Nieraz kobiecie jest ciężko zajść w upragnioną ciążę. Ma na to wpływ wiele czynników. Jak radzono sobie z tym problemem dwa pokolenia wstecz, kiedy nie było dostępu do szeroko pojętych usług lekarskich? Można się zdziwić, ile metod stosowano mających na celu poczęcie dziecka. Na szczęście, gdy starania o potomstwo trwają zbyt długo, nie muszą od razu oznaczać bezpłodności. Dlatego dzisiaj niektóre kobiety nadal praktykują staromodne metody - tak zwane babcine sposoby na zajście w ciążę.
Trudność z zajściem w ciążę – przyczyny
Tu należy zaznaczyć, że mogę one leżeć po stronie obojga partnerów. W dzisiejszych czasach żyje się szybko, niejednokrotnie jest się narażonym na duże dawki stresu, a dieta i używki sprawy nie ułatwiają. Najczęściej problemy z poczęciem związane są z takimi czynnikami jak:
- zbyt duży stres;
- nieodpowiednia dieta;
- problemy hormonalne;
- nadmierne stosowanie używek takich jak: alkohol, papierosy, kawa (kofeina może zaburzać proces owulacji, a u panów produkcję plemników);
- choroby narządów płciowych;
- przemęczenie i zbyt mała ilość snu;
- otyłość (zbyt mała ilość tkanki tłuszczowej może także przyczynić się do trudności z zajściem w ciążę);
- wiek (u kobiet po 35. roku życia spadają szanse na zapłodnienie).
Najpoważniejszym czynnikiem, który oddala partnerów od posiadania upragnionego potomstwa, jest problem zdrowotny.
Pierwszym krokiem powinna więc być konsultacja ze specjalistą i wykonanie badań. W przypadku kobiet jest to oczywiście wizyta u ginekologa, wykonanie cytologii i USG oraz zbadanie poziomu hormonów. Koniecznością u mężczyzny jest udanie się do androloga oraz badania jakości nasienia. Jeśli podjęte kroki wykluczą uwarunkowania zdrowotne, warto zastanowić się nad zmianą stylu życia i rozważyć kilka naturalnych metod.
Babcine sposoby na poprawę płodności
Są one nieinwazyjne i mało skomplikowane. Z powodzeniem można stosować je w zaciszu własnego domu.
Obserwacja śluzu
Bez wątpienia jest to jedna z najstarszych metod planowania potomstwa. Kobieta może samodzielnie badać, w jakiej fazie cyklu miesiączkowego się znajduje. Rodzaj śluzu określa szanse potencjalnego zapłodnienia. Jeśli jest przejrzysty, rzadki i przypomina kurze białko, wskazuje na dni płodne. Kiedy jego kolor zmienia się na biały lub żółtawy o kleistej konsystencji, oznacza to, że kobieta jest w fazie dni niepłodnych.
Magiczne właściwości pokrzywy
Kobiety mające problem z zajściem w ciążę powinny włączyć zioła do codziennej diety. Regulują one pracę hormonów, ale również działają odprężająco na organizm. Szczególną rolę odgrywa tutaj pokrzywa. To znane zioło oprócz właściwości ochronnych przyczynia się do poprawy płodności. Pokrzywa zawiera dużą ilość magnezu i żelaza. Napar z jej liści powinno pić się dwa razy dziennie. Dzięki temu błona śluzowa macicy jest lepiej odżywiona, a zapłodniona komórka jajowa może łatwiej się w niej zagnieździć.
Zabiegi borowinowe
Ten cudowny specyfik znany jeszcze w czasach naszych babć, nadal polecany jest przez ginekologów. Kąpiele w borowinie pobudzają układ rozrodczy do działania, stymulując pracę jajowodów. Z zabiegów z wykorzystaniem borowiny słynie ośrodek w Połczynie, co podkreśla znane powiedzenie: "Chcesz mieć córkę albo syna, wyślij żonę do Połczyna".
Działanie witaminy D
Już nasze babcie wiedziały, że słońce może okazać się zbawienne w leczeniu zaburzeń płodności. Dzisiejsze badania wykazują to samo. Kobiety z niedoborem witaminy D mają mniejsze szanse na urodzenie potomka. Także zbyt mała ilość witaminy D u mężczyzn nie sprzyja ruchomości plemników. Dlatego tak ważne jest dostarczanie jej organizmowi w sposób naturalny (poprzez częste wystawianie się na słońce) lub w okresie jesienno-zimowym w postaci suplementów.
Seks i to, co po nim
O ile jest on oczywisty w okresie wzmożonych starań o dziecko, to równie ważne jest przyjmowanie odpowiedniej pozycji tuż po stosunku. W celu ułatwienia plemnikom dotarcia do macicy dawniej zalecało się, aby po stosunku leżeć przez pół godziny z nogami uniesionymi do góry. Ta metoda jest znana i praktykowana również dzisiaj.
Zrelaksowany umysł
Wiele starszych kobiet uważa, że stres i obsesyjne uprawianie seksu w czasie owulacji, przyczynia się do trudności z zajściem w ciążę. Nawet medycyna zna przypadki, kiedy małżeństwa leczyły się na bezpłodność, a po podjęciu decyzji o adopcji, dochodziło do naturalnego poczęcia. Umysł odgrywa ważną rolę w planowaniu rodziny. Gdy starania o dziecko wykraczają poza sferę przyjemności, a do sypialni zaczyna wkradać się presja, może to doprowadzić do blokady organizmu, a tym samym zmniejszenia szansy na zapłodnienie.
Nie bez powodu mówi się „Babcia wie wszystko najlepiej”. Jak widać, stare, naturalne metody są ponadczasowe. W tym wypadku połączenie ich ze zmianą przyzwyczajeń, które mogą mieć negatywny wpływ na płodność oraz uzbrojenie się w cierpliwość mogą przynieść długo oczekiwany skutek.