Co to oznacza "być weganinem"?

Weganizm jest to określenie stylu życia, w którym ludzie wycofują ze swojej diety produkty mięsne, ale także wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Weganie jednak dążą do wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego ze wszystkich aspektów swojego życia, np. pielęgnacji, czy nawet odzieży.

Filary diety wegańskiej.

Najważniejszymi filarami diety wegańskiej są produkty, które należą do:

 • warzyw i owoców,
 • grzybów,
 • nasion (siemię lniane, pestki słonecznik, sezam, pestki dyni),
 • zbóż (żyto, pszenica, owies),
 • roślin strączkowych, które ponadto są bogatym źródłem wapnia i białka (ciecierzyca, groch, soja, fasola, bób),
 • orzechów,
 • tłuszczy roślinnych,
 • produktów zbożowych (makarony, mąka, pieczywo).

Weganie w swojej diecie zamieniają wszystkie produkty odzwierzęce na produkty pochodzenia roślinnego, np. mleko od krów zamieniają na mleko sojowe lub ryżowe. Zwykły ser natomiast weganie chętnie zastąpią tofu, otrzymywane z mleka sojowego. W diecie wegańskiej zalecane jest stosowanie produktów, które nie podległy obróbce termicznej, ponieważ istotne jest spożywanie produktów z największa ilością witamin oraz składników odżywczych. Weganie unikają smażenia. Najlepszą metodą dla nich jest duszenie przygotowywanych potraw.

Należy pamiętać, aby organizm stopniowo przystosować do zmian!

Bycie weganinem - zalety.

 1. Bycie weganinem ma bardzo wiele zalet, twierdzi się, że jest ich o wiele więcej, niż wad. Największą i główną zaletą przechodzenia na weganizm jest ochrona zwierząt. Ludzie przechodzący na ten styl życia głównie walczą z aspektem, w którym ludzie zabijają zwierzęta, aby się pożywić, czy ubrać, ale też wykorzystać te istotki do badań nad, np. kosmetykami do pielęgnacji. Weganie mogą mieć czyste sumienie, gdyż nie przyczyniają się do krzywdzenia zwierząt.
 2. Kolejną bardzo ważną zaletą bycia weganinem jest poprawienie stanu naszej cery i skóry. Duże spożycie nabiału powoduje powstawanie, między innymi zaskórników. Pozbywając się tych produktów z naszej diety bardzo szybko zauważymy poprawę wyglądu naszej skóry.
 3. Dieta wegańska ma też dobry wpływ na nasz układ krążenia. Dzięki spożywaniu tłuszczy nienasyconych zauważymy poprawę w stanie naszych żył, będziemy mieć lepsze krążenie. Wszystko to prowadzi do małej możliwości zawału serca, miażdżycy i tak dalej.
 4. Każda kobieta, a nawet każdy mężczyzna, w naszych czasach pragnie mieć smukłą i szczupłą sylwetkę. Dzięki odpowiedniej podaży białka roślinnego nasza sylwetka będzie w bardzo dobrym stanie, a co ważne, nie jedząc sklepowych słodyczy, w których ilość cukru jest ogromna, możliwe jest utrzymanie dobrej figury. Weganizm też dlatego wskazuje się dla osób, które maja problemy z otyłością .
 5. Dieta wegańska jest również bardzo ekologiczna. Dlaczego? Przy jedzeniu produktów odzwierzęcych wydziela się więcej dwutlenku węgla do atmosfery, a także do ich hodowli zużywa się o wiele więcej wody. Jedząc produkty pochodzenia roślinnego nie tylko dbamy o dobro zwierząt, ale dbamy także o dobro naszej planety i środowiska.
 6. Jedzenie produktów pochodzenia roślinnego nie musimy martwić się o gospodarkę witamin w naszym organizmie. Dajmy na to szpinak, który ma w sobie witaminę A, która jest niezwykle ważną witaminą, gdyż ma bardzo istotne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu, a papryka czerwona witaminę C.
 7. Dieta wegańska jest bardzo zdrowa dla naszego organizmu, jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych chorób na przyszłość. Jedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego zmniejszy ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II, ogranicza ryzyko chorób nowotworowych, kamicy żółciowej, zaparć, czy hemoroidów. Dieta ta sprawi, że cholesterol HDL w naszym organizmie będzie w dobrym stanie, a cholesterol LDL będzie niższy, co sprawia, że ryzyko zachorowania na miażdżycę jest bardzo małe.
 8. Najważniejsze w diecie wegańskiej jest jedzenie warzyw, owoców, rośliny strączkowe. Wszystkie te grupy są bogatym źródłem wartości odżywczych, mikroelementów, witamin oraz mają niską kaloryczność. Wracając do ważnych witamin, zawartych w produktach diety wegańskiej, większość odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu , a co równie ważne, poprawiają funkcjonowanie naszego układu odpornościowego, co jest bardzo ważnym aspektem w trakcie sezonów panowania wirusów i bakterii.

Krótko mówiąc... warto być weganinem!

Podsumowując, weganizm bardzo opłaca się wszystkim. Jest to pomoc dla zabijanych na potrzeby ludzi zwierząt, ale także pomoc dla naszego środowiska. Dieta wegańska ma też wiele przydatnych dodatków. Pomoże, kiedy będziesz chciał się odchudzić, ale także kiedy będziesz chciał mieć pewność, że na przyszłość nie zachorujesz na niepotrzebną, groźną chorobę.