Problem, jakim są wszy najczęściej dotyka dzieci z przedszkola i ze szkoły. Jest to choroba pasożytnicza, która wywoływana jest przez zakażenie wszą głowową. Wszawica najczęściej objawia się swędzeniem głowy i chęcią ciągłego drapania się. Dlatego warto sprawdzić, jakie są inne objawy wszawicy głowowej i jak sobie z nią radzić.

Co to jest wszawica głowowa i jak można się nią zarazić?

Wszy głowowe są gatunkiem malutkich owadów, a żywią się krwią, którą wysysają z organizmu człowieka. Niektórzy uważają, że obecność wszy jest związana z tym, że nie dba się o swoją higienę osobistą albo, że jest się brudnym, lecz to nie jest tak. Okazuje się, że wszawica może dotyczyć każdej osoby i to bez względu na higienę, ponieważ wystarczy bezpośredni kontakt z osobą, która jest zarażona. Wszawicą można się zarazić przez:

  • kontakt fizyczny z osobą chorą;
  • używanie tych samych nakryć głowy, np. czapkę;
  • używanie tych samych ręczników czy też pościeli;
  • używanie tego samego grzebienia do włosów czy też szczotki.

Wszy, aby przeżyć potrzebują ludzkiej krwi. W związku z tym przenoszą się na drugą osobę, jeżeli dojdzie do kontaktu z głową osoby zakażonej. Mogą siedzieć na głowie osoby, której włosy są zadbane i czyste, jak i również u tych osób, które mają brudną głowę i włosy. Aby wszy mogły się przenieść, nie jest konieczny długi kontakt z głową chorego. Sprawiają, że głowa zaczyna strasznie swędzić i bardzo często można je zobaczyć gołym okiem. Podczas rozwijania się mogą składać jaja, które nazywa się gnidami.

Nie stwierdzono, że wszy mogą przenosić jakieś inne choroby. Objawem jest swędzenie skóry głowy, co powoduje, że osoby zakażone drapią się, a poprzez to rozdrapują skórę, co zwiększa ryzyko infekcji. Często również przez drapanie osoby chore cierpią na bezsenność. Wszy dotyczą częściej dziewczynek niż chłopców.

Wszy poruszają się bardzo szybko i mogą się przedostawać z jednej głowy na drugą. Nie potrafią skakać ani latać. Mogą się przedostać z jednej osoby na drugą albo z danej osoby na różne obiekty, które mogą mieć kontakt z włosami zakażonego człowieka, np. na czapkę. Inny sposób na zakażenie się to położenie głowy w miejscu, w którym spała osoba zakażona, czyli na poduszce, fotelu albo kocu.

Objawy zakażenia wszawicą

Najczęstsze objawy zakażenia się wszawicą to:

  • uczucie swędzenia skóry głowy;
  • drapanie, które związane jest ze swędzeniem skóry głowy;
  • w wyniku drapania dochodzi do zaczerwienienia skóry głowy i karku;
  • pojawia się uczucie, że po głowie lub po włosach coś się porusza;
  • można zobaczyć poruszające się wszy;
  • na skórze głowy mogą być obecne jaja wszy, czyli tzw. gnidy, które mogą mieć kolor żółty lub brązowy i wyglądają tak, jakby były przyklejone do włosów;
  • może również dojść do powiększenia węzłów chłonnych szyi.

Swędzenie skóry głowy nie zawsze oznacza wszy, ponieważ może być również objawem innych problemów skórnych, np. łupieżu. Ważne jest również to, że skóra nie zawsze swędzi w przypadku wszy głowowych, ponieważ czasami to swędzenie zaczyna się kilka tygodni od zakażenia przez wszy.

Diagnozowanie wszy głowowej

Nawet w domu można sprawdzić, czy na głowie dziecka obecne są wszy, a do tego będzie potrzebny tylko grzebień. Wystarczy delikatnie przeczesywać włosy nad białą kartką i dzięki temu będzie można zobaczyć, czy są dojrzałe osobniki. Najlepiej robić to pod lampą i powoli rozdzielać włosy. Dzięki temu można stwierdzić obecność dorosłych wszy, a także ich jaj. Wszy i gnidy najczęściej występują na włosach za uszami, a także przy karku. Dorosłe wszy są podobne do ziaren sezamu o jasnobrązowym kolorze i szybko się poruszają. Natomiast gnidy, czyli jaja mają kolor żółty albo brązowy i najczęściej można je znaleźć przymocowane do pojedynczych włosów blisko skóry głowy, co sprawia, że jest je trudno usunąć.

Jak leczyć wszawicę głowową?

W domu wszawicę można leczyć za pomocą dostępnych w aptekach szamponów bez recepty, które z łatwością zniszczą dojrzałe wszy. Jednak jest problem z leczeniem jaj wszy, ponieważ ich skuteczność jest tutaj mniejsza. Dlatego bardzo ważne jest tutaj dokładne wyczesywanie w trakcie całego leczenia. Jeśli szampon na wszy będzie nieskuteczny, to trzeba udać się do dermatologa. Dostępne są różne produkty na wszy, np. balsamy z malationem albo alkoholem benzylowym, a także szampony z lindanem.

Aby wszy się nie rozpowszechniały, konieczne jest wyczyszczenie wszystkich przedmiotów i w związku z tym trzeba je umieścić w gorącej wodzie na 10 minut. Jeśli zakażona osoba miała kontakt z innymi przedmiotami oraz z kaskiem i słuchawkami, to można zamknąć je szczelnie w plastikowej torebce i umieścić w zamrażarce na jedną dobę albo zostawić zamknięte w torebce przez dwa tygodnie. Jest to czas, który pozwoli zginąć wszom.

Natomiast prześcieradła, poduszki, poszewki, koce, ręczniki i ubrania należy wyprać w pralce w gorącej wodzie, a potem dla wzmocnienia efektu można je wysuszyć w suszarce w najwyższej temperaturze. Poza tym bardzo ważne jest dokładne odkurzanie mebli, dywanów o podłogi, ponieważ każdy człowiek w ciągu doby gubi od 50 do 100 włosów.

Co robić, aby uniknąć zakażenia?

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się wszawicy, można:

  • nauczyć dziecko, aby nie dawało innym dzieciom swoich ręczników, grzebieni, szczotek czy czapek;
  • jeśli w domu jest ktoś już z wszawicą, to , to druga osoba nie powinna dotykać kanap, krzeseł, poduszek czy koców, z którymi miała styczność ta osoba;
  • sprawdzać regularnie włosy i skórę głowy dziecka;
  • sprawdzać przedmioty w domu, na których mogą pojawić się wszy, czyli ręczniki, grzebienie, pościel;
  • jeśli ktoś ma wszawicę, to należy uczulić dziecko, aby nie dotykało jego głowy i włosów;
  • sprawdzić ubrania, w których dziecko ostatnio chodziło.