Zastanawiasz się nad wyborem diety pudełkowej, ale nie masz pewności, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza? W pierwszej kolejności oblicz swoje BMI oraz zapotrzebowanie kaloryczne. W ten sposób znacznie ułatwisz sobie wybór i upewnisz się, że zamawiasz to co najzdrowsze. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się na ten temat więcej!

Jak obliczyć BMI - wzór na sprawdzenie masy ciała

BMI to z języka angielskiego Body Mass Index. Jest powszechnie używanym wskaźnikiem, który pozwala ocenić, czy masa ciała mieści się w ustalonych normach. W przypadku gdy je przekracza mamy do czynienia z nadwagą, niedowagą lub bardziej skrajnymi schorzeniami. Może być użyty w stosunku do ludzi w każdym wieku niezależnie od płci.

Jak obliczyć BMI wzór wygląda następująco: 

BMI = masa ciała (wyrażana w kilogramach) / wzrost (wyrażany w metrach do kwadratu). 

Oznacza to, że jeżeli ktoś waży 100 kilogramów i ma 180 centymetrów wzrostu wzór będzie prezentował się w ten sposób: 

BMI = 100 kg / (1,8m x 1,8m) = 100 kg / 3.24 m2 = 30,8

Uzyskany wynik należy porównać z tabelą rezultatów i odczytać co oznacza. Zamiast poświęcać czas na ręczne obliczenia można zdecydować się też na skorzystanie ze specjalnego kalkulatora BMI. Znajdziesz go między innymi na stronie BeDiet Catering

Należy pamiętać również o tym, że wskaźnik BMI jest orientacyjny, gdyż nie uwzględnia zbyt wielu parametrów, przez co nie sprawdzi się w każdym przypadku równie dobrze. Z tego powodu należy interpretować go ostrożnie. 

Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne

Wskaźnik BMI może dać wskazówki na temat tego, czy potrzebujesz utrzymać wagę lub ją zmienić. Należy jednak wspomóc go jeszcze poprzez sprawdzenie swojego wskaźnika BMR, który pozwala na określenie codziennego zapotrzebowania energetycznego. 

Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne? Wymaga ono większej liczby informacji, bo oprócz wzrostu i wagi trzeba uwzględnić w równaniu jeszcze wiek, płeć oraz poziom aktywności fizycznej. 

W tym przypadku równanie wygląda następująco: 

BMR dla kobiet = 655 + (9,6 x waga w kg) + (1,8 x wzrost w cm) - (4,7 x wiek w latach) x PAL (współczynnik aktywności fizycznej). 

BMR dla mężczyzn = 66 + (13,7 x waga w kg) + (5 x wzrost w cm) - (6,8 x wiek w latach) x PAL (współczynnik aktywności fizycznej). 

Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne prościej i szybciej? Podobnie jak w przypadku BMI, można skorzystać z bezpłatnego kalkulatora online, który wykona działania w ułamku sekundy i zaprezentuje Ci gotowe wyniki. 

Prosty sposób na poprawną dietę - BeDiet Catering 

Znajomość BMI i BMR to podstawowe informacje potrzebne do wdrożenia prawidłowej diety. Mając dane na ten temat, możesz z powodzeniem wybrać catering dietetyczny, który będzie w stu procentach pokrywał Twoje zapotrzebowanie. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę bedietcatering.pl. Znajdziesz tam użyteczne informacje na temat oferty cateringowej oraz poradniki na temat zdrowego odżywiania. BeDiet to dieta pudełkowa, która jest nie tylko zbilansowana i zdrowa, ale także z pewnością Ci posmakuje.