Opryszczka narządów płciowych to jedna z najczęściej występujących chorób wenerycznych. Wywoływana jest przez wirus opryszczki pospolitej, czyli wirus HSV. Pierwsze objawy opryszczki to uczucie mrowienia i swędzenia w okolicy narządów płciowych. Mogą nawet powstawać pękające pęcherzyki, z których mogą tworzyć się bolesne owrzodzenia.

Co to jest opryszczka narządów płciowych?

Opryszczka narządów płciowych to wstydliwy problem dla każdej zakażonej osoby. Choroba ta jest najczęściej diagnozowaną chorobą weneryczną, a wywołuje ją:

  • wirus opryszczki 1 HSV-1 – on odpowiada przeważnie za pojawienie się opryszczki na ustach, ale wpływa też na występowanie połowy przypadków wirusa narządów płciowych;
  • wirus opryszczki 2 HSV-2 – on odpowiedzialny jest tylko za pojawienie się opryszczki na narządach płciowych.

U mężczyzn opryszczka atakuje penisa, a u kobiet srom i pochwę, a także obszar wokół narządów płciowych, przeważnie krocze. W związku z tym na skórze zaczynają pojawiać się pęcherze. Czasami pojawia się również na pośladkach i odbycie.

Do zakażenia się opryszczką dochodzi głównie poprzez kontakty seksualne i to zarówno podczas stosunku waginalnego, oralnego i analnego z osobą, u której doszło już do uaktywnienia się choroby. Może się ona przenieść z jamy ustnej na narządy płciowe albo oczy, przez palce albo poprzez używanie wspólnych gadżetów seksualnych. Opryszczka ta jest zakaźna, gdy wstąpią pierwsze objawy, ale może również przenosić się w okresie bezobjawowym.

Objawy opryszczki narządów płciowych

Pierwsze zakażenie tym wirusem nazywane jest infekcją pierwotną. Może ona przebiegać z objawami lub bez. Po takiej infekcji wirus nadal pozostaje w organizmie, ale w takim uśpieniu. Jednak czasami uaktywnia się i przedostaje się na powierzchnię skóry, a w wyniku tego pojawia się nawrót objawów opryszczki narządów płciowych.

Większość osób po zakażeniu się tym wirusem nie ma żadnych objawów. Czasami mogą się pojawić jakieś łagodne objawy, ale trudno jest je powiązać właśnie z opryszczką, a jest to delikatne pieczenie albo niewielkie zaczerwienienie.  

Pierwsze objawy opryszczki to trochę podwyższona temperatura ciała, ogólny ból i złe samopoczucie. Natomiast wokół narządów płciowych i/lub odbytu mogą pojawić się bolesne pęcherze. Do tego mogą być widoczne zmiany opryszczkowe na wargach sromowych, a także na łechtaczce, w okolicach wejścia do pochwy, na udach i w okolicach odbytu.

Pęcherze te najpierw rosną, a później pękają i zamieniają się w płytkie oraz bolesne owrzodzenia. Poza tym może dojść do powiększenia się węzłów chłonnych w pachwinie i bolesne może się stać oddawanie moczu, a u kobiet mogą się również pojawić upławy z pochwy. U kobiet mogą także wystąpić pęcherze oraz wrzody na szyjce macicy. Pierwsze objawy mogą się pojawić nawet po kilku miesiącach czy latach od zakażenia.

U niektórych osób czasami dochodzi do nawrotów objawów opryszczki genitalnej. Jednak takie nawroty są często łagodniejsze, ale też trwają krócej niż pierwsza fala. Na nawrót objawów może wskazywać uczucie mrowienia albo swędzenia narządów płciowych.  

Leczenie opryszczki narządów płciowych

Leczenie opryszczki ma przeważnie charakter miejscowy. Te porady mogą pomóc w walce z opryszczką:

  • stosowanie nasiadówek z sodą od 3 do 5 razy dziennie;
  • ważne jest noszenie bawełnianej i luźnej bielizny, która nie będzie podrażniała bolesnych miejsc;
  • istotne znaczenie ma utrzymanie narządów płciowych w odpowiedniej higienie oraz suchości, a miejsca te można suszyć suszarką do włosów;
  • jeśli kąpiel, to z dodatkiem olejku geraniowego;
  • jeśli taki pęcherz pęknie, to warto polać go wodą utlenioną;
  • dozwolone jest stosowanie naparów, np. z goździków albo ciepłych okładów;
  • podrażnienia łagodzi żel z aloesu;
  • lepiej unikać jedzenia produktów, które zawierają duże ilości argininy, np. orzechy, czekolada, ryż; natomiast warto spożywać te, które zawierają lizynę, np. ziemniaki, mięso, mleko i jajka;
  • warto też jeść produkt z dużą ilością cynku, np. pestki dyni, mleko, jajka, czosnek oraz czerwony winogron i produkty, które zawierają witaminę B;
  • ważne jest, aby unikać kontaktów seksualnych z osobami, które mają zmiany w okolicach narządów płciowych albo samemu jest się zakażonym.

Niestety leki antywirusowe nie sprawią, że wirus zostanie wyeliminowany z organizmu. Mają one zahamować proces rozmnażania się wirusa. Tutaj leki te będą najbardziej skuteczne podczas pierwszego epizodu objawów. Zmniejszają one dolegliwości oraz czas ich trwania, ale pod warunkiem, że rozpocznie się leczenie w ciągu pięciu dni od pojawienia się pierwszych objawów.