Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół nie tylko na polskim, ale i na światowym rynku zdrowia. Skutecznie wspomaga funkcjonowanie organizmu, wpływa pozytywnie na układ trawienny, jak również już od dziesięcioleci znajduje swoje stałe miejsce w kosmetologii. Jakie są zatem jego właściwości i w jaki sposób go stosować, by efekty jego działania były jak najbardziej widoczne?

Rumianek - doskonały na dolegliwości żołądkowe i infekcje

Rumianek to przede wszystkim cenne flawonoidy, które działają wspomagająco na układ trawienny, niwelując przykre dolegliwości skurczowe.

Napar z tego zioła doskonale sprawdza się w czasie zatruć pokarmowych, niestrawności, wpływa zbawiennie na podrażnienie śluzówki żołądka oraz jelit, jak również pomaga w neutralizacji nieprzyjemnego odbijania czy zgagi.

Rumianek wspaniale radzi sobie z nudnościami, mdłościami, także podczas ciąży i bólami żołądka, których często doświadczamy z powodu nadmiernego stresu. Wykazuje działanie przeciwwrzodowe, zmniejsza uszkodzenia błony śluzowej i skutecznie obniża dyskomfort.

Ponadto herbatka z rumianku działa zbawiennie podczas przeziębień i infekcji, ponieważ zawarte w nim bisabobole oraz azuleny powodują hamowanie enzymów odpowiedzialnych za powstanie stanu zapalnego w organizmie. Wyciąg świetnie sprawdzi się także podczas zapalenia gardła i krtani, zarówno jako napar do spożywania, jak i wywar do płukanek. Podobnie znajduje swoje zastosowanie w trakcie zapaleń oskrzeli - pod postacią inhalacji oraz jako napój wzmacniający odporność organizmu. Najlepsze efekty otrzymuje się oczywiście przy systematycznym stosowaniu, zwykle przyjmuje się dwie filiżanki dziennie.

Sprawdzony składnik wielu kosmetyków

Od lat rumianek jest jednym ze składników w kosmetyce naturalnej, można znaleźć go zarówno w kremach do twarzy, ciała, jak i w szamponach czy maściach. Doskonale działa w przypadku obrzęków oraz wspomagająco przy oparzeniach, wykazuje również działanie przeciwgrzybicze. Zbawienne działanie zawartego w nim chamazulenu zostało udowodnione w walce np. z bakterią Staphylococcus aureus oraz drożdżakami z rodzinyCandida albicans.

Rumianek wykazuje działanie przeciwłupieżowe, pozytywnie wpływa na skórę głowy oraz włosy. Dzięki regularnemu stosowaniu płukanek można pozbyć się problemu z przesuszonymi włosami, elektryzowaniem się oraz nadać włosom połysku i miękkości. Kremy i balsamy zawierające to cenne zioło skutecznie łagodzą podrażnienia, zaczerwienienia oraz pieczenie skóry. Najlepsze efekty osiągają osoby posiadające włosy w kolorze blond, ponieważ rumianek wpływa na poprawę ich kolorytu, rozjaśnia je i nadaje przyjemnego dla oka, zdrowego połysku.

Rumianek jako kosmetyk redukujący blizny

Wato pamiętać, że rumianek nie tylko pozytywnie wpływa na stan cery i skóry, ale też wspomaga leczenie i gojenie się ran. Stosowany w postaci maści skutecznie przyspiesza regenerację skóry, jak również przyczynia się do widocznego zmniejszenia blizn oraz rozstępów powstałych podczas gwałtownych zmian w rozciągnięciu skóry, np. w czasie ciąży lub podczas chudnięcia / tycia. 

Ponadto pomaga w pozbyciu się przebarwień, dzięki czemu skóra nabiera ujednoliconego i przede wszystkim zdrowego wyglądu.

Zewnętrzne działanie rumianku - okłady i kąpiele

Rumianek można wykorzystywać również w przypadku pojawienia się drobnych zapaleń skóry lub innych niedoskonałości, np. pryszczy i wysypek. Przecieranie ich wywarem skutecznie przyczynia się przyspieszenia gojenia i regeneracji skóry. Z

ioło można też śmiało dodawać do codziennych kąpieli, ponieważ zbawiennie wpływa na stan skóry, nadając jej miękkości i nawilżając ją. Wiele osób zmagających się z nawracającymi bólami głowy oraz migrenami zauważa pozytywny wpływ okładów i olejków do inhalacji z rumianku, dzięki czemu dolegliwości stają się mniej uciążliwe lub trwają zdecydowanie krócej.

Najlepszy przyjaciel w czasie jesiennej chandry

Rumianek doskonale wpływa na układ nerwowy, zmniejsza uczucie napięcia i redukuje stres. Spożywany regularnie w postaci naparu pozwala się wyciszyć i ułatwia zasypianie. Ponadto dzięki należącej do grupy flawonoidów apigeninie, rumianek wykazuje działanie przeciwdepresyjne, co skutecznie wpływa na codzienny nastrój. Herbata ze świeżych lub suszonych liści może stanowić przyjemny element codziennego, wieczornego rytuału.

Poza wymienionymi, warto wspomnieć także o przeciwzapalnym działaniu rumianku w przebiegu zakażeń dróg moczowych, zapalenia ucha oraz zapaleń związanych z układem trawiennym. Jego antyseptyczne właściwości od lat znajdują swoich zwolenników zarówno we wspomaganiu leczenia tradycyjnego, jak i przede wszystkim w leczeniu homeopatycznym.