W dobie internetu natłok informacyjny jest tak duży, że ludzki mózg nie jest w stanie przetworzyć i zapamiętać wszystkich wiadomości, które są mu przekazywane. Owszem, niektórzy twierdzą, że czasami pewnych rzeczy lepiej jest nie pamiętać. Zdecydowana większość z nas chciałaby jednak cieszyć się dobrą pamięcią przez długie, długie lata. Zwłaszcza,że pamięć pogarsza się również z upływem czasu. 

Rutyna dnia codziennego i wykonywane schematycznie obowiązki także nie sprzyjają dobrej pamięci. Mózg to bardzo skomplikowany organ, który do poprawnego funkcjonowania potrzebuje odrobinę naszej pomocy. Co zrobić, aby usprawnić pamięć? W dzisiejszym artykule znajdziesz garść prostych porad, które warto zastosować w codziennym życiu.

Czy sen ma wpływ na jakość pamięci?

Jakość snu jest kluczowa w funkcjonowaniu ludzkiego mózgu. Sen to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych każdego organizmu, podczas której zachodni szereg skomplikowanych procesów.

Dotyczą one przede wszystkim mózgu, który kontroluje całe ciało. Nasz mózg nigdy nie śpi. W ciągu dnia, jak najlepszy komputer, zbiera informacje z otoczenia. Nie może zbierać ich jednak w nieskończoność, ponieważ mimo swoich niesamowitych możliwości, nie jest nieskończony. W czasie, gdy my śnimy, mózg szczegółowo przetwarza wszystko, czego dowiedział się w ciągu dnia i precyzyjnie to utrwala. Ma czas na to, aby się zregenerować i wypocząć. 

Po dobrze przespanej nocy jest gotowy do zbierania kolejnych informacji. Nie bez przyczyny mówi się, że jeżeli mamy jakiś problem to powinniśmy się z nim ''przespać''. Jest to związane z tym, że w ciągu nocy mózg przetwarza wszystko i wyrzuca z pamięci informacje niepotrzebne właśnie po to, aby zrobić miejsce na te istotne, które chcemy pamiętać.

 Człowiek powinien spać około ośmiu godzin, nie liczy się jednak tylko ilość, ale przede wszystkim jakość snu. Na dwie godziny przed snem unikaj tzw. niebieskiego światła, które emitują telewizory, laptopy oraz ekrany telefonów. Niebieskie światło blokuje wydzielanie w mózgu melatoniny, która odpowiada za zdrowy sen. Wypij ziołową, uspokajającą herbatę i postaraj się uspokoić swoje myśli. Śpij w dobrze przewietrzonym pokoju. Najlepiej, gdyby okno w sypialni było uchylone przez całą noc. Ważna jest też całkowita cisza w pomieszczeniu, w którym śpisz.

Jak ćwiczyć dobrą pamięć?

 Nie ma zmiłuj, mózg także należy ćwiczyć. Spokojnie, od tego typu ćwiczeń nie dostaniesz zadyszki, warto jednak od czasu do czasu odrobinę zmęczyć umysł. Rozwiązywanie krzyżówek, gra w szachy, układanie puzzli to czynności, które wiele osób uwielbia wykonywać, przy okazji tworząc nowe połączenia w swoim mózgu. Dobrym pomysłem jest również nauka obcego języka lub chociażby trudnych, nieznanych słów w języku ojczystym. 

Tak zwane łamacze językowe także mają wpływ na poprawę pamięci, pobudzają bowiem umysł do sprawniejszej pracy. Nie używaj kalkulatora, staraj się liczyć w pamięci. W sklepie nie sięgaj do kieszeni po listę zakupów. Zabierz ją na wszelki wypadek ze sobą, ale podczas zakupów staraj się przypomnieć sobie, co masz kupić, niż sprawdzać to na liście. Graj w skojarzenia, czytaj dużo książek. Tego typu małe ćwiczenia znacznie poprawiają pamięć.

Jaka dieta dla sprawnej pamięci?

Mózg, poza odpoczynkiem i ćwiczeniami, potrzebuje również odpowiedniego paliwa, dzięki któremu może poprawnie funkcjonować. Staraj się, aby Twoja dieta była zbilansowana i zawierała wszelkie niezbędne składniki.

Spożywaj dużo produktów zawierających witaminy z grupy B. Występują one w rybach, orzechach, pełnoziarnistym pieczywie. Znacznie wspomagają one funkcjonowanie układu nerwowego. Do właściwego dotlenienia mózgu potrzebne jest żelazo. Występuje w czerwonym mięsie, żółtkach jaj, nasionach dyni, pietruszce, czy szpinaku. Magnez znacznie poprawia naszą koncentrację. Znajdziesz go w kakao, grochu, czy kaszy gryczanej. Jedz orzechy! Nie bez przyczyny te włoskie przypominają w swojej strukturze mózg. Zawierają bowiem dużo cynku i kwasów omega-3, które są bardzo cenne dla utrzymania dobrej pamięci.

Kreatywne hobby a poprawa pamięci?

 Ciekawe zainteresowania potrafią znacznie poprawić funkcjonowanie naszej pamięci, ponieważ pobudzają one umysł do wysiłku. Kreatywność nie pozwala umysłowi tkwić w stagnacji, ponieważ dzięki niej jest on wciąż stymulowany do wymyślania nowych rzeczy. Wpływa to także na lepszą pamięć. Rysuj, maluj, wymyślaj ciekawe historie. 

Jeżeli nie masz artystycznej duszy i tego typu kreatywne zadania są dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem, zacznij od małych rzeczy. Idąc ulicą skup swoją uwagę na przypadkowym przechodniu i przez chwilę postaraj się wymyślić, skąd wraca ta osoba, jak wygląda jej życie, czy jest szczęśliwa, jakie ma zainteresowania. Słysząc w radiu ulubioną piosenkę, możesz wyobrażać sobie, jak wyglądałby teledysk do niej, gdybyś to Ty go reżyserował. Wymyślaj, twórz, kombinuj. Pamięć to lubi i z pewnością się odwdzięczy.

W jaki sposób medytacja poprawia pamięć?

 Medytacja wywodzi się ze wschodu, jednak i w naszej kulturze przestała już być uznawana za coś dziwnego i nieznanego. Coraz więcej osób w Polsce medytuje i traktuje tę czynność jako jedną z najlepszych metod na stres. A stres z kolei jest ogromnym przeciwnikiem dobrej pamięci. Kortyzol wydzielany w nerwowych sytuacjach znacznie zaburza poprawne funkcjonowanie całego naszego umysłu, w tym pamięci. Postaraj się poświęcić chociaż dziesięć minut wieczorem na to, aby usiąść w ciszy i przez ten czas skoncentrować się tylko i wyłącznie na swoim oddechu. Możesz to zrobić w samotności lub skorzystać z wielu medytacji prowadzonych, które znajdziesz w Internecie.

 Jak widać, istnieje bardzo dużo sposobów na polepszenie pamięci i nie są one ani skomplikowane, ani wymagające. Odpowiednia dieta, zdrowy sen, ćwiczenia, twórcze myślenie i nauka radzenia sobie ze stresem to małe kroki, które dadzą bardzo duże rezultaty.