Wegetarianizm to wybawienie na wszelkiego rodzaju problemy cywilizacyjne. Osoby stosujące dietę bezmięsną są nią zachwycone i bardzo optymistycznie nastawione do tego rodzaju żywienia. Czy jednak dieta wegetariańska jest dla każdego zdrowa i bezpieczna? 

Kluczową kwestią jest umiejętność odpowiedniego komponowania posiłków tak, aby były one pełnowartościowe i dostarczały wszystkie potrzebne makroskładniki. A tego trzeba się niestety nauczyć i poświęcić trochę czasu. Jakie są wady i zalety wegetarianizmu?

Główne zalety diety wegetariańskiej

Dieta bezmięsna jest zachwalana nie tylko przez osoby ją stosujące, ale również przez specjalistów medycyny. Jej zwolenników wciąż przybywa i nawet naukowcy stwierdzają, że wegetarianizm ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie jak i samopoczucie człowieka. Jeżeli prawidłowo skomponujemy dietę, będzie ona pełnowartościowa i dostarczy wszystkich potrzebnych witamin i minerałów to może zapobiec wielu chorobom. 

Wyeliminowanie mięsa z diety zapobiega chorobom serca, cukrzycy, pomaga regulować ciśnienie krwi, a nawet ma korzystny wpływ na zęby nie powodując ich próchnicy. Wegetarianie znacznie rzadziej chorują na choroby cywilizacyjne, takie jak miażdżyca, nowotwór czy osteoporoza. Wegetarianizm przekłada się także na długość życia. Naukowo udowodniono, że osoby, które wyeliminowały z diety mięso żyją dłużej niż osoby, które mięso spożywają. 

Wegetarianizm sposobem na odchudzanie

Jest to również świetny sposób na odchudzanie. Gównie dlatego, że wraz z eliminacją mięsa z diety wykluczamy również spożywanie konserwantów i wysoko przetworzonych produktów. 

Przechodząc na wegetarianizm coraz częściej sięga się po produkty świeże, takie jak warzywa oraz owoce. Eliminacja większości "złych" tłuszczów zawartych w pożywieniu ma pozytywny wpływ na zdrowie, ale również na redukcję wagi ciała. Tłuszcze zwierzęce zawarte w mięsie mają negatywny wpływ na cholesterol. Wegetarianie nie dostarczają ich, a podaż tłuszczu z roślin znacznie obniża poziom cholesterolu. Dostarczając do organizmu przeciwutleniacze i witaminy zapobiegamy występowaniu u nas chorób cywilizacyjnych oraz nowotworowych. 

Odchudzanie na diecie bezmięsnej jest również zdecydowanie prostsze niż na diecie zawierającej mięso. Dzięki temu nasza dieta jest bardziej zbilansowana. Decydując się na odchudzanie poprzez stosowanie diety wegetariańskiej warto układać jadłospis na cały tydzień, co pomoże w uniknięciu niedoborów witamin oraz minerałów. Będziemy mieli wtedy większy ogląd na ilość białka, tłuszczu oraz węglowodanów w diecie, a także możemy zdecydować się na odpowiednią suplementację witamin. 

Ten zabieg wymaga jednak wiedzy i umiejętności odpowiedniego dopasowania ilości witamin, których potrzebuje organizm. Jest to również bardzo angażujące zajęcie, które zabierze sporo czasu. 

Wady diety wegetariańskiej

Nie wystarczy powiedzieć sobie, że od dziś przechodzimy na wegetarianizm. Samo przejście, bez przemyślenia tego kroku, może przynieść więcej szkody niż pożytku dla naszego organizmu. Niewłaściwa dieta prowadzi bardzo szybko do niedoborów witamin oraz minerałów, a skutkiem tego będzie wiele poważnych chorób. 

Stosując dietę bezmięsną nie zawsze pamiętamy o odpowiedniej podaży energii. Przełoży się to na zmęczenie i brak siły na wykonywanie nawet najprostszych czynności. Skutkiem nieodpowiedniej diety mogą być również bóle głowy prowadzące do migren oraz biegunka. Gdy którykolwiek z wymienionych symptomów wystąpi, powinien to być dla nas sygnał, że coś jest nie tak.

I tak, stosując nieodpowiednio dietę wegetariańską narazimy się na niedokrwistość, zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego oraz hormonalnego. Eliminując z diety mięso, pamiętajmy, aby robić to z głową. Gwałtowne zaprzestanie jedzenia mięsa odbije się negatywnie na zdrowiu. Należy stopniowo eliminować je z diety, jedząc coraz to mniejsze ilości. 

Popularne odmiany wegetarianizmu

Największą popularnością cieszą się dwie odmiany wegetarianizmu: semiwegetarianizm oraz laktowegetarianizm. Pierwsza odmiana dopuszcza spożywanie w diecie nabiału, jajek oraz mleka. Natomiast druga dokłada do tych produktów również niewielkie ilości drobiu. Decydując się na przejście na dietę wegetariańską warto zacząć od laktowegetarianizmu i stopniowego eliminowania produktów. 

Dzięki jedzeniu nabiału oraz niewielkich ilości drobiu dieta nie jest, aż tak uboga w składniki, ale wciąż zdecydowanie zdrowsza dla organizmu niż zwykła dieta. Stosując te odmiany diety wegetariańskiej dostarczamy więcej energii z każdym posiłkiem, więcej witamin oraz białka. Nie prowadzi to do drastycznych niedoborów witamin i minerałów, co ma miejsce, jeżeli z dnia na dzień porzucimy mięso.