Chociaż  niewielkie, jednakże są bardzo bolesne. Pęcherze na stopach, bo to o  nich tutaj mowa, stanowią koszmar dla każdej osoby. Spotykane są często u  osób aktywnych fizycznie. Czym są pęcherze na stopach? Jak można  zapobiegać ich powstawaniu? Jakie leczenie stosuje się w ich przypadku?

Czym są pęcherze na stopach?

Definiując w najprostszy sposób, pęcherze na stopach są niejako naturalnymi  plastrami - są jak wodniste poduszeczki wypełnione powietrzem, które  stanowią ochronę dla zranionej skóry. Dzięki nim naskórek może się  zregenerować, bez narażenia na szkodliwy wpływ zewnętrznych czynników.

Kiedy skóra zostanie narażona na ciepło albo tarcie, broni się, wytwarzając  wykwit, który ochrania uszkodzony wcześniej obszar. Przezroczysty płyn  znajdujący się w środku pęcherza to plazma (albo krew bez zawartości  krwinek czerwonych) odpowiadająca za wytworzenie się skrzepu.  

Poprzez  wytworzenie pęcherza skóra tworzy warstwę ochronną przed ewentualnymi  uszkodzeniami. Jest ona amortyzatorem dla czynników zewnętrznych i  chroni najgłębiej położone warstwy skóry przed możliwą infekcją.  Pęcherze mogą być bolesne. Powstrzymuje to jednakże przed dalszym  kontynuowaniem czynności go powodujących.

Jak powstają pęcherze na stopach?

Do  powstania pęcherzy na stopach dochodzi na skutek tarcia powierzchni  skóry stóp, chociażby w środku buta (tym bardziej sztywnego albo  nowego). Pojawiające się wykwity bardzo szybko wypełniają się płynem,  tworząc w ten sposób pęcherze.

Dlaczego pęcherze nie powstają na  przykład pod wpływem uderzenia? Z uwagi na to, iż siła uderzenia sięga  do najgłębiej położonych warstw skóry, zaś pęcherze spowodowane są  uszkodzeniem wyłącznie jej górnych warstw.

Jakie są najczęstsze przyczyny powstania pęcherzy na stopach?

  •     obtarcia  - przyczyną powstania pęcherzy na stopach, może być nazbyt luźne albo  za ciasne obuwie. Każdego dnia wykonujemy w nim sporo kroków, w czasie  których obieramy miękki naskórek, w stopniowy sposób go uszkadzając,
  •     obecność  wilgoci - na pięcie umiejscowione są gruczoły potowe. Brak skarpetek  sprawia najczęściej, iż zbiera się spora ilość wilgoci, co w połączeniu z  ruchami stóp wzmaga siłę tarcia. Wybrane typy materiałów, jak chociażby  skóra - nie umożliwiają stopom swobodnego oddychania, co także  przyczynia się bezpośrednio do zgromadzenia nadmiernych ilości wilgoci,
  •     niewłaściwie  dopasowane buty - obuwie w mniejszym albo większym rozmiarze, aniżeli  nasz aktualny, oznacza bezustanne obcieranie się stóp. Tym bardziej,  jeśli będzie ono sztywne. Inaczej mówiąc, ryzyko pojawienia się pęcherzy  jest większe w przypadku butów, których kształt nie został dopasowany  do kształtu naszych stóp.


Jak skutecznie zapobiegać pęcherzom na stopach?

Powstawaniu  pęcherzy lepiej zapobiegać, aniżeli je leczyć. Stosując się do kilku  właściwych zasad, nie doprowadzimy do wystąpienia pęcherzy na stopach.  Po pierwsze należy zawsze nosić dopasowane i wygodne buty. Po drugie  musimy unikać zakładania skarpet wykonanych ze sztucznych materiałów. Po  trzecie zadbajmy o to, aby stopy zbytnio się nie spociły, bowiem  sprzyja to znacząco powstaniu pęcherzy. Po czwarte miejmy na uwadze  odpowiednią higienę stóp i regularne usuwanie zrogowaciałego naskórka.  Po piąte, jeżeli zakładamy nowe obuwie, winniśmy zabezpieczyć plastrami  takie miejsca na stopach, które zwykle ulegają uszkodzeniu.  

Jak przebiega leczenie pęcherzy na stopach?

Bez  względu na to, czy pęcherz sam pęknie, przejmujemy go, czy też  zaczekamy, aż zawarty a nim płyn samoistnie się wchłonie, miejmy na  uwadze, iż zagraża nam ryzyko pojawienia się stanu zapalnego. Jeżeli  pęcherz jest ewidentnie zaczerwieniony, płyn surowiczy ma zielony albo  żółty kolor, jest bardzo prawdopodobne, iż został zainfekowany. Żeby  temu zapobiegać, trzeba pamiętać o odkażaniu. Najlepiej będzie użyć  środków antyseptycznych z oktenidyną.

Po odkażaniu pęcherza,  zalecane jest naklejenie osłaniającego opatrunku. Na rynku znajdziemy  plastry, które są wręcz dedykowane dla pęcherzy na stopach, które  przyspieszają znacząco ich gojenie. Który spośród plastrów na pęcherze  będzie najlepszy?

Plastry na pęcherze na stopie - który wybrać?

W  sklepach medycznych i aptekach znajdziemy sporo rodzajów plastrów na  otarcia, odciski i pęcherze. Za najbardziej skuteczne uważane  hydrokoloidowe plastry, które zapewnią ranie dość wilgotne środowisko,  jak i zaabsorbują wysięk. Ponadto są wodoodporne, przyjazne dla skóry i  oddychające. Bardzo łatwo możemy je zmieniać, bez żadnej obawy o  podrażnienia.

Niektóre spośród plastrów hydrokolidowych  dedykowane są wyłącznie pęcherzom powstałym na stopach. Ciekawą  propozycją, będą na pewno plastry zawierające podwoją warstwę koloidową.  Można je nabyć w różnorodnych kształtach i wymiarach.

Czy istnieją domowe sposoby na pęcherze na stopach?

Odpowiedź  na to pytanie, będzie jak najbardziej twierdząca. Medycyna naturalna ma  wiele sposobów na szybkie gojenie się uszkodzonego naskórka. Jedną  spośród nich będzie kąpiel stóp w zaparzonym rumianku. Do miski z gorącą  wodą wystarczy wsypać garstkę kwiatów rumianku i zostawić aż do  zapaprzenia. Stopy musimy moczyć w ciepłej wodzie przez minimum 15  minut.

Inną domową metodą na pęcherze są okłady przygotowane z  dziurawca, który znany jest ze swoich właściwości odkażających. Celem  przygotowania okładów możemy wykorzystać olejek albo ziołowy napar  otrzymany z dziurawca. Gazik nasączony naparem albo olejkiem trzeba  nakładać na pęcherz 2-3 razy w ciągu doby. Okłady możemy również  przygotować z zastosowaniem soku z cytryny czy octu jabłkowego.