Zgodnie z normą europejską kosmetyki naturalne to produkty, które  zawierają, co najmniej 95% składników naturalnego pochodzenia. Dość  często obejmują oznaczenia, jako Organic lub BIO. Marki kosmetyków  naturalnych muszą spełniać surowe obowiązki na wszystkich etapach  tworzenia kosmetyków: wybór receptur, składników, proces produkcji i  oczywiście bezpieczeństwo konsumenta.

Co warto wiedzieć o kosmetykach naturalnych?

   Kosmetyki naturalne, które stały się najbardziej przyjazne dla  środowiska, zyskały ostatnio szczególną popularność, a jednocześnie nie  ustępują skutecznością konwencjonalnym środkom, które znajdują się na  półkach w salonach piękności. Procesy produkcji kosmetyków powinny być  przyjazne dla środowiska, a także bezpieczne dla zdrowia ludzkiego.  Poszukując takich kosmetyków warto zwrócić uwagę czy dany produkt  posiada certyfikat potwierdzający, że został on przetestowany. Nie  trzeba dodawać, że genetycznie modyfikowane składniki i oleje mineralne  są pierwszymi na liście składników tabu w kosmetykach naturalnych.

   Opakowania i pojemniki z kosmetykami naturalnymi często mogą być  wykonane z materiałów nadających się do recyklingu. Formalnie nie jest  to wymóg obowiązkowy, ale aby otrzymać dokumenty dotyczące naturalności i  organiczności, marka musi pomyśleć o etyce swojego opakowania. Ponadto  coraz więcej kupujących wybiera teraz dokładnie produkty, których  opakowania można poddać recyklingowi lub ponownie wykorzystać.

   Oczywiście, jeśli naprawdę chce się używać kosmetyków naturalnych,  zawsze można, poszukiwać sprawdzonych marek, które spełniają wszystkie  powyższe wymagania. Do produkcji niewykorzystywane są produkty  pochodzenia zwierzęcego i produkty naftowe. Stosowane są tylko naturalne  środki konserwujące, a same kosmetyki nie są testowane na zwierzętach.  Zamiast toksycznych chemikaliów i konserwantów lepiej sięgać do  naturalnych zasobów o korzystnych właściwościach dla skóry. Na przykład  może to być oliwa z oliwek, miód, masło shea lub owoce.

Dlaczego tak wielu ludzi wybiera kosmetyki naturalne?

  • Naturalne  kosmetyki są dobre dla skóry i włosów. Oczywistym i najbardziej  przekonującym powodem wyboru kosmetyków naturalnych jest ich skład.  Zawiera tylko zdrowe składniki. Dobre kosmetyki nie potrzebują  chemikaliów, toksyn i różnych konserwantów. Duża ilość substancji  czynnych gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale także wysoką  wydajność.
  • Kosmetyki naturalne są przyjemne dla skóry. Dość pastowatych tekstur, ziemistych kolorów i podejrzanych zapachów.  Nowoczesne naturalne kosmetyki są przyjemne w użyciu, a makijaż może być  naprawdę kolorowy. Producenci kosmetyków naturalnych położyli kres  barwnikom chemicznym i zastąpili je naturalnymi, na przykład karmelem.  Technologia wreszcie zetknęła się z naturą, a wiele nowoczesnych marek  oferuje obecnie bezpieczne, skuteczne i efektowne kosmetyki. Dlatego  przez długi czas można zapomnieć o przestarzałych stereotypach i  swobodnie sięgnąć po kosmetyki naturalne.
  • Produkty organiczne są  dobre dla zdrowia. Nasza skóra wchłania wszystko, co jej dajemy, więc  najlepiej ograniczyć przenikanie substancji, które mogą być szkodliwe.  Na przykład paraben, środek konserwujący stosowany w wielu kosmetykach  nieorganicznych, jest uważany za jedno ze źródeł raka piersi. Natomiast  aktywne składniki kosmetyków naturalnych nie są toksyczne.
  • Najpiękniejsze  kobiety na świecie wybrały naturalne kosmetyki. Gwyneth Paltrow, Monica  Bellucci, Eva Herzigova i Jessica Alba, (która swoją drogą stworzyła  własną markę kosmetyków organicznych) uwielbiają i używają kosmetyków  naturalnych każdego dnia.
  • Kosmetyki naturalne chronią  środowisko. W przeciwieństwie do petrochemikaliów kosmetyki naturalne są  zwykle produkowane w zgodzie z naturą. Produkcja ekologiczna,  gospodarka odpadami, projektowanie opakowań wtórnych. To także zalety.
  • Kosmetyki  naturalne stały się naprawdę niedrogie. W zbiorowym umyśle kosmetyki  naturalne wciąż oznaczają zawyżoną cenę. Ale takie substancje  stają się  bardziej dostępne i nie są tak drogie, jak mogłoby się wydawać.

Jak wybrać kosmetyki naturalne?

   Tak jak każdy inny kosmetyk, biorąc pod uwagę potrzeby i cechy swojej  skóry. Uważnie przeczytać informacje na opakowaniu i wybrać produkty  odpowiednie dla swojego rodzaju skóry. W przypadku problemów (wysypki,  alergie, przebarwienia) przed udaniem się do sklepu warto skonsultować  się z lekarzem specjalistą. Kosmetyki naturalne, tak jak zwykłe  kosmetyki, muszą zostać przetestowane przed użyciem na wrażliwej skórze,  a dopiero potem nałożone na całą twarz lub ciało.

  Korzystanie z  naturalnej dekoracji nie jest bardziej skomplikowane niż zwykle,  najważniejsze jest, aby wybrać własny produkt i wiedzieć, jak go  zastosować. Naturalne kosmetyki dekoracyjne dbają również o skórę. Na  przykład tusze do rzęs zawierają cenne oleje roślinne, wspomagają wzrost  rzęsek, wzmacnia je. Wiele z nich łączy dwie funkcje - barwienie i  pielęgnację. Nawilżają skórę, przywracają naturalną równowagę  wodno-tłuszczową, wygładzają, odświeżają cerę. Podstawową pielęgnacją  każdego rodzaju skóry jest jej ochrona i nawilżenie. Dlatego na  początek, przechodząc na kosmetyki naturalne, należy kupić produkty do  czyszczenia i nawilżania.