Chrapanie wydaje się być odwiecznym problemem, który dręczy dosłownie miliony Polaków. Teoretycznie nie jest to problem, który nas paraliżuje i blokuje czynności życiowe (co najwyżej powoduje nieco kłótni w związkach małżeńskich). Z tego względu często niesłusznie bagatelizujemy sprawę i nie podejmujemy żadnych kroków.

Dlaczego chrapiemy?

Technicznie rzecz biorąc chrapanie to zaburzenie w przepływie powietrza przez gardło. Nieprzyjemny dźwięk wydajemy w skutek drgania podniebienia miękkiego.

W przypadku, jeśli dojdzie również do zapadnięcia owej części jamy ustnej, może również wystąpić bezdech senny, który traktuje się jak chorobę kwalifikującą się do pilnego leczenia w celu zapobiegnięcia ewentualnym problemom z układem oddechowym. 

Przyczyną chrapania bardzo często jest krzywa przegroda nosowa, przerost migdałków, infekcja prowadząca do przerostu tkanki, lub niedrożność nosa spowodowana np. obecnością polipa. Z powodu różnych przyczyn chrapania walkę z tą dolegliwością podzielić możemy na dwa sposoby: jeden z nich nazwijmy klinicznym, drugi zaś tkwi w zmianie nawyków i trybu życia.

Wizyta u lekarza

Rozwiązanie sprawy dokuczającego chrapania zacząć należy od umówienia wizyty u lekarza laryngologa. Lekarz może zlecić tomografię komputerową szyi i głowy, która pozwoli zlokalizować ewentualne anomalie, guzy czy wspomnianego wcześniej polipa. Drożność górnych dróg oddechowych sprawdza się zaś za pomocą badania endoskopowego przy użyciu specjalnego wziernika. 

Ewentualnie lekarz może również przeprowadzić badanie endoskopowe gardła podczas snu farmakologicznego - obserwuje się wówczas wydolność i przepływ powietrza podczas charakterystycznego stanu zwiotczenia. Może zdarzyć się, że lekarz zaleci operację - w przypadku jeśli powodem jest obecność polipa należy go po prostu wyciąć. Po konsultacji lekarz może również wykonać zabieg plastyczny, który polega na wykonaniu małych nacięć, unoszących podniebienie, zmniejszających jego masę lub skracających języczek. 

Co z klinicznym leczeniem chrapania?

Kliniczne leczenie chrapania jest ważne w przypadku, kiedy chrapanie jest silne, zagraża stabilności oddechowej lub prowadzi do bezdechu sennego. W przypadku zaniechania leczenia można się bowiem nabawić problemów z koncentracją w dzień, zaburzeń w trybie życia, niespokojnych i przerwanych snów w nocy, nadmiernej potliwości i bóli głowy.

Na szczęście w większości przypadków można dość łatwo pokonać chrapanie samemu, jeśli chrapiemy nieznacznie lub rzadko warto popróbować rozwiązać problem metodami domowymi.

Wyleczenie infekcji

Przede wszystkim o górne drogi oddechowe należy zadbać. Leczenie warto zacząć od usunięcia z organizmu stanów infekcji. Nieleczone przeziębienie, katar, zatkane zatoki - to wszystko mogą być przeszkody w walce z chrapaniem. Warto zastosować odpowiedni aerozol do nosa, lub inhalację ziołową, przy tym pilnować odpowiedniego stanu witamin w organizmie.

Odpowiednie warunki spania

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. To przysłowie znajduje zastosowanie w walce z chrapaniem. Istotna jest pozycja podczas spania. Kiedy śpimy na plecach język opada na tył, usta się otwierają, przez to dochodzi do zwężenia kanałów oddechowych i gardła, utrudnia to przepływ powietrza. Warto zatem ułożyć się na boku i przyzwyczaić do pozycji bocznej podczas spania.

Warto poświecić chwilę na wybór odpowiedniej poduszki. Najlepsza okaże się płaska poduszka, która delikatnie tylko uniesie głowę - w pozycji poziomej drogi oddechowe nie ulegają większemu zwężeniu niż podczas znaczącego uniesienia głowy. Wygodna poduszka to gwarancja komfortowego snu. Idealne z pewnością okażą się specjalne poduszki anatomiczne, z elastycznego materiału dopasowującego się do kształtu głowy.

W komfortowym spaniu może również pomóc odpowiednie przygotowanie sypialni. Optymalna temperatura to około 18 - 20 stopni i około 50 procent wilgotności powietrza. Sypialnię warto przewietrzyć przed spaniem.

Zdrowy tryb życia pomoże w walce z chrapaniem

Od dbania o siebie ciężko uciec. Problem chrapania zdecydowanie częściej dotyka osób cierpiących na nadwagę. Walka z chrapaniem okazuje się zatem również walką o szczupłą sylwetkę - dzięki temu można zmniejszyć ucisk ciała na drogi oddechowe i usprawnić przepływ powietrza. Ponadto siłownia i pływanie pozytywnie wpływają zarówno na samopoczucie, jak i na prawidłowe napinanie mięśni.

Rzucenie palenia może okazać się strzałem w dziesiątkę. Już kilka dni po ostatnim papierosie górne drogi oddechowe doznają oczyszczenia. Poza tym nikotyna powoduje zaleganie śliny w gardle, podrażnia i powoduje często niewidoczny lub nieznacznie odczuwalny obrzęk.

Zdecydowanie można i warto zawalczyć o spokojny sen dla siebie i partnera lub partnerki. Chrapanie przeważnie pokonać można stosując się do kilku prostych wskazówek, jeśli nie - warto zaufać lekarzowi, który z pewnością znajdzie prosty sposób na zażegnanie problemu.