Kamień nazębny to problem wielu osób, a jest to trwały osad na zębach, który ma postać ciemnych przebarwień pomiędzy zębami. Niestety nie da się go usunąć samemu w domu przy użyciu szczoteczki do zębów albo płynu do płukania jamy ustnej. Dlatego warto znaleźć dobrego dentystę, który w swojej ofercie ma usuwanie kamienia nazębnego.

Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to inaczej zmineralizowany osad nazębny, który wytwarza się dzięki niestarannemu myciu zębów. Powstaje on z miękkiego osadu nazębnego, który tworzy się przez kilka godzin po umyciu zębów. Ważne jest jego staranne usunięcie, a jeżeli tak się nie stanie, to ten osad zacznie kamienieć pod wpływem śliny. Można powiedzieć, że kamień to złożona struktura bakteryjna, na którą składają się bakterie żywe oraz martwe. Te pierwsze przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych dziąseł, a te martwe alergizują cały organizm.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

Czynniki, które sprzyjają odkładaniu się kamienia nazębnego, to:

  • wysoka zawartość wapnia i fosforanów w ślinie;
  • spożywanie pokarmów, które zawierają wysokie stężenie tych jonów;
  • stoczenia zębów, które utrudniają dokładne usuwanie płytki nazębnej.

Rodzaje kamienia nazębnego

Są dwa rodzaje kamienia nazębnego:

  • kamień naddziąsłowy – jest on pierwszym kamieniem, który pojawia się na naszych zębach i powoduje powstawanie na nich białych plamek, które pojawiają się przeważnie na granicy zęba i dziąsła. Te zmiany są odwapnieniami, które jako pierwsze przyczyniają się do powstawania próchnicy;
  • kamień poddziąsłowy – pojawi się na naszych zębach, jeżeli nie zostanie usunięty z nich kamień naddziąsłowy. Jest bardzo niebezpieczny, ponieważ wbija się pomiędzy korzeń a kość, a następnie zaczyna rozbijać sieć wiązadeł, które odpowiedzialne są za utrzymywanie zęba w zębodole. W związku z tym będzie się utrzymywał stan zapalny, który z kolei będzie powodował resorpcję kości, i to powoduje, że obnażają się nam szyjki, a dzięki temu żeby wyglądać będą na dłuższe.

Jakie są objawy nieregularnego usuwania kamienia nazębnego?

Za chorobę zębów, jaką jest próchnica, jest odpowiedzialne nieregularne usuwanie kamienia oraz osadu nazębnego. Poza tym choruje również przyzębie/kość, w której znajdują się zęby. Taki kamień nieodpowiednio usuwany powoduje, że przy myciu zębów albo jedzeniu jakiegoś posiłku, pojawia się problem z krwawiącymi dziąsłami, ale też można odczuwać niesmak i nieprzyjemny zapach własnego oddechu. Choroba dziąseł, która postępuje, doprowadza do tego, że krwawienie będzie się pojawiało przy nawet niewielkich bodźcach. Dziąsła będą czerwone, rozpulchnione i tkliwe, a zęby wraz z upływem czasu mogą się stać ruchome. To powoduje, że choroba dziąseł przekształca się w chorobę przyzębia, czyli będzie to parodontoza. Może się to również skończyć koniecznością usunięcia zębów.

Tak więc nieusuwany kamień nazębny może doprowadzić do:

  • zapalenia dziąseł;
  • przewlekłego zapalenia przyzębia,
  • recesji dziąsłowych,
  • rozwoju próchnicy na sąsiednich powierzchniach,
  • nieprzyjemnego zapachu z ust.

Usuwanie kamienia nazębnego

Profesjonalny zabieg usuwania kamienia nazębnego można zrobić w gabinecie stomatologicznym przy użyciu odpowiedniego sprzętu.

Skaling – scaling

Jest to oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego przy użyciu skalera ultradźwiękowego. Działanie skalera opiera się na tym, że generuje on drgania z bardzo dużą częstotliwością, a po przyłożeniu go do zęba, zaczyna emitować wibracje na jego powierzchni. W związku z tym dochodzi do rozbijania kamienia, który jest następnie wypłukiwany.

Piaskowanie

Piaskowanie najczęściej wykorzystuje się wtedy, gdy dostęp do niektórych powierzchni zębowych jest utrudniony, np. przy stłoczeniach zębów. Piaskowanie zębów wykonuje się urządzeniem, które nazywa się piaskarka. Jeśli ktoś boi się o swoje szkliwo, to ma pewność, że przy użyciu piaskarki nic złego się z nim nie stanie. Dzieje się tak, ponieważ wykorzystywany do zabiegu piasek ma idealnie kulisty kształt i dzięki temu toczy się po powierzchni zęba i usuwa osady, ale nie rysuje zęba.

