POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, jest uznawana za  chorobę cywilizacyjną. Oznacza to, że chorują na nią osoby niezależnie  od płci, rasy oraz miejsca zamieszkania. W Polce POCHP zdiagnozowano już  u około 2 milionów Polaków, natomiast na całym świecie liczba chorych   może być nawet 20-krotnie większa (brakuje precyzyjnych danych). POChP  początkowo rozwija się bez specyficznych objawów, stąd ważne jest, aby  umieć rozpoznać sygnały mogące świadczyć o chorobie. W naszym artykule  omawiamy najczęstsze objawy POChP.

Co może świadczyć o POChP? 4 najważniejsze objawy 

O POChP Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może świadczyć  kaszel,  szczególnie nasilający się rano oraz wieczorem. Ma on charakter  przewlekły. Każda osoba, która kaszle bez wyraźnej przyczyny (np. nie  jest przeziębiona, nie ma zdiagnozowanego zapalenia oskrzeli etc.) przez  kilka dni czy tym bardziej tygodni, powinna jak najszybciej zgłosić się  do lekarza rodzinnego. Ten oceni, czy konieczna jest szczegółowa  diagnostyka w kierunku chorób układu oddechowego.

Bardzo charakterystycznym objawem POChP jest stopniowo narastająca duszność.  Początkowo można to u siebie zaobserwować w trakcie oraz tuż po wysiłku  fizycznym. Jeśli ten objaw zostanie zbagatelizowany, to duszność będzie  nawracać i nasilać się nawet podczas wykonywania standardowych  czynności, jak chodzenie, wnoszenie zakupów, sprzątanie czy ubieranie  się.

Osoby z niezdiagnozowaną Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc uskarżają się na obniżoną tolerancję wysiłku.  Jest to szczególnie niepokojące w przypadku młodych pacjentów, którzy  do tej pory byli aktywni fizycznie, uprawiali sport czy np. regularnie  spacerowali. Rozwijająca się POChP w praktyce uniemożliwia utrzymanie  dotychczasowego poziomu aktywności, stopniowo zmuszając do zmiany trybu  życia i biernego odpoczynku.

Szczególnie niepokojącym objawem POChP jest przewlekłe odkrztuszanie plwociny,  czyli wydzieliny z płuc zawierającej ślinę, komórki złuszczonego  nabłonka oraz resztki pokarmowe. Jeśli codziennie rano oraz kilka razy w  ciągu dnia pojawia się konieczność odkrztuszania, to należy pilnie  skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

To jest ważne! 

Wszystkie wymienione główne objawy POChP mogą występować równocześnie, jak i osobno, dlatego nie lekceważymy żadnego z nich. 

Objawy towarzyszące 

Istotne w kontekście POChP jest to, że podstawowe objawy choroby nie  są jedynymi, które mogą świadczyć o rozwoju choroby. Oprócz sygnałów  opisanych powyżej można wyróżnić także szereg innych, w tym związanych z  czynnikami zaostrzającymi przebieg choroby – jak infekcje górnych i  dolnych dróg oddechowych czy silne zanieczyszczenie powietrza (smog,  alergeny, pyły, kurz).

Zacznijmy od krwioplucia, czyli trudnego do przeoczenia i  zbagatelizowania objawu POChP. Ten symptom może świadczyć nie tylko o  rozwoju Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, ale też sygnalizować  groźne choroby towarzyszące, na czele z rakiem płuc. Wymaga to pilnej  diagnostyki.

U niektórych pacjentów może pojawić się niekontrolowana i niewywołana np. dietą utrata masy ciała w ciągu pół roku od wystąpienia pierwszych objawów. Osoby, które  zaobserwowały u siebie któreś z omówionych wcześniej objawów, a  dodatkowo chudną w szybkim tempie, powinny od razu powiedzieć o tym  swojemu lekarzowi rodzinnemu. Utrata masy ciała towarzysząca POChP może  prowadzić do tzw. kacheksji, czyli wyniszczenia organizmu,

Wyróżniamy także infekcyjne zaostrzenie POChP. Mówimy o nim wtedy, gdy u pacjenta nasila się duszność z towarzyszeniem:

 • przewlekłego kaszlu,
 • częstszego wykrztuszania plwociny, której jest coraz więcej, a w dodatku zmienia się jej wygląd na śluzowo-ropny,
 • podwyższonej temperatury ciała (nie zawsze).

Najczęstszą przyczyną zaostrzenia się objawów POChP jest infekcja  dróg oddechowych, co niestety także może utrudniać diagnostykę. Wielu  pacjentów będących na początkowym etapie rozwoju choroby zrzuca  niepokojące sygnały na karb przeziębienia, a nie wszyscy lekarze  rodzinni są na tyle czujni, aby zlecić dodatkowe badania w kierunku  Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

Dodatkowo warto wyróżnić szereg innych objawów towarzyszących POChP, do których zaliczymy:

 • świszczący oddech/furczenia,
 • ucisk w klatce piersiowej,
 • męczliwość,
 • nietypowy wygląd oraz ruchy klatki piersiowej podczas wdechu,
 • sinica centralna,
 • zaburzenia neurologiczne oraz psychiczne,
 • duszność spoczynkowa,
 • przedłużony wydech,
 • rzężenia suche lub wilgotne,
 • osłabiony szmer pęcherzykowy.

Częstotliwość występowania tych objawów jest różna w zależności od  stopnia zaawansowania choroby oraz kondycji konkretnego pacjenta. Są one  natomiast na tyle charakterystyczne, że zawsze powinny skłonić do jak  najszybszego umówienia się na szczegółową diagnostykę w kierunku chorób  płuc, w tym właśnie POChP.

Więcej informacji o POChP, objawach i leczeniu tej choroby znajdziesz na stronie oddychajmy.pl.