Kiedy u dziecka występuje gorączka budzi to wielki niepokój u rodziców. Czy zawsze jest on uzasadniony? Kiedy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na stan zdrowia gorączkującego dziecka? Jakie są metody na zbijanie gorączki u dziecka?

Czym jest gorączka?

Przede wszystkim należny wiedzieć, że gorączka jest naturalną reakcją organizmu w momencie kiedy walczy on z chorobą. Samo wystąpienie gorączki jest dowodem na to, że organizm działa sprawnie by zwalczyć infekcję.

Tak działa organizm każdego człowieka bez względu na wiek. Gorączkujące dzieci często skarżą się na uczucie zimna, dreszcze i ogólne osłabienie. Są to efekty, które bez problemu możemy zaobserwować i interweniować. Gorączka to jednak znacznie więcej. 

W trakcie gorączki w organizmie człowieka następuje spowolnienie trawienia, organizm ma znacznie utrudnioną możliwość pobierania żelaza, zaczyna magazynować wodę - to dlatego w czasie gorączki ciało się poci. Gorączka powoduje też przyspieszanie metabolizmu. Czy jednak każde zachwianie temperatury powinno być powodem do niepokoju?

Kiedy powinniśmy się niepokoić?

Odpowiednio funkcjonujący organizm ciała człowieka dorosłego jak i dziecka ma temperaturę 36,6 stopni Celsjusza. Oczywiście nie oznacza to, że  w sytuacji gdy temperatura ta jest niższa bądź wyższa natychmiast trzeba szukać pomocy u lekarza. Drobne zachwiania temperatury to rzecz zupełnie normalna i często niewielkie jej wahania nie są powodem do niepokoju. 

Według klasyfikacji medycznej temperatura do 37°C jest stanem podgorączkowym - na tym etapie nie musimy się martwić.

Od temperatury 38°C mówimy o stanie podgorączkowym od tego momentu należy wdrożyć przeciwdziałania w celu zbijania temperatury.  Temperatura od 39°C jest stanem zagrażającym zdrowiu i wówczas należy jak najprędzej udać się z dzieckiem do lekarza, natomiast temperatura powyżej 41°C to stan, w którym życie chorego jest już poważnie zagrożone.

Jak szybko zbić gorączkę u dziecka i którą metodę wybrać?

W zależności od stanu dziecka należy odpowiednio dobrać metodę zwalczania gorączki. Jeśli dziecko ma stan podgorączkowy, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z metod domowych zbijania podwyższonej temperatury, możemy również podać mu leki przeciwgorączkowe. 

Przy wysokich temperaturach konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie leki dla dziecka. Na ogół leki, które lekarze przepisują dzieciom w takich sytuacjach jest ibuprofen czy paracetamol. 

Domowe metody

Jeśli temperatura dziecka nie budzi niepokoju i nie mamy podejrzenia zagrożenia jego zdrowia możemy stosować metody domowe.

Dzięki naparom z lipy, owoców malin czy dzikiej róży -będziemy w stanie szybko zbić podwyższoną temperaturę u dziecka. Po spożyciu naparu, dziecko powinno zostać dokładnie przykryte i pozostać w łóżku przynajmniej przez kilkanaście minut. Ze względu na właściwości antybakteryjne warto sięgnąć po sprawdzoną recepturę naszych babć i przygotować napój z gorącego mleka z czosnkiem i z miodem. 

Napój ten jest bardzo prosty do wykonania. W pierwszej kolejności podgrzewa się mleko do którego wrzuca się rozgnieciony czosnek (jeden ząbek wystarczy) a następnie dodajemy miód i gotowe. Ze względu na podobnie działanie czosnku do antybiotyki, nie powinno się stosować tej metody w przypadku bardzo małych dzieci.

Dobrą metodą (choć niespecjalnie lubianą przez chorych) jest kąpiel. Aby taka kąpiel miała właściwe działanie, trzeba zadbać o ty, aby temperatura wody była o kilka stopni niższa, niż temperatura ciała. Z kolei zimną wodę możemy wykorzystać zrobienia okładów, które umieszcza się na czole gorączkującego dziecka. Jest to o tyle warta zastosowania metoda, gdyż poza działaniem wspomagającym zbijanie gorączki, przynosi również chwil wytchnienia i odprężenia.

Farmakologia a zmniejszenie gorączki

W aptekach znajdziemy wiele produktów farmaceutycznych przeznaczonych dla dzieci, które gorączkują. Bardzo lubianym przez dzieci produktem są syropy ze względu na walory smakowe - najczęściej syropy dla dzieci są o smaku owoców. 

Do wyboru mamy oczywiście leki w formie klasycznych tabletek. Ze względu, że jednak dzieci często mogą odmawiać przyjmowania leków w formie doustnej wybawieniem w takiej sytuacji są czopki. Ogromną i podstawową zaletą czopków jest fakt, że można je stosować u  dziecka nawet już od 2 miesiąca życia.

Kilka praktycznych wskazówek na temat temperatury dziecka

Na koniec kilka porad, którymi zawsze warto wspomóc się, kiedy mamy do czynienia z gorączkującym dzieckiem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że chorujące dziecko nie będzie miało apetytu i nie będzie chciało nic jeść. Największym zagrożeniem jest jednak ryzyko odwodnienia ciała i to przede wszystkim odpowiednie nawodnienie organizmu należy zadbać. Pokój, w którym przebywa dziecko nie powinien być zbytnio nagrzany - temperatura 20ºC będzie w sam raz. 

Pomyślmy również o nawilżeniu powietrza. Gdy nie posiadamy nawilżaczy powietrza, wystarczy położyć nawilżony ręcznik lub szmatkę na kaloryferze. W sytuacjach, gdy gorączka wciąż rośnie trzeba dziecko bardzo dobrze przykryć i postarać się przypilnować, aby nie wychodziło z łóżka. Zawsze pamiętajmy też o higienie dziecka z  racji, że ciało przez wiele godzin jest pozostaje pod kołdrą i poci się, dobrze będzie odpowiednio często zmieniać dziecku piżamę i pościel.

Oczywiście zawsze też miejmy na uwadze komfort psychiczny dziecka. Pamiętajmy, że czas choroby to okres w którym wielu dzieciom się nudzi, jest im przykro, że nie mogą spotkać się z kolegami i koleżankami. Na miarę naszych możliwości postarajmy się poświęcić czas na jakąś formę zabawy z dzieckiem czy też po prostu dotrzymajmy mu towarzystwa kiedy tego potrzebuje.