Zatkanie kanałów słuchowych może wiązać się z uszkodzeniami słuchu. Taka dolegliwość może być spowodowana różnymi czynnikami, np. nagłą zmianą ciśnienia podczas lotu lub podczas przeziębienia. 

Domowe sposoby na zatkane uszy nie tylko pomagają je odetkać, ale także łagodzą uciążliwe objawy towarzyszące, takie jak szum w uszach czy zawroty głowy. Jeśli nie zadziałają lub jeśli problem wystąpi ponownie, skontaktuj się z lekarzem. W tym przypadku można podejrzewać, że przyczyna zatkania uszu jest znacznie poważniejsza. Może to być na przykład zapalenie lub przebita błona bębenkowa.

Jakie mogą być przyczyny zatkanego ucha?

Nadmierne pęcznienie lub zgrubienie wosku powoduje, że zostaje on nagromadzony tworząc korek woskowy. Korek może naciskać na błonę bębenkową i blokować kanał słuchowy, wpływając na słuch i powodując jego tymczasową utratę, a czasem również ból lub uszkodzenie błony bębenkowej.

Uczucie zatkanego ucha może pojawić się również podczas podróży samolotem (na skutek różnicy ciśnień). Może być również spowodowane częstymi wizytami na basenie lub „zalaniem ucha” podczas kąpieli. Zatkane ucho może również pojawić się podczas kataru lub infekcji zatok.

Należy pamiętać o tym, że wosk pęcznieje pod wpływem wody i próby usunięcia go poprzez wlewanie do ucha wody zwykle pogarszają sytuację. Takie działanie w większości przypadków wiąże się ze wzrostem wilgotności w przewodzie słuchowym, co stwarza dogodne warunki do rozwoju bakterii chorobotwórczych i może prowadzić do zapalenia ucha zewnętrznego (grzyb lub bakterie).

Jak odetkać ucho przy katarze?

Jeśli uszy zatkają się podczas przeziębienia, koniecznym jest oczyszczenie dróg oddechowych. Podczas infekcji dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa, która może rozprzestrzenić się również na kanały słuchowe i trąbkę słuchową (łączącą uszy z nosem), prowadząc do ich zamknięcia. Wtedy pojawia się uczucie zatkanych uszu. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po krople do nosa. 

Pomóc może również wdychanie olejków eterycznych lub wywarów z ziół (np. rumianku). W tym celu wystarczy wlać litr gorącej wody do miski i dodać kilka kropli olejku eterycznego. Następnie należy pochylić się nad miską, nałożyć ręcznik na głowę i wdychać unoszące się opary przez kilka minut.

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną?

Bardzo częstą przyczyną zatkania uszu jest nadmiar woskowiny - naturalnej wydzieliny ucha. Podczas normalnej produkcji oczyszcza i nawilża przewód słuchowy zewnętrzny. Jednak jeśli występuje w nadmiarze, może spowodować upośledzenie słuchu, a czasem nawet głuchotę.

Nadprodukcja woskowiny jest powszechna u osób, które korzystają z aparatów słuchowych (zwykle osoby starsze), przebywających w zanieczyszczonym środowisku lub w miejscach, w których występuje dużo kurzu i hałasu. Osoby, które używają słuchawek i narażają swoje uszy na duże zmiany ciśnienia powietrza i kąpiele (wosk puchnie i zatyka uszy w kontakcie z wodą) również mogą mieć borykać się z tym problemem.

Wtedy jedynym rozwiązaniem jest usunięcie wosku. Nie należy jednak czyścić uszu patyczkami kosmetycznymi, ponieważ nie tylko wciskają one wosk w głąb kanału słuchowego, ale mogą również uszkodzić wrażliwą błonę bębenkową, a tym samym słuch. 

Najlepszym sposobem na usunięcie wosku jest skorzystanie z parafiny lub specjalnych kropli do rozpuszczających wosk. Zmiękczają pozostałości złogów i zapobiegają przywieraniu do ścian przewodu słuchowego.

Tego typu krople są można kupić bez recepty w aptece. Ważne, aby przed użyciem ogrzać opakowanie w dłoniach do temperatury odpowiadającej temperaturze ciała.

By usunąć z ucha zalegające wosk należy przygotować strzykawkę napełnioną specjalnym preparatem zakupionym w aptece lub wodą utlenioną. Następnie odchylić głowę do tyłu i na bok i ostrożnie umieścić końcówkę napełnionej strzykawki w uchu, a później spuścić kilka kropli jej zawartości. Po naniesieniu płynu do przewodu słuchowego należy delikatnie naciągnąć kark. Pozwala to na swobodny odpływ nadmiaru cieczy. 

Pamiętaj, by nie robić tego za pomocą zwykłej wody, gdyż, jak już wcześniej wspomniano, może to jedynie pogorszyć sprawę i utrudnić cały proces. Po wykonaniu wszystkich kroków odczekaj chwilę, a następnie sprawdź, czy Twój stan uległ poprawie. Jeżeli nie, skontaktuj się z lekarzem.

Co zrobić jeśli ucho zatka się podczas lotu samolotem?

Kiedy lecisz samolotem lub korzystasz z windy, do trąbki Eustachiusza dostaje się bardzo dużo powietrza, co powoduje jej chwilowe obkurczenie, a to z kolei skutkuje uczuciem zatkanych uszu. Rozwiązaniem tego problemu jest ssanie gumy i cukierków. W ten sposób stymulowana jest produkcja śliny, co wiąże się z tym, że jest ona połykana znacznie częściej. Dzięki temu kanał słuchowy zostaje odetkany. Łatwiej jest odetkać uszy podczas siedzenia, ponieważ umożliwia to ucieczkę powietrza.

Pomocne może okazać się również ziewanie. Gdy szczęka jest otwierana, ruch wokół ucha jest podtrzymywany, co umożliwia otwarcie kanałów słuchowych.

Jakie preparaty na zatkane ucho znajdziesz w aptece?

Na aptecznej półce można znaleźć różne preparaty w postaci kropli do uszu lub sprayu. Można je już stosować u niemowląt i dzieci. Środki do czyszczenia uszu są oparte na substancjach tłuszczowych - woskowina zostaje w ten sposób skutecznie zmiękczona. 

Częstym składnikiem takich preparatów do zmiękczania zaległej woskowiny są oleje mineralne - rozpuszczają twardą woskowinę i ułatwiają samooczyszczanie ucha.