Przyjmowanie suplementów w ciąży jest niezwykle istotne. Dostarczają one bowiem niezbędnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania zwłaszcza w tym szczególnym okresie. Poniżej znajduje się szczegółowy opis dotyczący suplementacji w ciąży.

Podstawowe informacje

Przyjmowanie suplementów w ciąży jest niezwykle ważne zarówno dla zdrowia mamy, jak i rozwoju dziecka. Przy wyborze suplementów nie warto kierować się kryterium ceny, ponieważ bardzo często wysoka jakość składników odżywczych nie idzie w parze z atrakcyjną ceną.

 Nie warto także samodzielnie dokonywać wyboru suplementów. Kobiety bardzo często decydują się na przyjmowanie wielu składników w jednej pastylce, które niejednokrotnie nie są potrzebne akurat w ich przypadku. Decyzję o wyborze suplementów warto też poprzedzić konsultacją z lekarzem, który doradzi jakie suplementy, oprócz tych, które korzystnie wpływają na przebieg ciąży i rozwój płodu, przyjmować dodatkowo.

Suplementy dla kobiet w ciąży

Suplementy w ciąży mogą mieć różne postacie. Zwykle są one dostępne w formie tabletek lub kapsułek, a czasem w formie płynnej. Wszystko zależy od rodzaju wybranego suplementu. W kwestii dawkowania należy kierować się zaleceniami lekarza lub zapisami znajdującymi się na ulotce.

Kwas foliowy w ciąży

Przyjmowanie kwasu foliowego zmniejsza ryzyko pojawienia się wad ośrodka układu nerwowego u dziecka. Organizm nie jest w stanie sam go wytwarzać, dlatego tak istotne jest podawanie go kobietom w okresie ciąży w formie suplementów. Jest to składnik niezbędny w procesie powstawania czerwonych krwinek. Dodatkowo kwas foliowy reguluje rozwój komórek nerwowych oraz pozytywnie wpływa na wiele układów w organizmie - m.in. układ nerwowy, pokarmowy i płciowy. 

W okresie ciąży ma on ogromne znaczenie przy tworzeniu nowych tkanek i organów. Kurację z wykorzystaniem tego suplementu powinno się rozpocząć już na trzy miesiące przed zajściem w ciążę, a skończyć po zakończeniu trzeciego miesiąca ciąży. Zalecana dzienna dawka powinna wynosić 0,4 mg.

Wapń

Przyjmowanie odpowiedniej ilości wapnia przez kobietę w stanie błogosławionym wspomaga i reguluje proces powstawania i budowania prawidłowej struktury kości i zębów u nienarodzonego jeszcze dziecka. Przyjmowanie go jest niezwykle istotne w ostatnich trzech miesiącach ciąży z uwagi na kształtowanie się w tym czasie szkieletu płodu. W przeciwnym razie dziecko może pobierać wapń z kości ciężarnej kobiety, co znacznie osłabi jej organizm. Wapń dodatkowo pozwala zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu. Zalecana dzienna dawka powinna wynosić 100 mg.

Żelazo w trakcie ciąży

Przyjmowanie żelaza w ciąży jest wyjątkowo ważne z punktu widzenia kobiecego organizmu. Niedobory tego składnika mogą przyczynić się do wystąpienia anemii. Brak żelaza może prowadzić też do niedokrwistości, a to z kolei może przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka, a nawet przedwczesnego porodu. Bardzo często zdarza się, że braki żelaza przyczyniają się do wystąpienia opóźnień w rozwoju umysłowym dziecka. Zapotrzebowanie na żelazo dla kobiety w ciąży wynosi 22 mg na dobę.

Cynk

Cynk w ciąży jest niezbędny w diecie kobiety ciężarnej z bardzo podobnych powodów co żelazo. Braki cynku mogą się bowiem przyczynić do przedwczesnego porodu i zbyt niskiej masy urodzeniowej dziecka. Zaniżony poziom cynku może także negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka - pojawić się mogą zaburzenia wzrostu oraz zaburzenia w rozwoju umysłowym, a także zaburzenia związane z układem odpornościowym, który już od momentu narodzin będzie bardzo osłabiony. Wówczas dziecko może mieć problemy z układem oddechowym oraz zmagać się z nawracającą biegunką.

Jod - jak suplementować jod w ciąży?

Przyjmowanie odpowiedniej ilości jodu przez kobiety w ciąży ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy dziecka, której hormony stymulują rozwój jego mózgu i kości. Niedobory jodu mogą negatywnie wpłynąć na rozwój umysłowy dziecka i prowadzić do ciężkiego upośledzenia oraz do wystąpienia wad układu kostnego. Bardzo często dochodzi także do odklejenia się łożyska, a nawet poronienia. 

Przyjmowanie jodu jest niezwykle istotne w pierwszych 3 miesiącach ciąży, kiedy dziecko jest uzależnione od hormonów tarczycy matki. Dzienna zalecana dawka jodku potasu dla kobiety w ciąży wynosi 0,15 mg.

Zasady przyjmowania suplementów w ciąży

Kobieta w ciąży podejmująca decyzję o włączeniu do diety suplementacji, powinna w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. Ten na podstawie wywiadu i wyników badań będzie w stanie trafnie ocenić, jaka suplementacja i w jakich ilościach powinna zostać włączona do diety.

Należy pamiętać, aby w czasie ciąży nie przyjmować zbyt dużej ilości witaminy A, ponieważ to może przyczynić się do powstawania u dziecka wad wrodzonych. Kobiety będące wegetariankami powinny dostarczać do organizmu witaminę B12 i cynk. Kobiety, które nie spożywają produktów mlecznych powinny również zadbać o dostarczanie do organizmu witaminy D.