Dorośli:
Nadciśnienie tętnicze: początkowo 80 mg 2 razy na dobę; w razie konieczności lekarz w odstępach tygodniowych, stopniowo będzie zwiększał dawkę. Zwykle stosuje się 160–320 mg na dobę. Lekarz może także dołączyć inny lek przeciwnadciśnieniowy.
Dławica piersiowa (z wyjątkiem dławicy Prinzmetala), zapobieganie migrenie, leczenie drżenia samoistnego: początkowo 40 mg 2–3 razy na dobę; w razie konieczności lekarz w odstępach tygodniowych, stopniowo będzie zwiększał dawkę. Zwykle stosowane dawki wynoszą: 120–240 mg na dobę w przypadku dławicy piersiowej lub 80–160 mg na dobę w przypadku drżenia samoistnego i w zapobieganiu migrenie.
Zmniejszanie lęku: w przypadku ostrego lęku sytuacyjnego 40 mg na dobę; w długotrwałym leczeniu lęku uogólnionego 40 mg 2–3 razy na dobę. Czas trwania leczenia zależy od reakcji chorego na leczenie. Po upływie 6.–12. miesięcy konieczna jest kontrola stanu pacjenta.
Nadkomorowe i komorowe zaburzenia rytmu serca, kardiomiopatia przerostowa, leczenie wspomagające w nadczynności tarczycy i w przełomie tarczycowym: 10–40 mg 3 razy na dobę.
Profilaktyka pierwotna i wtórna zawału serca u chorych z choroba wieńcową: leczenie powinno być rozpoczęte między 5.–21. dniem po zawale; początkowo 40 mg 4 razy na dobę przez 2–3 dni (następnie można przyjmować 80 mg 2 razy na dobę).
Profilaktyka krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego u chorych z nadciśnieniem wrotnym i żylakami przełyku: lekarz dostosuje dawkowanie tak, aby uzyskać zmniejszenie częstotliwości rytmu serca o około 25%; początkowo 40 mg 2 razy na dobę, następnie w razie potrzeby 80 mg 2 razy na dobę. Dawka maksymalna wynosi 160 mg 2 razy na dobę.
Postępowanie okołooperacyjne w przypadku guza chromochłonnego nadnerczy (leczenie skojarzone z lekiem blokującym receptory alfa): przed zabiegiem 60 mg na dobę przez 3 dni. W przypadku guzów nieoperacyjnych, złośliwych: 30 mg na dobę.
U osób w podeszłym wieku należy zachować ostrożność zaczynając leczenie od możliwie najmniejszej dawki i pod ścisłą kontrolą lekarza.
Należy zachować ostrożność, zwłaszcza na początku leczenia i w okresie doboru dawki u chorych ze znaczącą niewydolnością nerek lub wątroby.
Dzieci i młodzież:
Zaburzenia rytmu serca: lekarz indywidualnie dostosuje dawkowanie; zwykle 0,25–0,5 mg/kg masy ciała 3–4 razy na dobę, maksymalnie 1 mg/kg masy ciała 4 razy na dobę. Całkowita dawka dobowa nie może być większa niż 160 mg.