POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Oznacza to, że chorują na nią osoby niezależnie od płci, rasy oraz miejsca zamieszkania. W Polce POCHP zdiagnozowano już u około 2 milionów Polaków, natomiast na całym świecie liczba chorych może być nawet 20-krotnie większa (brakuje precyzyjnych danych). POChP początkowo rozwija się bez specyficznych objawów, stąd ważne jest, aby umieć rozpoznać sygnały mogące świadczyć o chorobie. W naszym artykule omawiamy najczęstsze objawy POChP.
Co może świadczyć o POChP? 4 najważniejsze objawy
O POChP Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może świadczyć kaszel, szczególnie nasilający się rano oraz wieczorem. Ma on charakter przewlekły. Każda osoba, która kaszle bez wyraźnej przyczyny (np. nie jest przeziębiona, nie ma zdiagnozowanego zapalenia oskrzeli etc.) przez kilka dni czy tym bardziej tygodni, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza rodzinnego. Ten oceni, czy konieczna jest szczegółowa diagnostyka w kierunku chorób układu oddechowego.
Bardzo charakterystycznym objawem POChP jest stopniowo narastająca duszność. Początkowo można to u siebie zaobserwować w trakcie oraz tuż po wysiłku fizycznym. Jeśli ten objaw zostanie zbagatelizowany, to duszność będzie nawracać i nasilać się nawet podczas wykonywania standardowych czynności, jak chodzenie, wnoszenie zakupów, sprzątanie czy ubieranie się.
Osoby z niezdiagnozowaną Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc uskarżają się na obniżoną tolerancję wysiłku. Jest to szczególnie niepokojące w przypadku młodych pacjentów, którzy do tej pory byli aktywni fizycznie, uprawiali sport czy np. regularnie spacerowali. Rozwijająca się POChP w praktyce uniemożliwia utrzymanie dotychczasowego poziomu aktywności, stopniowo zmuszając do zmiany trybu życia i biernego odpoczynku.
Szczególnie niepokojącym objawem POChP jest przewlekłe odkrztuszanie plwociny, czyli wydzieliny z płuc zawierającej ślinę, komórki złuszczonego nabłonka oraz resztki pokarmowe. Jeśli codziennie rano oraz kilka razy w ciągu dnia pojawia się konieczność odkrztuszania, to należy pilnie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
To jest ważne!
Wszystkie wymienione główne objawy POChP mogą występować równocześnie, jak i osobno, dlatego nie lekceważymy żadnego z nich.
Objawy towarzyszące
Istotne w kontekście POChP jest to, że podstawowe objawy choroby nie są jedynymi, które mogą świadczyć o rozwoju choroby. Oprócz sygnałów opisanych powyżej można wyróżnić także szereg innych, w tym związanych z czynnikami zaostrzającymi przebieg choroby – jak infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych czy silne zanieczyszczenie powietrza (smog, alergeny, pyły, kurz).
Zacznijmy od krwioplucia, czyli trudnego do przeoczenia i zbagatelizowania objawu POChP. Ten symptom może świadczyć nie tylko o rozwoju Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, ale też sygnalizować groźne choroby towarzyszące, na czele z rakiem płuc. Wymaga to pilnej diagnostyki.
U niektórych pacjentów może pojawić się niekontrolowana i niewywołana np. dietą utrata masy ciała w ciągu pół roku od wystąpienia pierwszych objawów. Osoby, które zaobserwowały u siebie któreś z omówionych wcześniej objawów, a dodatkowo chudną w szybkim tempie, powinny od razu powiedzieć o tym swojemu lekarzowi rodzinnemu. Utrata masy ciała towarzysząca POChP może prowadzić do tzw. kacheksji, czyli wyniszczenia organizmu,
Wyróżniamy także infekcyjne zaostrzenie POChP. Mówimy o nim wtedy, gdy u pacjenta nasila się duszność z towarzyszeniem:
- przewlekłego kaszlu,
- częstszego wykrztuszania plwociny, której jest coraz więcej, a w dodatku zmienia się jej wygląd na śluzowo-ropny,
- podwyższonej temperatury ciała (nie zawsze).
Najczęstszą przyczyną zaostrzenia się objawów POChP jest infekcja dróg oddechowych, co niestety także może utrudniać diagnostykę. Wielu pacjentów będących na początkowym etapie rozwoju choroby zrzuca niepokojące sygnały na karb przeziębienia, a nie wszyscy lekarze rodzinni są na tyle czujni, aby zlecić dodatkowe badania w kierunku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
Dodatkowo warto wyróżnić szereg innych objawów towarzyszących POChP, do których zaliczymy:
- świszczący oddech/furczenia,
- ucisk w klatce piersiowej,
- męczliwość,
- nietypowy wygląd oraz ruchy klatki piersiowej podczas wdechu,
- sinica centralna,
- zaburzenia neurologiczne oraz psychiczne,
- duszność spoczynkowa,
- przedłużony wydech,
- rzężenia suche lub wilgotne,
- osłabiony szmer pęcherzykowy.
Częstotliwość występowania tych objawów jest różna w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz kondycji konkretnego pacjenta. Są one natomiast na tyle charakterystyczne, że zawsze powinny skłonić do jak najszybszego umówienia się na szczegółową diagnostykę w kierunku chorób płuc, w tym właśnie POChP.
Więcej informacji o POChP, objawach i leczeniu tej choroby znajdziesz na stronie oddychajmy.pl.