Pójście 3latka do przedszkola to ogromny krok w rozwoju tak małego  dziecka. Jednak jak przekonać dziecko do chodzenia do przedszkola, mimo  jego oporu i jawnej niechęci? Czy istnieje jeden uniwersalny sposób,  jaki możemy wykorzystać? Sprawdźmy.

Gotowość do bycia przedszkolakiem

Według  przepisów prawa każdy trzylatek powinien mieć zagwarantowane miejsce w  przedszkolu państwowym. Można zatem wywnioskować, że dziecko, które  ukończyło trzy lata jest gotowe, aby zostać przedszkolakiem. Niestety  nie zawsze tak jest. Dzieci osiągają różne stopnie dojrzałości w różnym  wieku. Czasami dwuipółlatek jest na tyle rozwinięty, że zaaklimatyzuje  się bez problemu w niemal każdym miejscu i każde przedszkole przyjmie go  z otwartymi ramionami, a czasami trzyipółlatek nie jest na to jeszcze  gotowy.

Każdy  rodzic widzi czy jego dziecko jest gotowe na adaptację w nowym miejscu czy warto jeszcze poczekać. Oczywiście dziecko, które chodziło wcześniej  do żłobka zazwyczaj jest gotowe wcześniej do przejścia do przedszkola  niż dziecko, które przez trzy i pół roku spędzało czas wyłącznie z mamą i  tatą. W razie wątpliwości można skorzystać z bezpłatnej rejonowej  poradni psychologiczno-pedagogicznej, w której uzyskamy wsparcie  psychologa oraz ocenę czy dziecko jest gotowe, aby pójść do  przedszkola. 

Rozwój dziecka w grupie

Badania  naukowe dowodzą, że dzieci, które przebywają w grupie rozwijają się lepiej.

Bacznie obserwując i naśladując rówieśników uczą się o wiele  więcej niż nauczyłyby się w domu. Dzieci w przedszkolu często zachowują  się zupełnie inaczej niż w domu. Nawet ten, nazwijmy go, Kazio, który w  domu nie może oderwać się od maminej spódnicy, w przedszkolu staje się  całkiem dużym chłopcem, który sam potrafi się ubrać i zjeść zupę bez  brudzenia przy tym całego ubrania.

Dlaczego dziecko powinno chodzić do przedszkola?

Przedszkole  pozwala dziecku na wszechstronny rozwój, a kontakt z rówieśnikami  sprawia, że uczy się wielu nowych rzeczy. Przedszkole to wbrew pozorom  bardzo ważny krok w edukacji naszych dzieci. Nauczyciel przedszkolny  stymuluje rozwój dziecka, które próbuje wielu nowych aktywności. To  właśnie nauczyciel jest w stanie określić w jakim kierunku dziecko  powinno się rozwijać, na które sfery warto kłaść nacisk, a które być  może nieco "odpuścić".

Sposoby na rozłąkę z mamą

Twoje  dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Codziennie słyszysz płacz? A  może przestało spać spokojnie? Pamiętaj o jednym - dziecko odczuwa  znakomicie Twoje emocje i identyfikuje się z nimi. Jeśli Ty się  denerwujesz, że dziecko idzie do przedszkola, ono będzie robiło  dokładnie to samo. Nieokazywanie emocji - to klucz. Ale jeśli nie  będziesz okazywać swojego zdenerwowania, a w środku będziesz tak zwanym  kłębkiem nerwów, maluch to doskonale wyczuje.

Na  wstępie, jeszcze przed rozpoczęciem roku, rozmawiaj z dzieckiem o  przedszkolu, opowiedz mu o swoich przedszkolnych doświadczeniach.  Niejedna i niejeden z nas pamięta swój pierwszy, jakże ciężki dzień w  przedszkolu i rozłąkę z mamą. Oto kilka "złotych" rad:

  • nie denerwuj się - dziecko wyczuwa Twoje emocje,
  • w przedszkolu nie ma miejsca na tłumaczenia i godzinne pożegnania,
  • z 3-latkiem się nie negocjuje, co potwierdza wielu psychologów dziecięcych.

Trzylatek  idący do przedszkola, wpadający w histerię, to doskonały przykład na to  jak dziecko potrafi próbować na ile może pozwolić sobie u swojego  opiekuna. Do tej pory płaczem wymuszał określone zachowanie na rodzicu?  Dlaczego zatem w przypadku pójścia do przedszkola miałoby być inaczej?  Przeanalizuj swoje zachowanie wobec dziecka i zobaczysz, że ono tak  naprawdę przez swój płacz i wpadanie w histerię wymusza na Tobie  określone zachowanie.

Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa

Z  dzieckiem trzeba rozmawiać. Kropka. Ale nie w momencie pożegnania w  przedszkolu, ale dużo wcześniej. Idź z nim na spacer w okolice  przedszkola, powiedz mu jakie zabawy placówka może mu zaoferować, pokaż  fantastyczny plac zabaw, na który będzie chodził każdego dnia. 

Rozmawiaj  z dzieckiem. I sam/sama bądź przekonany/a, że przedszkole to nie kara a  szansa na zdrowy i wielopłaszczyznowy rozwój dziecka. A w momencie  rozstania nie dyskutuj z dzieckiem. To Ty jesteś rodzicem, a nie na  odwrót.

Czy ma znaczenie do jakiego przedszkola chodzi dziecko?

Jeśli  jednak Twoje dziecko uczęszcza do przedszkola od kilku miesięcy i  codzienny rytuał to "płacz, histeria, rozpacz", zastanów się i  zaobserwuj co może być tego przyczyną. Być może Twoje dziecko lepiej  poczułoby się w innym miejscu? A może w przedszkolu jest osoba, której  Twoje dziecko nie akceptuje? W takim przypadku warto rozejrzeć się za  inną placówką

Zmiany powinno dokonywać się raz. Jeżeli w nowej placówce  zachowanie dziecka nie zmienia się przez dłuższy czas, zapewne problem  leży w nas i naszym dziecku. Jeżeli jednak w nowym przedszkolu dziecko  czuje się jak ryba w wodzie, cóż, może musiało znaleźć swoje miejsce, w  którym będzie rozwijać się w grupie kolegów.