jeść surowych jajek, które mogą być źródłem salmonelli. Powyższe produkty są zakazane, gdyż mogą zaszkodzić dziecku. Przyszła mama nie powinna jednak spożywać produktów wysoko przetworzonych, dań typu fast food czy zbyt dużej ilości słodyczy. Należy unikać zbyt dużej ilości soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i daje uczucie obrzmienia.

Co można, a czego nie powinno się pić?

Przyszła mama często zastanawia się, na jakie napoje może sobie pozwolić. Bezwzględnie zakazane są napoje o choćby minimalnej zawartości alkoholu, które mogą poważnie uszkodzić płód. Kobieta w ciąży powinna pić przede wszystkim wodę niegazowaną, może ona zawierać dodatek cytryny czy mięty dla smaku. Wskazane są również soki, które dostarcza niezbędnych witamin i minerałów. Ważne, aby były to soki świeżo wyciskane, gdyż te z kartonu zawierają znaczne ilości cukru. 

Codziennie można pozwolić sobie na filiżankę kawy, jednak nie warto pić jej w nadmiarze. Także wybór herbat powinien zostać ograniczony do owocowych i ziołowych z zaznaczeniem, że niektórych ziół, takich jak dziurawiec, lepiej w ciąży unikać. Herbaty owocowe powinny być oparte na naturalnych składnikach, a spożywane bez dodatku cukru. Unikać należy napojów gazowanych, gdyż mogą powodować wzdęcia, z którymi i tak często zmagają się kobiety ciężarne. Co więcej, sporo napojów gazowanych to źródło cukru, który nie gasi, a wzmaga pragnienie.

Czy warto ulegać pokusom w trakcie ciąży?

Wiele kobiet ma tak zwane ciążowe zachcianki, co do których powstało wiele mitów i wątpliwości. Przede wszystkim ciążowa zachcianka nie oznacza, że dziecko domaga się właśnie takich produktów, na jakie przyszła mama ma ochotę. Jest to zwykle wina buzujących w organizmie hormonów. Tymczasem odpowiedź na pytanie, wcale nie jest oczywista. Większość przyszłych mam twierdzi, że nie umie oprzeć się pokusie zjedzenia czegoś, na co akurat ma ochotę. Jeżeli są to owoce czy warzywa lub inne zdrowe rzeczy, można śmiało zajadać. 

Tymczasem spora część kobiet ma ochotę na niezdrowe przekąski czy słodycze. Oczywiście, raz na jakiś czas nie zaszkodzi, a jeśli ma to poprawić samopoczucie przyszłej mamy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ulec ciążowym zachciankom. Tymczasem jeżeli codziennie mamy ochotę na coś słodkiego, lepiej spróbować nieco pohamować apetyt. Tym bardziej, że ciągła ochota na słodycze może oznaczać niedobory wapnia w organizmie, dlatego warto przedyskutować to z lekarzem.

Zdrowe odżywianie w ciąży - czyli jak?

Dieta przyszłej mamy w niczym nie różni się od diety, jakiej powinniśmy przestrzegać na co dzień. Dobrze jest spożywać pięć lekkich posiłków, które dostarczą organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Kobiety w ciąży powinny zadbać o odpowiednią podać białka w diecie, a także dostarczać do organizmu odpowiednie ilości żelaza i magnezu. 

To tych pierwiastków najczęściej brakuje ciężarnym i muszą być one uzupełniane poprzez suplementację. W diecie powinna znaleźć się odpowiednia ilość świeżych i mrożonych warzyw i owoców. Jeżeli jednak kobieta nie ma na coś ochoty, nie należy zmuszać jej do jedzenia tylko dlatego, że produkt ten jest powszechnie uważany za zdrowy. Kobieta powinna wypijać minimum 2 litry płynów dziennie, najlepiej w postaci wody i herbatek, ewentualnie także świeżych soków z warzyw i owoców.

Czy można pomijać posiłki?

Generalnie przyjmuje się, że kobieta w ciąży powinna spożywać pięć posiłków dziennie i dostarczać odpowiedniej do trymestru ilości kalorii do organizmu. Tymczasem sporo kobiet uskarża się na mdłości, a co za tym idzie brak większego apetytu. 

Pojawia się zatem pytanie, czy w ciąży można pomijać posiłki? Jeżeli pominięcie posiłku wynika z braku apetytu, a nie na przykład z nadmiernej ilości obowiązków, jednorazowa przerwa w jedzeniu z pewnością nie zaszkodzi. Problem pojawia się w momencie, gdy kobieta w ciąży stale uskarża się na mdłości i brak apetytu nawet na ulubione potrawy. W takiej sytuacji powinien interweniować lekarz, gdyż uboga dieta może doprowadzić do znacznych niedoborów w organizmie, czego w ciąży należy bezwzględnie unikać.