Oprócz wspaniałego smaku, samodzielnie wyhodowane warzywa i owoce są źródłem ogromnej satysfakcji. Jednak w większości przypadków wymaga to posiadania ogrodu, a przynajmniej balkonu.
Jednak nawet na własnym parapecie możemy wysiać lub posadzić aromatyczne zioła, które wzbogacą skład potraw, lub mogą być stosowane w przypadku różnych dolegliwości. Niektóre z nich są na tyle łatwe w uprawie, że na dobre plony mogą liczyć nawet niedoświadczeni domowi ogrodnicy.

Bazylia wyhodowana we własnym domu

Zwana także królewskim ziołem jest klasykiem kuchni włoskiej, idealnie komponującym się także z daniami tajskimi. Znana jest z korzystnego wpływu na trawienie dzięki zwiększaniu produkcji soków trawiennych. Ponadto działa rozkurczowo i kojąco, a także przeciwzapalnie i uspokajająco.

Bazylia jest jednym z najłatwiejszych w domowej uprawie ziół. Należy tylko pamiętać, by dostarczyć jej dużo wody i jeszcze więcej słońca. Podłoże powinno być przepuszczalne, luźne i żyzne.

Jest rośliną jednoroczną, jednak jej żywotność można przedłużyć poprzez usuwanie pojawiających się kwiatostanów. By temu zapobiec, podczas zrywania listków warto uszczykiwać końcówki pędów. Dzięki temu roślina się dobrze rozkrzewi i będzie miała ładniejszy pokrój.

Mięta - to proste!

Jedno z najpopularniejszych ziół, cenione zwłaszcza przy problemach żołądkowych, jak i dla swojego orzeźwiającego smaku. Najlepiej rośnie w warunkach ogrodowych, gdzie potrafi być niezwykle ekspansywna, jednak może być z powodzeniem uprawiana w doniczce.

Wymaga lekko wilgotnego (ale nie mokrego) podłoża i stanowiska z dużą ilością rozproszonego światła. Może być trzymana w ziemi uniwersalnej, lekko rozluźnionej piaskiem.

Po oskubaniu pędu mięty z liści warto przygiąć go do podłoża i lekko przysypać ziemią. Przy odrobinie szczęścia "węzełki", czyli miejsca, z których wyrastają nowe listki, wypuszczą korzenie i nowe pędy. 

Kubańskie oregano

Ziele o wielu nazwach, znane także jako mięta meksykańska, mięta grubolistna, hiszpański tymianek itp. W istocie jednak nie ma nic wspólnego z miętą i jest krewniakiem popularnych ozdobnych koleusów i komarzyc. Ma charakterystyczne, grube, mięsiste liście, pokryte delikatnymi włoskami.

Znane w kuchniach Afryki i Azji południowo-wschodniej, doskonale pasuje do mięs (zwłaszcza tych o intensywnym smaku, np. dziczyzny), dań z fasoli, indyjskich sosów typu chutney, ryb, napojów i deserów.

Jest także wykorzystywane przez medycynę ludową, szczególnie w przeziębieniach, kaszlu oraz grzybicach i schorzeniach dermatologicznych. Ponadto doskonale odstrasza komary.

Jako że kubańskie oregano jest rośliną tropikalną, nie toleruje niskich temperatur. Stanowisko powinno być jasne, pełne rozproszonego światła, a podłoże luźne i przepuszczalne. Kubańskie oregano należy podlewać umiarkowanie; starsze rośliny dobrze znoszą okresowe przesuszenie. 

Tymianek

Dla botaników: macierzanka tymianek. Znany i ceniony od tysiącleci, wchodzi w skład popularnych mieszanek, takich jak zioła prowansalskie. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. W polskim klimacie w warunkach ogrodowych uprawiany jest jako roślina jednoroczna, jednak trzymany w domu będzie wieloletni, podobnie jak w swoim naturalnym środowisku.

Tymianek jest doskonałą przyprawą do ziemniaków, drobiu i ryb. Doceniają go także osoby pracujące głosem, z uwagi na jego właściwości łagodzące dolegliwości gardła. Ponadto działa odkażająco i przeciwzapalnie, co często jest wykorzystywane w dermatologii.

Doniczkę z tymiankiem najlepiej jest trzymać na południowym parapecie, zapewniając krzewince dużą ilość bezpośredniego światła słonecznego. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne. Należy dbać, by było lekko wilgotne, ale nie mokre. Tymianek nie znosi przesuszenia. Latem warto jest przenieść go na parapet zewnętrzny lub balkon.

Rozmaryn o wielu zastosowaniach

Jego nazwa prawdopodobnie pochodzi od określenia rosa marina, czyli "morska róża". Rozpowszechniony w kuchni i medycynie ludowej krajów śródziemnomorskich, znakomicie odnajduje się także w kuchni polskiej, szczególnie daniach z dziczyzny i ziemniaków. Ma specyficzny, żywiczny aromat, kojarzący się z drzewami iglastymi.

Olejek eteryczny, w który rozmaryn obfituje, ma działanie kojące i antyseptyczne, ponadto pobudza krążenie krwi.

W uprawie doniczkowej nie osiąga takich rozmiarów jak w naturze, gdzie jest sporym krzewem, jednak może przez długie lata cieszyć swoim wyglądem i właściwościami. Jak większość ziół śródziemnomorskich, wymaga jasnego stanowiska i przepuszczalnej gleby. Dobrze znosi okresowe przesuszenia i nie lubi przeciągów.

Wymienione rośliny są najłatwiejszymi ziołami do uprawy w warunkach domowych. Nie wymagają troskliwie skomponowanego podłoża ani skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.
Wybierając zioła do doniczek warto zwrócić uwagę na te, które naturalnie rosną z basenie Morza Śródziemnego. Z reguły dobrze odnajdują się na polskich parapetach, ciesząc oko, podniebienie oraz roztaczając przyjemny aromat.