Objawy odwodnienia lub niewystarczającej ilości wody w organizmie są bardzo wyraźne: bóle głowy, złe samopoczucie, zmęczenie. Wpływa to również na stan skóry i włosów. Na wadze może przybyć dodatkowych kilogramów i pojawia się cellulit. Czy to mało? 

Wskazane przykłady jasno pokazują, jak ważną rolę pełni woda w naszym organizmie. Nasze ciało składa się z niej nawet w 70%, znajduje się w każdej komórce. Jest odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, wpływa na prawidłową pracę narządów wewnętrznych, uczestniczy w procesach metabolicznych i trawiennych. Zadaniem wody jest także usuwanie toksyn z organizmu. Jak jeszcze wpływa na zdrowie i wygląd?

Woda a kondycja skóry

Analogicznie, jak w przypadku innych elementów organizmu, woda bierze udział w procesach metabolicznych odbywających się w skórze. W związku z tym odwodniona skóra:

  • jest gorzej odżywiona i niedotleniona,
  • traci sprężystość, elastyczność i jędrność (staje się wiotka, dłużej wraca do pierwotnego kształtu, np. po uszczypnięciu, lub zwyczajnie obwisa),
  • traci zdrowy koloryt, staje się szara,
  • szybciej pojawiają się na niej zmarszczki, ma większe skłonności do przedwczesnego starzenia,
  • staje się bardziej podatna na alergie i infekcje, uszkodzenia mechaniczne,
  • jest nadwrażliwa, zmniejsza się jej naturalna odporność oraz bariera ochronna przed działaniem czynników zewnętrznych,
  • jest bardziej skłonna do przebarwień oraz występowania pajączków,
  • wykazuje więcej reakcji alergicznych, staje się bardziej wrażliwa: szybciej się czerwieni, piecze i szczypie.

Woda a nawodnienie organizmu

Odwodnienie jest skrajnym zjawiskiem i wiąże się z niebezpiecznymi konsekwencjami zdrowotnymi. W początkowych jego fazach powoduje gorsze samopoczucie oraz zmęczenie. Woda dostarcza energii, zmniejsza skutki stresu, poprawia koncentrację i witalność. Właśnie z tego powodu zawsze warto mieć pod ręką butelkę wody- zarówno w pracy, jak i na spacerze. Najczęstszym objawem odwodnienia są uciążliwe napięciowe bóle głowy. W ten sposób organizm wysyła jasny sygnał, by zmienić codzienne nawyki i dostarczać mu więcej płynów.

Woda a zdrowie

To, że woda jest zdrowa wie każdy. Co to jednak właściwie oznacza? Regularne picie wody reguluje pracę nerek i filtrację, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko kamicy nerkowej. Odwrotne sytuacja prowadzi do zaburzonej pracy układu moczowego. Woda wpływa również korzystnie na pracę układu pokarmowego. Odpowiednia jej ilość ułatwia i przyspiesza trawienie, pozwalając na efektywne usuwanie resztek pokarmowych i toksyn. Nie bez znaczenia jest również dla stawów i mięśni. Jej niedobór może wywoływać bóle stawów i kości, a także skurcze mięśni. 

Woda poprawia również nawodnienie gardła, szczególnie śluzówek górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Takie działanie ma za zadanie chronić przed stanami zapalnymi, a także stanowić barierę dla bakterii. Woda powinna być nieodłącznym produktem dla osób, u których istnieje ryzyko wysuszenia gardła (np. wykładowców).

Woda a oczyszczanie

Właściwie nawodnienie organizmu daje o sobie znać w postaci zdrowej, pięknej skóry. Jest ona gładka, jędrna, ma równomierny koloryt bez przebarwień. Jeśli w organizmie brakuje wody, to skóra staje się przesuszona, pomarszczona, podatna na powstawanie wyprysków i przebarwień. 

Staje się wtedy żółta lub szara. Warto podkreślić, że woda wyhamowuje procesy starzenia. Jej odpowiednie spożycie powoduje, że zmarszczki są mniej widoczne, a nawet pojawiają się później. Woda ma również właściwości oczyszczające, ponieważ wspomaga usuwanie toksyn. Przekłada się to nie tylko na zdrowy wygląd skóry, ale również lepsze samopoczucie. Niedobory wody powodują ogólne zmęczenie oraz uczucie ciężkości. 

Woda a odchudzanie

Podczas odchudzania wskazane jest wypijanie dużej ilości wody. To najczęstsze zalecenie dietetyczne. Nie należy jednak rozumieć tego dosłownie: woda wcale nie odchudza. Wpływa jednak na przyspieszenie metabolizmu, regulowanie pracy układu pokarmowego oraz efektywniejsze trawienie. Woda nie zawiera kalorii, więc można pić ją bez ograniczeń, zmniejsza również apetyt. 

W połączeniu z aktywnością fizyczną powoduje spalanie podskórnej tkanki tłuszczowej oraz usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Właśnie w ten sposób wspiera odchudzanie, a po jego zakończeniu również utrzymanie osiągniętych efektów.

Jak widać, woda ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Przynosi również szereg korzyści. Odpowiada za gładką i jędrną skórę oraz lśniące, zdrowe włosy. Poprawia samopoczucie i dostarcza energii. Bez niej odchudzanie byłoby mniej efektywne. Warto mieć ze sobą butelkę wody i pić ją regularnie.