Impotencja jest to zaburzenie erekcji, które polega na niemożności osiągnięcia oraz utrzymania wzwodu prącia w stopniu, który pozwalałby odbyć stosunek płciowy. Tym terminem określany jest też brak ejakulacji, czyli wytrysku pomimo podniecenia. Różne są przyczyny braku erekcji, a mogą one zależeć od stosownych leków, naszej psychiki oraz od chorób ogólnoustrojowych.

Co to jest impotencja?

Impotencja to dysfunkcja seksualna, której głównym objawem jest zanik wzwodu oraz wytrysku i to pomimo tego, że mężczyzna jest podniecony. Warto pamiętać, że z impotencją nie należy mylić krótkotrwałych zaburzeń erekcji. Nie można ich mylić, ponieważ impotencja ma najczęściej związek ze złym przepływem krwi. W związku z tym penis nie ma możliwości uzyskania zarówno pełnego, jak i trwałego wzwodu.

Bardzo często mężczyźni ignorują problem impotencji, ponieważ uważają, że jest to związane z brakiem męskości i w związku z tym zaczynają rezygnować po prostu z aktywności seksualnej, gdyż wolą brak seksu niż wizytę u lekarza. Poza tym ta dysfunkcja sprawia, że mężczyzna ma zaniżone poczucie własnej wartości, ale też może dopaść go depresja, jak i również boi się tego, że zostanie odrzucony przez swoją partnerkę.

Przyczyny impotencji

Zaburzenia erekcji pojawiają się najczęściej u mężczyzn powyżej 50. roku życia, ale też zdarzają się przypadki, że impotencja pojawia się dużo wcześniej. Impotencję można podzielić na:

  • pierwotną;
  • wtórną, która występuje w czasie prawidłowego funkcjonowania seksualnego.

Dysfunkcja ta u większości mężczyzn spowodowana jest złym przepływem krwi, w związku z czym penis nie jest zdolny do uzyskania pełnej i trwałej erekcji. Zazwyczaj mężczyźni uważają, że problem z erekcją wynika z tego, że zaczynają się starzeć i w ogóle nie podejmują takiego tematu rozmowy ze swoim lekarzem.

Wyróżnia się następujące przyczyny impotencji:

  • o podłożu psychicznym – jest związana z lękiem, który pojawia się w związku z wystąpieniem jakiejś czynności seksualnej. Takie myślenie może być związane ze swoimi kompleksami, lękiem przed zapłodnieniem, ale też może wynikać ze strasu czy traumatycznego doświadczenia z przeszłości;
  • o podłożu fizycznym – tutaj przyczyną zaburzeń erekcji mogą być choroby serca, narkotyki, wiek, alkohol, cukrzyca.

Impotencja to nie tylko zaburzenia na tle seksualnym, ale również jest to spadek libido czy zaburzenia wytrysku. Impotencja na tle fizycznym rozwija się stopniowo. Rano będzie pojawiała się niepełna erekcja albo jej całkowity brak, a mężczyzna nie będzie miał problemy z wytryskiem. Natomiast impotencja o podłożu psychicznym pojawia się nagle, gdy, np. pomiędzy mężczyzną a kobietą jest jakieś napięcie, a przy tym poranne erekcje są pełne.

Do innych czynników, które wpływają na impotencję zalicza się czynniki:

  • hormonalne – wysoki poziom prolaktyny albo obniżony poziom testosteronu;
  • neurogenne – może to być udar mózgu, uraz kręgosłupa, guz mózgu, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne oraz paraplegia;
  • farmakologiczne – czyli związane ze stosowaniem preparatów antydepresyjnych, neuroleptyków oraz leków przeciwnadciśnieniowych;
  • krążeniowe – to będzie miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie spowodowane paleniem papierosów czy zmiany w naczyniach prącia;
  • mieszane – impotencję o takim podłożu ma 1/3 mężczyzn.

Jak impotencja wpływa na życie i psychikę mężczyzny?

