Sucha skóra na dłoniach doskwiera nam przede wszystkim zimą, kiedy jest stale narażona na szkodliwe działanie mrozu i wiatru. Tego rodzaju dolegliwość może być również wywołana przez stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji czy czyszczenie powierzchni przy pomocy chemicznych środków, bez odpowiedniego zabezpieczenia rąk. 

Często też sucha skóra na dłoniach to objaw chorób skórnych, w przypadku których, konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Jak jednak szybko i bezpiecznie poradzić sobie z przesuszaniem dłoni w warunkach domowych? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.

Suche dłonie - przyczyny

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, na suchość i szorstkość naszych dłoni ogromny wpływ mają czynniki pogodowe. Mróz, wiatr oraz nadmierne promieniowanie UV to zdecydowanie wrogowie gładkiej skóry. Co jeszcze wpływa na pogorszenie stanu naszych rąk? Są to przede wszystkim:

  •   nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak,
  •   długie, gorące kąpiele, przez które tłuszcze wchodzące w skład naturalnej powłoki ochronnej naszego ciała są z niego wypłukiwane,
  •   detergenty, które nie tylko wysuszają, ale również podrażniają skórę dłoni, dlatego podczas ich używania zaleca się stosowanie rękawic ochronnych,
  •   czynniki związane z wykonywanym zawodem - chodzi przede wszystkim o zawody, w których jesteśmy narażeni na kontakt z alergenami oraz substancjami toksycznymi.

Często zapominamy o tym, że przyczyną przesuszonych dłoni może być nieprawidłowe odżywianie. Dotyczy to przede wszystkim niedoboru takich witamin jak witamina A, C i E oraz niedoboru niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jeśli żaden z tych czynników nie stanowi przyczyny wysuszenia i podrażnień skóry, warto udać się do lekarza, gdyż powodem takiego stanu rzeczy mogą być różnego rodzaju choroby.

Krem do rąk - kiedy jest naprawdę skuteczny?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na radzenie sobie z suchą skórą dłoni jest stosowanie kremów.

Dostępne są one w każdej drogerii i aptece, a także w wielu supermarketach. Na półkach znajdziemy kolorowe tubki z pachnącą zawartością oraz naturalne kosmetyki, które wg producentów gwarantują pełną skuteczność. Kiedy jednak krem faktycznie odżywi i nawilży naszą skórę? Jest to kwestia jego składu, który znajdziemy na opakowaniu. 

Dobry kosmetyk do rąk powinien zawierać przede wszystkim tłuszcze chroniące przed wysuszeniem, czyli między innymi glicerynę, wazelinę, oleje roślinne bądź parafinę. Ponadto, w składzie powinny znaleźć się witaminy (wit. A i E) oraz substancje nawilżające, takie jak mocznik czy kwas hialuronowy. Przydatnymi składnikami w tego rodzaju produktach będą również substancje łagodzące, do których możemy zaliczyć alantoinę oraz D-panthenol.

Co jeszcze znajdziemy w drogerii?

Poza kremami do rąk, w drogeriach i aptekach dostępne są specjalne rękawiczki. Są one nasączone leczniczym płynem, który zawiera garść składników odżywczych niezbędnych w walce z przesuszoną skórą. Jak działają takie rękawiczki? Po nałożeniu ich na dłonie, w ich wnętrzu wytwarzane jest ciepło, które sprzyja głębokiemu wnikaniu składników aktywnych. Warto jednak pamiętać, że nie powinny ich używać osoby z nadwrażliwością na substancje chemiczne.


Domowe sposoby na walkę z przesuszoną skórą dłoni

Nie od dziś wiadomo, że natura jest bogata w składniki, które wspomagają nas w codziennej walce z dolegliwościami. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby wykorzystać ją również w pielęgnacji dłoni. Na początek warto zrobić delikatny peeling, który usunie z powierzchni rąk martwy naskórek i widocznie je wygładzi. Do wykonania takiego peelingu możemy użyć ogólnodostępnych składników, takich jak: nasiona Chia, fusy z kawy mielonej, drobnoziarnisty cukier czy grubo zmielone płatki owsiane. 

Wybrany składnik wystarczy wymieszać z odrobiną oliwy z oliwek oraz kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego i tak przygotowaną mieszanką umyć dłonie. Taki zabieg powinniśmy wykonywać raz w tygodniu.

Po złuszczaniu należy na dłonie nałożyć maseczkę. Jedną z tych, które możemy przygotować we własnej kuchni, jest maseczka z żółtek i oliwy z oliwek. Oliwę należy delikatnie podgrzać i wymieszać ją z żółtkiem jaja kurzego. Tak przygotowaną papkę nakładamy na dłonie, owijamy folią spożywczą a następnie przykrywamy ciepłym ręcznikiem. Dzięki ciepłu, jakie wytworzy się pod folią, składniki odżywcze dotrą w głąb skóry i dokładnie ją odżywią. Takie połączenie zapewni również ochronę przed ponownym wysuszeniem.

Suche dłonie - zabiegi kosmetyczne

Tym, którzy nie do końca dobrze czują się w domowej pielęgnacji, polecamy profesjonalne zabiegi wykonywane przez kosmetyczkę. Sa one bardzo podobne do tych, które wykonuje się w domowej pielęgnacji, jednak używa się do nich profesjonalnych i bardziej zaawansowanych preparatów. 

W przypadku przesuszonych dłoni najlepiej sprawdzą się kąpiele parafinowe oraz maseczki, których skład kosmetyczka wybiera optymalnie do potrzeb naszej skóry. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają bardzo podrażnioną i wysuszoną skórę, z którą nie sposób zwalczyć domowymi sposobami.