Z roku na rok w naszym społeczeństwie przybywa osób otyłych - niestety. Obecnie wiele osób ma problem z ogromną ilością stresu. Do tego trzeba dołożyć siedzący tryb pracy i życia, brak odpowiedniej diety. To wszystko wpływa na to, że zaczynają pojawiać się dodatkowe kilogramy, które z lekkiej nadwagi przekształcają się w otyłość. 

Jak najszybciej trzeba pozbyć się ze swojego życia zbędnych kilogramów. Przy czym osoby otyłe muszą zwracać uwagę na pewne aspekty, aby nie zaszkodzić sobie jeszcze mocniej.

Bezpieczny i efektywny trening

  Jakakolwiek aktywność fizyczna zawsze będzie dobra, jeżeli po pierwsze bezpieczna. Otyłość jest taką chorobą, która doprowadza do powstania innych, szkodliwych chorób w naszym organizmie. Zalicza się do nich chociażby cukrzycę, miażdżycę, bóle stawów. 

U osób otyłych pojawia się również większe ryzyko zawału serca. Zbyt mocne i zbyt intensywne ćwiczenia mogą wpłynąć na pogorszenie się stanu zdrowia osób otyłych. Należy więc rozsądnie dobierać ćwiczenia, dzięki czemu będzie można obserwować spadek wagi. Dla osób ze zbyt dużą wagą wskazana jest współpraca z trenerem personalnym i dietetykiem, którzy będą nadzorowali postępy i pilnowali zdrowia danej osoby.

Trening cardio pomoże w bezpiecznym odchudzaniu

Dobrym pomysłem na sport dla osób otyłych są ćwiczenia cardio

Na czym polega ten rodzaj ćwiczeń? Jakie są jego efekty? Trening cardio w największym stopniu przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej. Osoby otyłe często borykają się z problemami z krążeniem. Tego rodzaju ćwiczenia mają na celu wzmocnienie serca.

 Dodatkowo zwiększają przepustowość żył, które są w stanie przetransportować jeszcze większą ilość tlenu do serca. Będąc na początku swojej drogi sportowej warto zacząć od...spacerów. Nawet 30 - 40 minutowe spacery codziennie lub co drugi dzień sprawią, że kondycja organizmu osoby otyłej znacznie się poprawi. Osoby, które do tej pory w zdecydowanej mierze nie uprawiały żądnej aktywności fizycznej muszą zacząć od spokojnych treningów cardio. 

Z czasem spokojne spacery będzie można zamienić na szybki marsz. Z czasem jeden, dwa spacery będzie można zamienić na jazdę na rowerze. Stosowanie różnych treningów będzie miało lepsze oddziaływanie na ciało osób otyłych.

 Osoby, które nabiorą już sprawności i będą czuły się lepiej, będą mogły pomyśleć o pływaniu w basenie lub o wprowadzeniu ćwiczeń w zaciszu domowym lub na siłowni. Przy tej okazji można zainwestować w takie sprzęty, jak orbitrek lub zwykłe kijki do nordic walking.


Bezpieczeństwo stawów to podstawa u osób z dużą nadwagą

 Dobierając ćwiczenia dla osób otyłych należy zadbać o bezpieczeństwo swoich stawów. Osoby otyłe narażone są na ciężar własnego ciała, który nie jest mały. Należy więc tak dobierać ćwiczenia, które takich stawów nie będą obciążać. Dobrym wyborem są sporty, które związane są z wodą. Już od dawna wiadomo, że woda ma właściwości amortyzujące, dzięki czemu stawy znajdujące się w naszym ciele nie są tak mocno obciążone. 

Dodatkowo woda zmusza do pracy większe partie mięśniowe, dzięki czemu praca całego organizmu jest znacznie lepiej rozłożona. Coraz popularniejszą dyscypliną jest nordic walking, który nie wymaga wielkich inwestycji finansowych i pozwala na częstsze przebywanie na świeżym powietrzu. Spacery z kijkami przy bokach pozwalają na nabranie kondycji i tężyzny, która przyda się przy kolejnych etapach spalania tkanki tłuszczowej.

Systematyczne ćwiczenia to przepis na sukces

Niezależnie od tego, czy osoba otyła wybierze spacery, czy też pływanie - musi pamiętać o tym, żeby ćwiczyć systematycznie.

Jeżeli ktoś zdecyduje się na ćwiczenia raz po raz, to nie osiągnie żadnych efektów. Kilogramy nadal będą przybywać, a stan zdrowia osoby otyłej będzie się pogarszać. Na początku można zdecydować się na trening trzy razy w tygodniu. Warto stosować go na zasadzie "jeden na jeden" - jeden dzień ćwiczeń, jeden dzień odpoczynku. Trzy treningi tygodniowo na samym początku u osób otyłych to bardzo dobry pomysł na to, aby rozruszać swój organizm. 

Ciało, które do tej pory w ogóle się nie ruszało może przeżyć nie mały szok, jeżeli od razu zostanie zaatakowane wielkim reżimem treningowym. Z czasem można pomyśleć o zwiększeniu aktywności fizycznej do nawet pięciu treningów tygodniowo. Zawsze jednak trzeba pamiętać o odpowiedniej regeneracji dla organizmu.

Tętno podczas ćwiczeń

Osoba otyła musi pamiętać o tym, żeby utrzymywać stałe tętno podczas ćwiczeń. Tętno musi być utrzymane na poziomie 60-70% swojego tętna maksymalnego (HRmax)

Nie zaleca się na samym początku stosowania u osób otyłych ćwiczeń forsownych. Wręcz przeciwnie. Należy stosować ćwiczenia spokojne, nawet na siedząco, dzięki czemu organizm zacznie powoli przyzwyczajać się do zmian spowodowanych aktywnością fizyczną. Zumbę, czy też ultra długie maratony biegacza należy zachować na okres, kiedy organizm pozbędzie się już zbędnej tkanki tłuszczowej zamieniając je na mięśnie.