Jeśli nasze włosy straciły swój dawny blask, nadmiernie się przetłuszczają, źle wyglądają, są zniszczone, rozdwajają się i łamią to czas najwyższy pomyśleć o właściwej ich pielęgnacji. Warto z pewnością zastosować w tej kwestii domowe sposoby, często tak samo skuteczne, jak kosmetyki, które można łatwo nabyć w sklepach.

Jakie szampony wybierać?

Najlepiej, jeśli będą się one składały wyłącznie z naturalnych składników. Dzięki temu nie usuniemy za ich sprawą bariery ochronnej, co ma miejsce nierzadko w przypadku agresywnych środków myjących. 

Powinniśmy unikać przede wszystkim szamponów, które zawierają: SLES (Sodium Laureth Sulfate) i SLS (Sodium Lauryl Sulfate). Są to składniki pianotwórcze i myjące. Usuwają zanieczyszczenia i tłuszcz, niemniej jednak często prowadzą do podrażnień i nadmiernego przesuszenia skóry, a nawet do zaburzeń hormonalnych. Zdecydowanie warto ich unikać, ponieważ nie są niezbędną składową szamponu, zaś firmy produkujące naturalne szampony, stosują dużo łagodniejsze środki myjące, takie jak choćby cocamidopropyl betaine czy cocoglucoside.

Jakie odżywki można stosować?

Dobór odpowiedniej odżywki, powinien być w dużej mierze uzależniony od rodzaju włosów. Innych składników odżywczych będą potrzebować włosy kręcone, innych zaś proste, a jeszcze innych farbowane. Niemniej jednak wśród odżywek naturalnych na pewno znajdziemy coś odpowiedniego dla nas.

Naturalne odżywki ze sklepu to jedno spośród dobrych rozwiązań. Niemniej jednak pod warunkiem, iż nie zawierają one alkoholu, parabenów czy też silikonu. Mamy tutaj spory wybór ekologicznych odżywek mających dobry skład. Warto także przemyśleć kwestię nakładania odżywki od połowy ich długości. Dzięki temu unikniemy ewentualnych podrażnień skóry głowy. Stosować można nie tylko zmywalne odżywki, ale także te niezmywalne. Istotne jest to, aby nie przeciągały nadmiernie naszych kosmyków.

Jakie domowe maseczki są warte naszej uwagi?

Maseczka jajeczna

Mając na uwadze stosowanie naturalnych odżywek do włosów, które można samodzielnie przygotować w domu, warto spróbować tej przygotowanej z jajek i kilku kropel naszego ulubionego olejku (może to być chociażby nierafinowana oliwa z oliwek. 2 jajka należy rozbełtać z użyciem widelca, dodać kilka kropelek oleju i już gotowe. Tego typu maseczkę powinno się wsmarować we włosy od połowy ich długości w dół i pozostawić na około 30 minut. Może być to dłuższy czas, niemniej jednak na koniec należy ją dokładnie spłukać z użyciem ciepłej wody. Jajko to czyste proteiny, zatem nie należy przesadzać z częstotliwością używania tego typu odżywki na włosy.

Jeżeli mamy suchą skórę głowy i włosy u ich nasady, możemy spróbować nakładania odżywki na zasadzie ścierki. Jeśli mamy skłonności do powstawania łupieżu, nie zaleca się praktykowania tej metody. Poza tym, u niektórych osób odżywka nałożona u nasady, może wiązać się bezpośrednio z przyklapem, co nie wygląda zbyt korzystnie.

Niektórzy zalecają nawet umycie włosów jajkami. Być może jest to dobry pomysł, ale w przypadku długich i gęstych włosów, trzeba by było użyć ich całkiem sporo. W rezultacie taki naturalny szampon, nie byłby zbyt ekonomicznym rozwiązaniem.

Maseczka z siemienia lnianego

Następna maseczka otrzymywana domowym sposobem. Należy dwie łyżeczki siemienia lnianego zalać szklanką wody, gotować do powstania kiślu i taki glutek nanieść na włosy. Kolejny krok to zawinięcie włosów w ręcznik i odczekanie około pół godziny, przy czym trzymanie takiej odżywki dłużej absolutnie nie zaszkodzi. Po upływie tego czasu trzeba zmyć siemię z włosów. 

Taka maseczka nie podrażnia skóry, dlatego można ją z powodzeniem nałożyć na skalp. Jeżeli chodzi o jakiekolwiek sera, również nie warto stawiać na te dostępne powszechnie w drogeriach. Skład tego typu produktów to na ogół same sztuczne i szkodliwe składniki. Lepszym rozwiązaniem, będzie chociażby wcierka z oleju rycynowego. Zapobiega ona wypadaniu włosów i stymuluje wzrost nowych.

Czy wskazane jest suszenie włosów suszarką?

Codzienne używanie suszarki do włosów, na pewno będzie mieć wpływ na ich przesuszenie. Najlepiej, aby pozwolić im wyschnąć samodzielnie. Oczywiście, nie namawiamy tutaj do wyjścia z domu z mokrą głową, kiedy na zewnątrz jest zimno. Niemniej jednak, zdecydowanie warto chociażby raz w tygodniu, zrezygnować całkowicie z suszenia i poczekać, aż włosy wyschną samoistnie w temperaturze pokojowej. Różnica będzie zauważalna praktycznie od razu. Włosy staną się miękkie i będą się inaczej układały.

Czy można farbować włosy?

Nie trzeba całkowicie wyrzekać się farbowania. Jednakże warto stosować farby bez dodatku amoniaku i przyjazne dla włosów. Farbowanie naturalnym kolorem, będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy mieć bardzo widocznych odrostów. Dzięki temu ograniczymy także częstotliwość samego nakładania farby.

Jak często podcinać końcówki?

Końcówki włosów powinno się obcinać średnio raz na 3 albo 4 miesiące. Będą wówczas bardziej zadbane, a ponadto będzie możliwie zapuszczenie włosów na długości, o czym tak marzy wiele kobiet. Dzięki podcinaniu zachowana zostanie struktura fryzury, a kosmyki będą się lepiej układać.

Czy można iść spać z mokrymi włosami?

Jeśli nie suszymy włosów z użyciem suszarki, nie oznacza to, iż możemy iść spać z mokrą fryzurą. Fryzjerzy zdecydowanie przestrzegają przed taką metodą suszenia, bowiem włosy w nocy na poduszce będą narażone na uszkodzenia. Po prostu łatwo się gniotą i łamią. Rano będą suche, niemniej jednak niezbyt atrakcyjne wizualnie.