Dziecko jest wspaniałym cudem, które wnosi do naszego życia mnóstwo radości. Rodzice robią wszystko, aby zadbać o swojego malucha. Podczas karmienia piersią, które jest zalecane przez wszystkich pediatrów, może się okazać, że dziecko dostało wysypki na całym ciele i na twarzy. Dlaczego?

Skaza białkowa - objawy

  U małych dzieci, nawet u takich, które całkiem niedawno pojawiły się na świecie, mogła pojawić się alergia pokarmowa na mleko krowie. Pomimo tego, że mama karmi własną piersią, to do uczulenia mogło dojść przez pokarmy, które ona spożywa. Nie można zapominać, że to co zjada osoba dorosła, dostaje dziecko w formie płynnej. Jeżeli na ciele maluszka pojawiła się krostki, to może być to objawem skazy białkowej. Mama będzie musiała wyeliminować ze swojego jadłospisu wszystkie produkty nabiałowe, łącznie z mlekiem krowim.

  Objawy są bardzo podobne, jak do atopowego zapalenia skóry. Bardzo łatwo je rozpoznać. Organizm takiego dziecka nie jest w stanie poradzić sobie z białkiem otrzymywanym w pokarmie i nie jest w stanie zamienić je na odpowiednie aminokwasy. W konsekwencji takiego działania białko traktowane jest jako coś zbędnego w organizmie dziecka. Fakt wystąpienia takiej choroby, czy też alergii u dziecka nie daje powodów do paniki. Jeżeli rodzice będą stosować się do wytycznych lekarza, to ze spokojem będą mogli nad wszystkim zapanować, a skaza białkowa samoistnie cofnie się.

Jakie są typowe objawy skazy białkowej u niemowlaka?

  Do typowych objawów skórnych należy łuszczenie się poszczególnych płatów skóry i ich kolejne wysuszenie.

  Wszystko jednak zależy od wieku dziecka, jak również stopnia jego rozwoju. U malutkich dzieci zmiany skórne najczęściej pojawiają się na twarzy, w obrębie policzków, gdzie zauważyć można bardzo wyraźne i błyszczące rumienie. Skaza białkowa występuje najczęściej i niemowlaków, jednak może pokazać się również u dzieci starszych. Nikt nie jest w stanie wyjaśnić skąd tak naprawdę bierze się ta choroba. Mogą za nią odpowiadać czynniki genetyczne. Niekoniecznie rodzice muszą mieć alergię na takie pokarmy, tylko ktoś z rodziny. Do przyczyn powstawania skazy białkowej zalicza się również inne alergie na pyłki, roztocza, itp.

  Nie tylko wysypka skórna jest objawem występowania skazy białkowej. Lekarze zalecają zwracać uwagę również na stolec malucha. Jeżeli pojawią się w nim krwawe ślady, to należy wziąć pod uwagę alergię pokarmową. Do tego może dochodzić również biegunka i wymioty. Pamiętajmy, że małe dzieci nie są w stanie zakomunikować dorosłym, że coś ich boli, dlatego pod uwagę należy wziąć różnego rodzaju opcje. Przy takich objawach konieczna jest również wizyta u lekarza, którzy w odpowiedni sposób pomoże zdiagnozować przyczynę problemów skórnych dziecka.

  Lekarze zalecają uwagę w momencie, kiedy w wyniku reakcji alergicznej dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Jest to bardzo rzadka reakcja związana ze skazą białkową. Jednak może doprowadzić do śmierci. W takim przypadku jak najszybciej należy zapewnić niemowlakowi pomoc lekarską.

Leczenie skazy białkowej

  Jeżeli dziecko ma zdiagnozowaną skazę białkową, to jak najszybciej należy wyeliminować z jego jadłospisu wszystkie dania przyrządzane na bazie mleka krowiego, np. kaszki, jogurty dla niemowlaków. Mama, która karmi piersią swoje dziecko, również musi odpuścić sobie spożywanie takich pokarmów, aby nie zaszkodzić dziecku. Występowanie skazy białkowej nie oznacza, że należy całkowicie zrezygnować z piersi mamy. Chyba, że dziecko już od dawna nie jest karmione w ten sposób, to mleko, które otrzymuje na co dzień należy zastąpić wersją dla alergików.

  W przypadku ciężkiej skazy białkowej lekarz może zdecydować się na wprowadzenie leków przeciwhistaminowych. Często stosowane są również leki z substancją czynną epinefryną. Są one podawane z reguły w momencie przypadkowe spożycia nabiału (czasem człowiek nie jest w stanie określić, czy w danym produkcie jest mleko krowie, czy też nie) i po wystąpieniu reakcji alergicznej. Jednak w zdecydowanej mierze podawanie takich leków jest bardzo rzadkie.

Czy skaza białkowa u niemowlaka oznacza, że dziecko do końca życia będzie pozbawionego ważnego nabiału?

To wszystko zależy od stopnia reakcji alergicznej występującej u dziecka. Jeżeli jest ona łagodna, to po jakimś czasie, kiedy dziecko jest starsze można powoli wprowadzać do jego jadłospisu dania bazujące na mleku krowim. Zaleca się jednak przez pierwsze 18 miesięcy omijanie takich produktów. Po tym czasie lekarz powinien zlecić badania, aby móc określić, czy reakcja alergiczna nadal występuje. Negatywne wyniki badań mogą pozwolić na stopniowe i powolne wprowadzanie mleka krowiego do stałego jadłospisu dziecka.