Potówki mogą pojawić się u każdego człowieka. W zdecydowanej mierze można je jednak zaobserwować u niemowlaków, u których gruczoły potowe nie funkcjonują jeszcze dobrze. Tego rodzaju zjawisko pojawia się również u dzieci na skutek spocenia się i przegrzania organizmu.

Czym są potówki?

  Potówki to malutkie, czerwone krostki, jakie pojawiają się na ciele dziecka. Tego typu wysypka na ciele może, ale nie musi powodować uczucie swędzenia. Jednak w zdecydowanej mierze potówki delikatnie pieką.

Wysypka występuje w miejscach, gdzie skóra ociera się o pieluszkę lub skóra o skórę. Najczęściej zauważa się ją na pupie, na twarzy, pod pachami, na karku. Potówki mogą przybierać formę krostek, gdzie gromadzi się płyn, jednak jest to rzadko występująca forma. Jedna krostka nie ma więcej jak około 2mm szerokości. Rozpoznać je można po tym, że występują w większych skupiskach. Ich występowanie to nie powód do paniki. Przy odpowiednim postępowaniu szybko można doprowadzić do ich likwidacji ze skóry niemowlaka.

  Gruczoły potowe mogą się zatykać lub nie działać prawidłowo. W ten sposób dochodzi do powstania potówek nie tylko u niemowlaków, ale także u osób dorosłych. W efekcie zatkania gruczołów potowych pot nie jest usuwany w prawidłowy sposób z organizmu, przez co powstaje wysypka z zaczerwienieniem i płynem gromadzącym się w krostkach.

Jak leczyć potówki u niemowlaka?

  Potówki u niemowlaka nie powodują obaw do niepokoju. Jest to dość częste zjawisko, które występuje u wiele dzieci. Przy czym nie można jednak bagatelizować występowania takiej wysypki. Występowanie potówek wymusza wdrożenie odpowiednich zachowań u rodziców, aby doprowadzić do likwidacji krostek występujących na ciele malucha.

  W pierwszej kolejności należy dziecku zaplanować kąpiel. Należy użyć do niej delikatnych kosmetyków nawilżających, dzięki którym będzie można w całości oczyścić skórę malucha. Podczas kąpieli można dodać nadmanganian potasu o właściwościach odkażających i łagodzących wszelkie podrażnienia na skórze. Wiele mam stosuje również tradycyjny, babciny sposób, czyli dodanie do kąpieli niewielkiej ilości mąki ziemniaczanej. 

Po kąpieli ważne jest osuszenie skóry dziecka przy pomocy ręcznika. Zamiast jednak tradycyjnie wycierać skórę niemowlaka, należy go delikatnie oklepywać. Przed wycieraniem ręcznik można schłodzić. Nie powinien być nagrzany. Na skórę na samym końcu można położyć zasypkę. Nie zaleca się użytkowania w tym momencie oliwki, ponieważ może ona doprowadzić do ponownego zatkania się gruczołów potowych.

Zapobieganie pojawieniu się potówek

  Aby uniknąć pojawienia się potówek u niemowlaka, należy pilnować, aby nie doszło do przegrzania się skóry malucha. Zawsze należy pamiętać o tym, że dziecko musi być odpowiednio ubrane do warunków panujących na dworze (jeżeli ktoś planuje wyjść na dwór). Dodatkowo nie można zapominać, że w domu, gdzie jest z reguły cieplej niż na dworze, należy mieć mniej ubrań, dzięki czemu nie doprowadzimy do przegrzania się organizmu i skóry dziecka.

  Zaleca się sprawdzanie temperatury dziecka na karku, aby sprawdzić, czy dziecku nie jest za gorąco lub za zimno. Jeżeli skóra na karku dziecka jest ciepła, a rączki i nóżki są zimne, to nic. Temperatura ciała dziecka jest prawidłowa. Dopiero jak skóra na karku jest chłodna oznacza to fakt, że dziecko potrzebuje więcej ciepłych ubrań (ale nie za dużo!). Jeżeli skóra na karku jest mokra i wilgotna, to oznacza to, że dziecku jest za ciepło i całkiem możliwe, że już niedługo na ciele wystąpią potówki.

Jakość ubrań ma duże znaczenie!

  Specjaliści zalecają również sprawdzanie jakości ubrań, które również mogą doprowadzić do wystąpienia potówek. Najlepszym materiałem z którym powinna mieć styczność skóra dziecka jest lekka i przyjemna w dotyku bawełna. Zdecydowana większość ubranek dla dzieci wykonana jest właśnie z takiego materiału. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę pościel w łóżeczku, jak również ochraniacze, które także muszą być wykonane z tego typu materiału bezpiecznego dla skóry dziecka.

  Ważna jest również odpowiednia ilość kąpieli. Według starych, babcinych metod dzieci w zimie mogą być rzadziej kąpane. Nie jest to prawdą. Jeżeli na co dzień przebywają w mocno nagrzanych pomieszczeniach, to kąpiele muszą być regularnie wykonywane - tak samo jak w lecie. Zawsze kiedy dziecko narażone jest na duży upał, kąpiele muszą być wykonywane systematycznie - codziennie. 

Ważna jest również temperatura w pokoju dziecka, która nie powinna przekraczać 22 st. C.

Lekarze zalecają również wietrzenie skóry malucha po kąpieli. Nawet w zimie warto dać maluszkowi kilka minut na golaska, dzięki czemu skóra będzie mogła się w odpowiedni sposób wywietrzyć.