Poprzez impotencję mężczyźni mają mocno zaniżone poczucie męskiej wartości. Uważają, że nie potrafią spełnić oczekiwań kobiety. W związku z tym pojawia się strach i poczucie zagrożenia, że mężczyzna nie jest już dobry w łóżku i nie będzie mógł zaspokoić swojej partnerki. Czasami mężczyzna ma takie silne poczucie lęku, że nie widzi u siebie problemu, ale zaczyna szukać innych przyczyn dookoła, np. będzie wytykał swojej partnerce różne błędy albo mówił jej, że to z nią dzieje się coś złego.

Diagnoza impotencji

Warto najpierw o takich problemach powiedzieć swojemu lekarzowi rodzinnemu, a wtedy on może skierować nas do specjalisty, który będzie mógł zbadać przyczynę zaburzeń. Diagnoza impotencji opiera się na analizie psychiki mężczyzny oraz występujących objawów. Podczas diagnozy sprawdzane jest też to, czy mężczyzna może uzyskać erekcję poprzez stymulację. Natomiast metodą USG możliwe jest sprawdzenie, czy nic nie będzie blokowało swobodnego przepływu krwi przez penisa. Poza tym lekarz może zlecić wykonanie następujących badań:

  • prolaktyna,
  • poziom testosteronu,
  • stężenie glukozy,
  • cholesterol.

To właśnie urolog zajmuje się diagnozą oraz leczeniem impotencji. Mężczyźni, którzy mają problem z impotencją nie powinni tego ukrywać nie tylko przed swoją partnerką, ale również przed lekarzem. Im wcześniej będzie rozpoznana i zdiagnozowany problem, to tym szybciej będzie można rozpocząć właściwe leczenie.

Leczenie impotencji

Podstawowe metody leczenia impotencji to:

  • psychoterapia;
  • leczenie doustne środkami farmakologicznymi;
  • leczenie farmakologiczne, ale za pomocą wstrzyknięć do ciał jamistych;
  • leczenie chirurgiczne, np. proteza penisa, chirurgia naczyniowa i mikrochirurgia;
  • leczenie przy użyciu urządzeń próżniowych.

Jeśli przyczyną impotencji są czynniki psychologiczne, to pomóc może psychoterapia. Jeśli  natomiast jest to impotencja organiczna, to stosuje się metody ułatwiające i podtrzymujące erekcję, np. implanty czy zabiegi chirurgiczne, które udrażniają naczynia prącia. Można też stosować różnorodne leki, które również pozwalają pozbyć się problemu impotencji.

Do innych metod leczenia zaburzeń erekcji zalicza się:

  • wszczepianie zewnętrznych aparatów próżniowych, a stosuje się to u mężczyzn, którym leczenie farmakologiczne i psychoterapia w ogóle nie pomagają;
  • wszczepienie protez;
  • operacja naczyń prącia.

W przypadku leczenia farmakologicznego stosuje się preparaty hormonalne, np. androgeny. Możliwe jest również podawanie preparatów naczyniowo czynnych , a podaje się je we wstrzyknięciach do ciał jamistych prącia. Pomocne mogą się okazać także leki wazoaktywne z grupy antagonistów receptorów dopaminergicznych i serotoninergicznych, np. L-dopa, apomorfina oraz ich pochodne. Działanie tych leków polega na tym, że powodują one wzwód, ale mają krótkotrwały efekt oraz różne działania niepożądane. Na przykład można stosować apomorfinę, czyli lek pobudzający receptory dopaminergiczne, ale powoduje on nudności, wymioty oraz niskie ciśnienie. Natomiast trazodon ma działanie antydepresyjne, a leczy takie ogólne zaburzenia wzwodu.

Mężczyznom z impotencją podawane są również hormony, ponieważ bardzo często jest ona spowodowana niedoborem androgenów, co jest związane ze starzeniem się mężczyzny. Niektórym pacjentom wstrzykiwane są leki do ciał jamistych, co też pomaga leczyć zaburzenia erekcji. Przez każdym współżyciem seksualnym mężczyzna musi sam wykonywać zastrzyki do prącia. Bardzo często stosowanie tego rodzaju leków może spowodować zwłóknienie ciał jamistych, czego konsekwencją jest skrzywienie prącia.

W impotencji bardzo ważna jest również psychoterapia, a może to być psychoterapia z udziałem partnerki, psychoterapia indywidualna albo hipnoza.