Codzienna pielęgnacja cery jest podstawą jej młodego i zdrowego wyglądu. Optymalne nawilżanie, odżywianie i złuszczanie pomaga zachować jej młody wygląd na długie lata. Oprócz stosowania kremu, warto zaopatrzyć się w kosmetyk do zadań specjalnych, czyli serum.

Czym jest serum?

Serum to silnie skoncentrowany kosmetyk, który zwykle ma działać na określone problemy skórne. Stężenie składników aktywnych w tego rodzaju preparacie jest wyższe, niż w kremie. Dzięki temu w szybkim czasie daje zauważalne efekty. 

Konsystencja serum jest zwykle żelowa lub płynna, lżejsza od konsystencji kremu. Właśnie dlatego powinno się je stosować pod krem, a nie na. Serum dociera do głębokich warstw skóry, w przeciwieństwie do kremu, który zwykle działa na powierzchni naskórka. Ponadto szybko się wchłania i zwykle nie pozostawia tłustego filmu na skórze, chyba że zawiera w składzie oleje. 

Jak dobrać serum?

Kosmetyk tego rodzaju dobiera się zgodnie z potrzebami skóry, a także zależnie od rezultatów, jakie pragnie się uzyskać. W zależności od oczekiwań można wybrać serum o działaniu:

  • antyoksydacyjnym,
  • regeneracyjnym,
  • rozjaśniającym,
  • nawilżającym,
  • przeciwzmarszczkowym,
  • liftingującym.

Odpowiednio dobrany produkt będzie działał szybko oraz skutecznie. Musi być jednak prawidłowo dopasowany do typu cery i jej problemów. Pomóc w tym może dermatolog lub kosmetolog, który zbada naszą skórę i stwierdzi czego potrzebuje. 

Serum na pierwsze oznaki starzenia

Jeśli nasza cera posiada pierwsze oznaki starzenia się w postaci bruzd i zmarszczek, warto sięgnąć po serum, które w składzie będzie mieć retinol. To składnik, który skutecznie wygładza powierzchnię skóry, redukując nawet głębokie zmarszczki. Świetnie nadaje się do skóry dojrzałej, wymagającej silnej regeneracji. Stosując je należy obserwować swoją skórę, gdyż może powodować podrażnienia, zwłaszcza jeśli stosowane jest pierwszy raz. 

Posiadaczki cery trądzikowej lub łojotokowej, powinny sięgnąć po serum z kwasami. Delikatny i polecany dla skóry wrażliwej jest kwas migdałowy lub azealinowy, natomiast kwas glikolowy cechuje się najmniejszą cząsteczką, dzięki czemu głęboko penetruje skórę i złuszcza, likwidując zmiany trądzikowe.

Co ze zmianami pigmetacyjnymi?

Chcąc zlikwidować zmiany pigmentacyjne w postaci piegów czy przebarwień pozapalnych, warto wybrać serum z witaminą C, które wykazuje silne działanie rozjaśniające. Oprócz tego wyróżnia się działaniem antyoksydacyjnym, zatem neutralizuje wolne rodniki, które w dużym stopniu odpowiadają za przyspieszony proces starzenia się skóry. Warto stosować je rano, gdyż witamina C działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, chroniąc również cerę przed powstawaniem nowych przebarwień.

Idealne rozwiązanie do skóry odwodnionej

Serum dla skóry odwodnionej, wymagającej silnego nawilżenia, powinno zawierać w składzie kwas hialuronowy, który wiąże wodę w skórze i zapobiega odparowywaniu wilgoci. To substancja, która odpowiada za sprężystość skóry, jednak z wiekiem, a także pod wpływem wielu czynników środowiskowych, stylu życia i diety, jego ilość w skórze drastycznie maleje, dlatego tak ważne jest jego regularne dostarczanie skórze.

Silni lifting niezbędny?

Jeśli nasza cera wymaga silnego liftingu, warto zainwestować w serum, w skład którego wchodzi m. in. kolagen. Substancja ta odpowiada za jędrność i gęstość skóry i zapobiega jej wiotczeniu. Innym składnikiem działającym jak lifting bez skalpela jest jad żmiji, który paraliżując mięśnie działa podobnie jak toksyna botulinowa. Hitem jest także śluz ślimaka, który wykazuje działanie wygładzające, ujędrniające i silnie regenerujące. 

Inne składniki, których warto szukać w serum to:

  • witamina E,
  • gliceryna,
  • ekstrakt z zielonej herbaty,
  • alantoina,
  • D-panthenol.

Jak stosować serum?

Aby uzyskać jak najlepsze efekty, należy stosować serum w określony sposób. Można stosować je na dwa sposoby:

  • wtedy kiedy problem skóry się nasilił - jako dodatek do codziennej pielęgnacji skóry. Serum należy stosować rano i/lub wieczorem pod krem. Warto jednak zachować około 10 minutowy odstęp między jednym a drugim kosmetykiem, aby serum miało szansę odpowiednio się wchłonąć,
  • przy skórze wymagającej, można stosować serum zamiast kremu, np. w przypadku skóry z tendencją do tworzenia się zmian trądzikowych. Dla tego rodzaju cery, zastosowanie kremu pod serum może okazać się niekorzystne i nasilać tworzenie się wyprysków i zaskórników. W tym przypadku również można stosować serum rano i wieczorem.

Aby dowiedzieć się, jaki sposób jest dla nas najlepszy, najłatwiej przeprowadzić próbę i obserwować reakcje swojej skóry. Serum należy stosować najwyżej przez kilka tygodni, aby pozbyć się lub zadziałać odpowiednio na określony problem. Nie powinno się go używać bez robienia co jakiś czas przerwy, aby skóry nie przyzwyczajać do wysokich stężeń składników aktywnych. 

Pragnąc kompleksowo zadbać o cerę, warto włączyć do swojej pielęgnacji dobrej jakości serum. Produkt ten pomoże uporać się z wieloma niedoskonałościami i pozbyć się kompleksów.