Powszechnie wiadomo, że sport to zdrowie, ale czy wiesz dokładnie, jakie korzyści płyną z uprawiania sportu? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że aktywność fizyczna w nadmiarze, zamiast pomagać, może szkodzić. Dowiedz się, jakie są zalety i wady uprawiania sportu.

Dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne

To, że uprawianie sportu uwalnia endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia, zmniejsza stres i wpływa na dobrą kondycję fizyczną, nie jest niczym nowym. Ale czy wiesz, że aktywność fizyczna przynosi korzyści także naszemu zdrowiu psychicznemu? Szczególnie wtedy, gdy ćwiczenia wykonywane są w parkach lub lasach, zamiast na siłowni. 

Eksperci uważają, że ćwiczenia na świeżym powietrzu praktykowane co najmniej raz w tygodniu dają widoczne rezultaty. Zapobiegają chorobom psychicznym, takim jak depresja, pomagają się uspokoić, zrelaksować i uwolnić od stresu.

Sport poprawia zdolność koncentracji i pamięć

Badania naukowe sugerują, że ćwiczenia fizyczne wspomagają pracę mózgu i zwiększają poziom cząsteczek mózgowych ważnych dla funkcji poznawczych. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie kliniczne, które objęło osoby po 50. roku życia mające problemy z pamięcią. 

Wykazało ono, że uczestnicy, którzy uprawiali aktywność fizyczną przez sześć miesięcy, uzyskali znacznie wyższe wyniki w testach poznawczych. Sport pomaga również utrzymać koncentrację i zwiększa poziom uwagi. Wniosek taki pochodzi z badania, w którym porównano poziom koncentracji dzieci uprawiających sport regularnie i tych, które nie uczęszczały na zajęcia fizyczne.

Ruch jest dobry dla serca i zapobiega rakowi

Czy wiesz, że spacerowanie 30 minut każdego dnia zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej o 18 procent? Badania przeprowadzone w ostatnich dziesięcioleciach potwierdziły pogląd, że regularne ćwiczenia zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca, ponieważ mają korzystny wpływ na zmniejszenie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak otyłość czy wysoki cholesterol. 

Badania wykazały także, że regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko wystąpienia kilku rodzajów raka, w szczególności raka piersi, jelita grubego i prostaty.

Sport zapobiega nadwadze i otyłości

Nadwaga i otyłość są związane z rozwojem chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy, a także wyższymi wskaźnikami śmiertelności ze względu na wystąpienie nowotworów. Regularne uprawianie sportu pomaga nam spalać kalorie i tkankę tłuszczową, dzięki czemu nie będziemy narażeni na nadmierne kilogramy. Aktywność fizyczna umożliwia nam pozostanie w dobrej kondycji fizycznej, co przekłada się również na dobrą kondycję psychiczną. 

Osoby, które cierpią na złe samopoczucie lub mają problemy zdrowotne z powodu braku ćwiczeń fizycznych, powinny rozpocząć uprawianie sportu, ale w odpowiedni sposób.

Jak bezpiecznie zacząć przygodę ze sportem?

Jednym z rezultatów stagnacji jest to, że w dniu, w którym w końcu podejmiemy aktywność fizyczną, jesteśmy gotowi włożyć w nią całą zgromadzoną energię. Ale niestety nie cofniemy czasu i zamiast nadrobić stracone godziny, przesadzimy tylko z wysiłkiem fizycznym. Musimy pamiętać, że nadmierne ćwiczenia nie są korzystne i mogą mieć negatywne konsekwencje dla organizmu. 

Umiarkowane ćwiczenia mają pozytywny wpływ, ale jeśli są uprawiane w nadmiarze, mogą obciążyć organizm, powodować urazy i kontuzje, zmniejszyć obronę immunologiczną, czyniąc nas bardziej podatnymi na infekcje górnych dróg oddechowych.

Nadmiar ćwiczeń i jego konsekwencje

Przede wszystkim musimy nauczyć się słuchać naszego ciała. Istnieje zestaw sygnałów, które zwykle wskazują na to, że idziemy za daleko. Przesadne zwiększenie pragnienia, znaczne zmniejszenie apetytu, zmiany w nastroju takie jak drażliwość, to główne konsekwencje. 

Nadmierny wysiłek powoduje zmiany w równowadze metabolicznej organizmu, mogą wystąpić trudności z zasypianiem i zaburzenia snu. Wśród konsekwencji ekstremalnego wysiłku mogą pojawić się też utrata energii, zawroty głowy, nudności, odwodnienie, stany zapalne, a nawet omdlenia. 

Gdy dana osoba przesadzi z wysiłkiem fizycznym, zdarza się, że musi zostać hospitalizowana. Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego organizmu, regularny odczyt sygnałów transmitowanych przez ciało i dostosowanie ćwiczeń do własnego indywidualnego rytmu.

Kto jest narażony na przeciążenie organizmu w trakcie uprawiania sportu?

Ludzie, którzy przestają ćwiczyć na jakiś czas, a następnie chcą bardzo szybko wrócić do formy, są szczególnie narażeni na przeciążenie organizmu. 

Musimy stopniowo zwiększać intensywność i czas trwania naszego treningu i nie wolno nam podejmować wytężonej aktywności fizycznej bez odpowiedniego przygotowania.

Początkujący powinni zacząć od trzech cotygodniowych treningów i budować formę stopniowo, nie rezygnując przy tym z dni odpoczynku. Odpoczynek jest tak samo ważny jak trening, dlatego powinniśmy przesypiać noce, a także pamiętać o zdrowym odżywianiu przed, w trakcie i po treningu. Dobrze jest też przeprowadzić wcześniejsze badanie lekarskie, aby dowiedzieć się, czy mamy przeciwwskazań do uprawiania sportu.

Rozwiązaniem pozwalającym czerpać korzyści ze sportu i unikać nadmiernego przeciążenia organizmu jest zachowanie równowagi. Nie musimy biegać w maratonach, aby prowadzić zdrowy tryb życia. Najważniejsze jest bycie aktywnym i kontrolowanie aktywności fizycznej zgodnie z naszym samopoczuciem.