Niestety nie wszystkie piaski są takie dobre, a związku z tym należy wybrać dobry gabinet i nie sugerować się tylko ceną.

Polerowanie zębów

Do polerowania zębów wykorzystuje się specjalnie do tego przeznaczoną pastę polerską, a zabieg wykonuje się przy użyciu miękkiej szczoteczki nylonowej. Dzięki temu ma się wypolerowane zęby, ale też zęby są wzmocnione przed działaniem próchnicy. W paście tej można znaleźć specjalne granulki, które w czasie polerowania delikatnie rozcierają się po powierzchni zębów. Poza tym są w niej również jony fluoru, co sprawia, że zęby są bardziej wzmocnione i odporniejsze na działanie kwasów bakteryjnych.

Laseroterapia biostymulująca

Dzięki laseroterapii można przyspieszyć procesy regeneracyjne. Jest to bezbolesny i bezpieczny zabieg, który sprawia, że dziąsła goją się szybciej i nie ma żadnych powikłań. Po laseroterapii jama ustna jest dezynfekowana, a zęby zabezpiecza się żelem fluorowym.

Przeciwwskazania do usuwania kamienia nazębnego

Przeciwwskazania do usuwania kamienia nazębnego przy użyciu skalera ultradźwiękowego to:

  • osoby, które mają rozrusznik serca;
  • kobiety w ciąży;
  • osoby po pourazowym odklejeniu siatkówki oka.

Wtedy konieczne jest zastąpienie skalera ultradźwiękowego narzędziami ręcznymi.

Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego

Niestety nie ma możliwości, aby całkowicie uniknąć powstanie kamienienia nazębnego, ale można to ograniczyć. Możliwe jest to dzięki:

  • staranne szczotkowanie zębów i to minimum dwa razy dziennie, ale też nitkowanie przestrzeni pomiędzy zębami – najlepiej do tego używać miękkich szczoteczek oraz past średniościernych;
  • stosowanie past, które mają w swoim składzie zioła i zawierają aktywny węgiel – zioła mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, antyseptyczne i ściągające, a węgiel aktywny bardzo dobrze neutralizuje mikrocząstki, które wywołują przebarwienia;
  • stosowaniu białej diety – jest to dieta, która zawiera małą ilość pigmentów, czyli je się takie produkty, które nie przebarwiają zębów. W związku z tym należy unikać, np. jagód, czarnej porzeczki, czarnej kawy, czerwonego wina, mocnej czarnej herbaty;
  • jeśli spożywamy produkty z dużą ilością pigmentów, to należy usta przepłukać wodą, a szczególnie wtedy, gdy nie ma możliwości wyszczotkowania zębów. To będzie powodowało, że na zębach nie będzie tworzył się osad;
  • ograniczenie lub rezygnacja z palenia papierosów – osad u palącej osoby będzie pojawiał się bardzo szybko i przeważnie będzie miał kolor brunatny albo czarny. Osad z tytoniu może trwale przebarwić zęby;
  • stosowanie preparatów antybakteryjnych – najlepsze są te na bazie chlorheksydyny, ponieważ działają dłużej niż tradycyjne płukanki na bazie, np. wody utlenionej;
  • stosowanie szczoteczki elektrycznej albo sonicznej zamiast zwykłej szczoteczki, ponieważ te gorzej usuwają osad nazębny.

Zalety regularnego usuwania kamienia

Najważniejsza zaleta regularnego usuwania kamienia to zęby wolne od próchnicy. Poza tym zęby będą białe, czyste i nie będzie problemu, jakim jest krwawienie z dziąseł czy nieświeży oddech. Poprawia się również stan dziąseł i stopniowo zmniejsza się ich ból podczas jedzenia czy mycia zębów.Ponad to, jeżeli zęby są zdrowe, to i serce, i nerki będą zdrowe. To oznacza, że zmiany chorobowe, które są w jamie ustnej, mogą doprowadzić do rozwoju nawet bardzo poważnych schorzeń ogólnoustrojowych.

Domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego

Niestety nie da się samemu usunąć kamienia nazębnego i w ogóle nie należy próbować tego robić. Najlepiej zgłosić się do stomatologa, który w swojej ofercie ma usuwanie kamienia nazębnego.Jedynie w domu można systematycznie szczotkować zęby, nitkować przestrzenie międzyzębowe i stosować pomocnicze płukanki do jamy ustnej.