Kosmetyki wegańskie zdobywają popularność na całym świecie. Nowa tendencja, promująca świadomą pielęgnację oraz racjonalną konsumpcję powoli dociera również do Polski, zdobywając liczne uznanie wśród klientów. Jaki fenomen tkwi w wegańskich kosmetykach i dlaczego warto je stosować? Przekonajmy się.

Czym są wegańskie kosmetyki?

Produkty określane mianem wegańskich nie zawierają w sobie substancji pochodzących od zwierząt.

Ta reguła jest szczególnie ważna dla osób, które cenią sobie światopogląd i filozofię danej marki. W przemyśle kosmetycznym coraz częściej mówi się o testowaniu nowych formuł na zwierzętach oraz wadach niezrównoważonej produkcji, która wymaga poświęcenia życia i zdrowia tysięcy żywych istot. Rosnąca świadomość konsumentów sprawia, że kupujący wymagają od producentów dostarczenia nowych rozwiązań, wolnych od składników odzwierzęcych. 

Wybieranie kosmetyków cruelty-free sprawia, że pojawia się coraz więcej świadomych marek kosmetycznych, którym zależy zarówno na dobru zwierzęcia, jak i klienta wybierającego produkt w sklepie. Co  zatem wyróżnia kosmetyki wegańskie spośród tradycyjnych produktów?

Wysoka jakość w parze z naturą

Kosmetyki wegańskie są często oparte na rzemieślniczych recepturach i naturalnych formułach. Składniki wykorzystywane przy produkcji pochodzą ze zrównoważonych upraw, od dostawców wspierających reguły fair-trade. 

Za produktami wegańskimi stoi nie tylko nacisk na naturalność — ich filozofia wpisana jest w uczciwy zysk i sprzeciw nadmiernej konsumpcji, dlatego firmy produkujące kosmetyki wegańskie kładą duży nacisk na świadomość konsumencką. Co za tym idzie, zmianie uległy także składy — szkodliwe chemikalia, sztuczne konserwanty i puste wypełniacze zamienia się na oleje roślinne, naturalne substancje nawilżające oraz ekstrakty występujące naturalnie w przyrodzie. 

Stworzone w ten sposób kosmetyki są przykładem produktów wysokiej jakości, wyprodukowane w zgodzie z naturą. Składniki pochodzenia naturalnego mają dobroczynny wpływ na naszą skórę — wiele z nich posiada właściwości nawilżające, antyseptyczne, wspomagające gojenie się drobnych ran i zmian na skórze.

W trosce o najmniejszy szczegół - również mali producenci są godni uwagi

Produkcją wegańskich kosmetyków zajmują się nie tylko duże koncerny kosmetyczne — w dużej mierze to także pole do popisu dla małych i średnich manufaktur (przykład: https://novakosmetyki.pl/pl/). Takie niewielkie fabryki to miejsca tworzone z pasją, od początku prowadzone z troską o każdy szczegół. 

Receptury wykorzystywane przy produkcji są opracowywane według autorskich przepisów, pieczołowicie sprawdzanych według wysokich standardów. Kupujący mogą mieć pewność, że inwestują swoje pieniądze w kosmetyki bardzo dobrej jakości, wspierając tym samym małych przedsiębiorców, tak często niedocenianych i niezauważanych. W manufakturze ważny jest każdy detal — kosmetyki te są przykładem doskonale zaplanowanego procesu, od robionego na miarę opakowania, przez niespotykane zapachy do pieczołowicie przygotowanej zawartości. 

Produkty przygotowywane w małych fabrykach i manufakturach nie tylko pełnią funkcję małego dzieła sztuki na łazienkowej półce, są również doskonałym prezentem dla bliskiej osoby.

Cena kosmetyków naturalnych adekwatna do jakości

W parze z doskonałą jakością i zaangażowaniem w proces powstawania idzie także cena produktu naturalnegi. Utrzymanie małej, skromnej manufaktury jest zadaniem trudnym, kosztownym i wymagającym, dlatego kosmetyki wegańskie przygotowane w ten sposób bywają nieco droższe niż te dostępne w drogeriach. 

Cały proces produkcji i dystrybucji produktu stanowi nie lada wyzwanie dla firmy, która swoje specyfiki rozprowadza wśród stosunkowo niewielkiego grona klientów. Kolejną przeszkodą w zdobyciu wegańskich kosmetyków może być ich dostępność — nie każdy sklep ma w swojej ofercie produkty cruelty-free

Kosmetyki wegańskie można najczęściej znaleźć w sklepach z ekologiczną żywnością, utrzymanych w duchu zero waste. Takich miejsc na polskim rynku wciąż przybywa, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Niestety, wciąż brakuje ich w mniejszych miastach, gdzie zapotrzebowanie na takie produkty jest niższe, a sama idea wegańskich kosmetyków mniej rozpowszechniona. Mimo to potrzebne produkty wciąż można kupić przez internet, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem w każdej sytuacji.

Warto stosować ekologiczne kosmetyki czy niekoniecznie?

Kosmetyki wegańskie są ciekawą alternatywą dla tych, którzy poszukują nowych formuł lub chcą spróbować czegoś innego niż dotychczas. Niezależnie od tego, czy podejmujemy decyzję przez wzgląd na przekonania etyczne, ciekawość lub chęć przetestowania nieznanych dotąd produktów, wybór kosmetyków wegańskich jest słuszną decyzją. 

Ich produkcja nie pochłania takiej ilości surowców i materiałów, jak wytwarzanie zwykłych, drogeryjnych kosmetyków; zmniejsza się również poziom zanieczyszczenia mikroplastikiem i szkodliwymi związkami chemicznymi. 

Choć kosmetyki wegańskie nie są tak powszechnie dostępne i tanie, jak produkty drogeryjne, ich zakup zawsze będzie dobrą inwestycją.