Gdzie leży granica w zdrowym i niezdrowym jedzeniu?

Analizując różnorodne produkty żywnościowe nie da się dokładnie sprecyzować i podzielić ich na te ,,zdrowe” i ,,niezdrowe”. Bardziej stosowne byłyby tutaj sformułowania takie jak ,,bardziej wartościowe” i ,,mniej wartościowe”, czyli o stosunkowo większej lub mniejszej wartości odżywczej dla naszego organizmu. Jednak czasem nie warto sztywno trzymać się prawidłowych zasad żywienia i całkowicie eliminować ze swojej diety tzw. produkty rekreacyjne, które są istotne dla naszego zdrowia psychicznego. Jest ono tak samo ważne, jak to fizyczne.

Lepsze wybory

Jeśli zależy nam na wprowadzeniu pewnych elementów i zmian do stałego jadłospisu, to warto zapoznać się z poniższymi propozycjami i wybrać te, które są dla nas najbardziej odpowiednie i dogodne.

Roślinne źródła białka

Warto rozważyć mniejsze spożycie mięsa, a nawet jego całkowite wyeliminowanie, by czerpać białko jedynie z roślin. Tutaj wychodzą nam naprzeciw warzywa strączkowe. Możemy z nich przyrządzić niezliczoną ilość wariacji past kanapkowych, hummus, wege burgery, klopsiki, kotlety, bezmięsne pasztety, smalec i wiele wiele innych.

Awokado - owoc zamiast masła

Jego miąższ dzięki swojej maślanej konsystencji idealnie sprawdza się jako smarowidło. W przeciwieństwie do masła, które składa się z tłuszczu zwierzęcego i zawiera dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, awokado pomaga walczyć z cholesterolem i zapobiega powstawaniu zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych oraz zawiera potas, witaminy z grupy B, witaminy A, E, C, likopen.

Zamiast pszenicy – pełne ziarno

Bowiem produkty pełnoziarniste: makaron, chleb, bułki i ryż zawierają w sobie więcej błonnika niż ich pszeniczne odpowiedniki, które są w niego ubogie lub całkowicie go pozbawione. Tutaj raczej nie trzeba dodawać nic więcej.

Gotowanie na parze

Nie od dziś wiadomo, że podczas gotowania warzyw metodą tradycyjną, witaminy i inne cenne składniki uwalniane są do wody. Nie wspominając o podsmażaniu, smażeniu w głębokim tłuszczu, duszeniu - gotowanie na parze jest najlepszą metodą przyrządzania posiłków. Jedyne, czego potrzeba nam do tego celu, to garnek i metalowy cedzak.

Płynne kalorie

Warto zrezygnować z dosładzanych napojów gazowanych, alkoholu, soków z kartoników, a co gorsza napojów i nie tylko; na rzecz wody np. z dodatkiem świeżych listków mięty, plasterków cytryny, zielonego ogórka lub owoców (mrożonych także). 

Przykładowo, domową, orzeźwiającą lemoniadę porzeczkową uzyskamy poprzez wymieszanie rozgniecionych owoców z wodą i wrzucenie kilku kostek lodu. Oprócz tego sięgajmy po wszelkiego rodzaju herbaty: zielone, owocowe, ziołowe, a także soki warzywne.

Własna mieszanka studencka

Domowa mieszanka studencka to idealna przekąska, którą można skomponować samemu. Do zamykanego pojemnika/słoika/torebki wsypujemy orzechy (ziemne, włoskie, laskowe, brazylijskie, nerkowce itp.), posiekane lub w całości suszone owoce (rodzynki, żurawinę, śliwki, morele, figi, daktyle), pestki dyni, ziarna słonecznika. *Migdały (orzechy, nasiona migdałowca) również idealnie nadają się do mieszanki studenckiej i wbrew powszechnemu przekonaniu nie są to orzechy, a owoce pestkowe migdałowca pospolitego, zwyczajnego.

Krem czekoladowy

Przygotowywanie słodyczy samemu daje nam pewność, co znajduje się w środku. Są one mniej kaloryczne, bez sztucznych i zbędnych dodatków, a równie pyszne jak te na sklepowych półkach. 

Krem czekoladowy przyda się np. do ciast, tortów, naleśników, pieczywa, tostów itd. Można go przyrządzić z: - czerwonej fasoli/awokado, dowolnego słodziła i kakao, - niewielkiej ilości mleka/wybranego napoju roślinnego, gorzkiej czekolady, miodu lub syropu klonowego/daktylowego/z agawy, szczypty cynamonu. Natomiast krem orzechowo-czekoladowy stworzymy z orzechów laskowych, gorzkiej i mlecznej czekolady, cukru, mleka/napoju roślinnego, masła/oleju kokosowego.

Frytki

Pieczone w piekarniku frytki z ziemniaków czy batatów są prześwietne! Oprócz tych dwóch rodzajów, frytki możemy przygotować również z marchewki i pietruszki. To prosty sposób na przemycenie większej ilości warzyw do naszej diety.

Chipsy

Sprawa chipsów wygląda podobnie, jak z frytkami. To znaczy, że możemy wybrać warzywa według własnych upodobań. Sporą sławą cieszą się chipsy z jarmużu. Jednak można sięgnąć także po słodkie warzywa tj. marchewka, buraki lub pasternak czy tradycyjny ziemniak. Warzywa należy pokroić w cienkie plasterki i skropić oliwą z oliwek/wybranym przez nas olejem. Później plasterki rozkłada się równomiernie na blaszce i wkłada do umiarkowanie rozgrzanego piekarnika. Czas pieczenia jest uzależniony od nabrania przez naszą zdrową alternatywę chipsów pożądanego koloru i chrupkości.

Niektóre spośród wielu

Przedstawione sposoby (to tylko niektóre spośród naprawdę wielu), które wprowadzone w czyn sprawią, że będziemy mogli dłużej cieszyć się zdrowiem. Prawidłowe odżywianie nie wiąże się z wielkimi wyrzeczeniami, lecz jedynie ze zmianą przyzwyczajeń. Mózg potrzebuje zaledwie 21 dni, żeby wyrobić nowy zwyczaj. Jesteśmy w stanie całkowicie i bezboleśnie wyeliminować niektóre produkty z naszego jadłospisu, jeżeli zastąpimy je podobnymi, lecz bardziej wartościowymi.