Suplementy diety w dzisiejszych czasach pełną bardzo szeroką funkcję. Począwszy od produktów, które pomagają nam w wykonywaniu aktywności fizycznej, po produkty, które pomagają nam w leczeniu niestrawności. Często w internecie pojawiają się wiadomości podważające skuteczność danych towarów. Dlatego trzeba się dokładnie rozeznać w tej dziedzinie, aby móc prawidłowo dobierać wszystkie składniki. 

Nie jest to proste, gdyż z biegiem lat na rynku dostrzegamy mnóstwo suplementów diety. Szczególnie w dziedzinie sportu, gdzie wiele film skupia się na szerokim pozyskiwaniu klientów. Możemy zaobserwować to przede wszystkim na social mediach, które aż "huczą" od wszelkiego rodzaju promocji. Jednak, czy naprawdę warto korzystać z takich produktów? Wszystko zależy od przeznaczenia danego suplementu! Oczywiście pamiętajmy, że musimy zadbać przede wszystkim o odpowiednio zbilansowaną dietę! Jest to podstawą, abyśmy mogli swobodnie korzystać z różnych maści suplementów.

 

Aktywność fizyczna i suplementacja!

 Jak zostało wspomniane wcześniej, jeśli wykonujesz ciężką aktywność fizyczną, to powinieneś zacząć dostarczać swojemu organizmowi niezbędnych produktów, abyś mógł swobodnie funkcjonować. Oczywiście podstawowym elementem w tym przypadku będzie racjonalna i dobrze zbilansowana dieta, która jest kluczowym elementem w tym całym procesie. 

Osoby trenujące na siłowni z pewnością słyszały o różnej maści suplementach. Teoretycznie, według badań, najlepszym przyswajalnym suplementem jest kreatyna

Potrzebna jest ona do budowania masy mięśniowej, która jak wiadomo jest podstawą dla ludzi, którzy uprawiają sporty sylwetkowe. Nie możemy zapominać, że ten produkt znajduje się również w naturalnym środowisku. Mięso wołowe jest bogate w kreatynę, ale również w witaminy z grupy B! Jednak, aby podnieść wystarczająco poziom tego składnika, to powinniśmy dostarczać go z zewnątrz w postaci suplementów diety. 

 

Niezbędne suplementy diety dla osób aktywnych!

 Dieta jest podstawą! Bez tego składnika nie możemy myśleć o kuracji suplementacyjnej. Podstawowymi produktami dla aktywnych fizycznie są kreatyna, białko, witaminy i minerały. Pierwszy element cieszy się największą sławą, gdyż udowodniono naukowo, że ten suplement rzeczywiście działa i przynosi rezultaty. Przede wszystkim zwiększa siłę naszych mięśni i wytrzymałość. Dzięki temu możemy przełamywać własne bariery treningowe. 

Drugim produktem będzie białko. Jak wiadomo występuje ono w środowisku naturalnym i jest podstawowym składnikiem budulcowym. Występuje w różnych frakcjach, gdyż możemy wyróżnić takie rodzaje jak: kazeina, hydrolizat, serwatka, izolat. Różnią się one strukturą i przede wszystkim szybkością przyswajania. Gdy będziemy chcieli szybko uzupełnić braki białka w naszych mięśniach (na przykład po treningu), to skorzystamy z serwatki. Natomiast, jeśli chcemy, aby dana frakcja białka rozkładała się wolniej (na przykład przed snem), to korzystamy z kazeiny. 

Osoby początkujące przed zastosowaniem jakichkolwiek suplementów diety powinny przede wszystkim zapoznać się z ulotką. 

Warto skorzystać z usług specjalisty, który nam dokładnie opiszę jak korzystać z takich produktów. Witaminy i minerały są potrzebne dla każdego! Osoby trenujące wydalają wszystkie minerały podczas intensywnych ćwiczeń, dlatego są bardziej narażone na ubytki witaminowe.

 

Witaminy - jakie najlepiej się przyswajają?

 Jeśli mamy do czynienia z witaminami i minerałami, to musimy pamiętać, że najważniejsze z nich to witamina A, D, E i K. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Oczywiście warto wspomnieć również o minerałach, takich jak magnez, czy potas. Dzięki nim nasze mięśnie mogą swobodnie pracować. Suplementy witaminowe są zazwyczaj stosowane doustnie. Jest to powszechna metoda, ale czy najbardziej skuteczna?

 

Wlewy witaminowe, czy pomagają?

 Jak zostało wspomniane wcześniej witaminy i minerały są bardzo potrzebne dla naszego organizmu. Trzeba jednak poruszyć temat wlewów witaminowych, które są bardzo popularne. Pamiętajmy, że podczas zażywania produktów doustnych, to mają one wiele przeszkód zanim wchłoną się do struktur organizmu. Muszą przede wszystkim przejść przez żołądek i wątrobę, a tam właśnie są pozbawione swoich maksymalnych właściwości. Wlewy witaminowe trafiają od razu do krwiobiegu i zaczynają działać chwilę po zastosowaniu. 

 

Kwasy tłuszczowe omega 3-6-9, po co są?

 Kwasy tłuszczowe omega 3-6-9 są potrzebne dla naszego organizmu! Dzięki nim mamy lepsze samopoczucie, nasze stawy są mniej podatne na kontuzje, a nasz układ odpornościowy może się wspiąć na wyższy poziom. Trzeba jednak pamiętać, że ten produkt również występuje w pożywieniu. Możemy go spotkać przede wszystkim w oliwie z oliwek,  tłustych rybach, takich jak: dorsz, łosoś, makrela oraz roślinach, takich jak: orzechy, pestki dyni.