Bardzo uniwersalnym urządzeniem w domu jest termometr elektroniczny. Pozwoli nam skontrolować temperaturę ciała i sprawdzić, czy nie jesteśmy chorzy. Istnieje wiele rodzajów termometrów, które na pewno pozwolą nam na lepszą kontrolę naszego stanu zdrowia.


Jaki termometr warto wybrać?

W wyborze odpowiedniego termometru na pewno pomoże nam sklep sanity.pl. W nim znajdziemy wiele rodzajów termometrów, które na pewno sprawdzą się w wielu przypadkach. Najtańszym rozwiązaniem dla naszego zdrowia jest bardzo czuły termometr elektroniczny dotykowy. Jest odpowiedni zarówno dla dorosłych, jak również dzieci. Szczególnie polecany jest dla dzieci małych, które nie umieją trzymać przez dłuższy czas termometru pod pachą. Wersje dla dzieci wyposażone są w miękką końcówkę, co pozwala na bezpieczny pomiar. Dla dzieci są dobrym rozwiązaniem przy mierzeniu temperatury w odbycie. Są bardzo łatwe do dezynfekcji oraz mycia.

Wyposażone są w niewielki wyświetlacz, na którym można odczytać wynik. Pomiar trwa około kilkudziesięciu sekund. Po tym czasie termometr sygnalizuje zakończenie pomiaru temperatury za pomocą dźwięku. Wiele modeli również wskazuje wyczerpanie się baterii lub ich niski poziom. Przy takich termometrach bardzo ważny jest sposób mierzenia temperatury. Temperatura mierzona w uchu może być wyższa o 0,5 stopnia Celsjusza, a w mierzona w odbycie o jeden stopień. Warto brać to pod uwagę podczas mierzenia sobie temperatury.

Bardzo wygodną alternatywą jest termometr bezdotykowy. Pozwala na używanie go przez kilka osób, ponieważ pomiar wykonywany jest z pewnej odległości, bez dotykania skóry. Przede wszystkim odznacza się bardzo szybkim pomiarem oraz higienicznym użyciem. W zależności od modelu pomiar jest wykonywany z odległości od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. Takich termometrów używa wielu lekarzy, czy są używane na lotniskach. Termometr bezdotykowy działa na zasadzie podczerwieni i jest bardzo dokładny. Może być też używany do pomiaru temperatury otoczenia. Kosztuje nieco więcej w porównaniu do termometru elektronicznego, ale z kolei jest znacznie bardziej praktyczny w użytkowaniu. Wiarygodny wynik można uzyskać już po pierwszej sekundzie pomiaru. Posiada wyświetlacz, na którym podawany jest wynik pomiaru temperatury. Można również zapamiętać kilka pomiarów oraz dzięki temu je porównać.


Który termometr jest najdokładniejszy?

Najbardziej dokładny będzie dotykowy termometr elektroniczny. Zapewnia dokładność na poziomie ±0,1°C, przy temperaturach pomiędzy 32,0°C a 42,9°C. Bezdotykowe termometry na podczerwień z kolei posiadają dokładność na poziomie ± 0,2°C – 0,4°C, w zakresie temperatur od 35°C do 42,0°C. Jeśli termometr ma być bardzo dokładny, to polecane są termometry elektroniczne, które muszą mieć styczność ze skórą. Dla dzieci z kolei lepszym wyborem będzie bezdotykowy termometr elektroniczny, pozwalający na szybki pomiar. Jest to ważne, ponieważ wiele dzieci nie lubi mierzenia temperatury. Termometry elektroniczne można podzielić na dotykowe lub bezdotykowe, ale znacznie bardziej higieniczne będą modele bezdotykowe.