Dieta niskobiałkowa - na czym dokładnie polega?

Dieta niskobiałkowa jest stosowana w celach leczniczych, u osób chorujących na schorzenia wątroby i nerek, a także w chorobach metabolicznych oraz podczas wystąpienia zaburzeń przemiany białek bądź aminokwasów. Jest niezmiernie ważna do prawidłowego funkcjonowania chorych, dlatego podczas decyzji wprowadzenia takiej diety, konieczne jest bezwzględne przestrzeganie zasad, które ona zawiera.

Każda osoba chora powinna się z nimi dokładnie zapoznać oraz stosować się do ich zaleceń. Podstawową zasadą jest ograniczenie w swoim żywieniu różnorodnych źródeł białka. Zaleca się, aby ich dzienna wartość niska i nie przekracza poziomu 40-50 g, czyli 0.6-0.7g, na kilogram masy ciała. Jednak dokładna ilość jego spożycia jest ustalana indywidualnie. 

Ważne jest również, aby spożywane białko było możliwie jak najbardziej wartościowe, najlepiej pochodzenia zwierzęcego na przykład z mleka bądź mięsa. Białko roślinne w tym przypadku może okazać się jednak zbyt ubogie, dlatego ogólnie zalecane jest jego ograniczenie na rzecz tych bardziej wartościowych źródeł. W niektórych przypadkach jednak konieczna jest nawet całkowita eliminacja białka.


Eliminacja białka jako podstawa diety niskobiałkowej

Podstawową zasadą będąc na diecie niskobiałkowej, jest ograniczenie białka, ze spożywanych posiłków. Jest to niezmiernie ważne do prawidłowego funkcjonowania osoby chorej, u której zostało wprowadzone takie leczenie. W przypadku decyzji o takiej diecie należy bezwzględnie stosować się do ustalonych norm jego spożywania bądź w skrajnych przypadkach nawet całkowitej eliminacji go ze swojej diety.


Stosuj się do zaleceń lekarza podczas diety

Podstawowym wyznacznikiem podczas diet leczniczych, powinien być lekarz specjalista, który dokładnie wie, w jakiej ilości spożywać białko oraz jak ją skomponować, aby przynosiło to możliwie najlepsze skutki dla chorego. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ nieodpowiednio dobrana zawartość białka w diecie pacjenta może prowadzić do szeregu nieprzyjemnych skutków, między innymi do uszkodzenia wątroby bądź nerek. Może skutkować również ujemnym bilansem azotowym, co w znacznym stopniu wyniszcza organizm. 

Ważną kwestią jest również to, aby białko spożywać wraz z węglowodanami, równomierne rozłożone między posiłkami.


Potrawy spożywane podczas diety niskobiałkowej - co można jeść, a co należy ograniczyć?

Niezmiernie ważne jest, aby potrawy, które chory spożywa były poddane odpowiedniej obróbce termicznej. Zaleca się, aby było to gotowanie na parze bądź bezpośrednio w wodzie. Podczas gdy chcemy jednak poddać nasz posiłek innej obróbce termicznej, powinno to być pieczenie beztłuszczowe bądź duszenie na beztłuszczowych patelniach. Ważne jest również, aby podczas komponowania swoich dań unikać źródeł białka. 

Można je jednak z łatwością zastąpić produktami niskobiałkowymi. Są nimi na przykład produkty zbożowe takie jak skrobia pszenna i ziemniaczana oraz owoce i warzywa, jednak z pominięciem warzyw strączkowych. Obecnie istnieje jednak wiele zamienników, które ułatwiają funkcjonowanie, będąc na diecie niskobiałkowej. Są nimi między innymi produkty zbożowe o obniżonej ilości białka, będące odpowiednikiem tradycyjnych produktów.


Co z tłuszczami podczas diety niskobiałkowej?

Ważne jest jednak, aby bez zaleceń lekarskich nie rezygnować ze spożycia tłuszczy. Są one niezmiernie ważne w naszej diecie i bez medycznych przeciwwskazań nie powinno się ich eliminować. Jednak sytuacja zmienia się, podczas gdy występuje niewydolność nerek, które nadmiar i zła jakość tłuszczy, może dodatkowo obciążać. W niektórych przypadkach zaleca się nawet całkowitą ich eliminację, przy czym należy zwiększyć spożycie owoców i warzyw.


Całkowita eliminacja białka, kiedy?

Całkowite ograniczenie białka w naszej diecie jest stosowane jedynie w skrajnych przypadkach, o których decyduje lekarz. Nie należy samodzielnie wykluczyć je ze swojej diety, ponieważ może to poskutkowało negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jest to w dużej mierze zależne od stanu osoby chorej oraz oddziaływania, jakie ma na ich organizm białko.


Odpowiednie zapotrzebowanie kaloryczne

Wykluczając białko w diecie, należy jednak czymś je zastąpić, aby nasz bilans kaloryczny nie zrobił się ujemny, co skutkowałoby utratą wagi. W przypadku chorób nerkowych powinno to być zastąpione produktami tłuszczowymi oraz węglowodanowymi, a w przypadku chorób wątroby jedynie źródłami węglowodanowymi. Kwestię zastąpienia ustala się jednak indywidualnie, pod każdego pacjenta, tak aby odpowiednio pokryć ich zapotrzebowanie kaloryczne.