Dieta ketogeniczna - charakterystyka

Dieta ketogeniczna charakteryzuje się sposobem odżywiania zakładającego zwiększoną podaż tłuszczów podczas jednoczesnego ograniczania spożywania węglowodanów. Istotne jest, aby była ona realizowana wyłącznie pod okiem specjalisty dietetyka. Najpierw lekarz musi przeprowadzić szczegółową konsultację, aby na tej podstawie móc dalej zaplanować odżywiania się.

Dieta ketogeniczna opiera się na kilku podstawowych zasadach. Jedną z nich jest spożywanie odpowiedniej ilości węglowodanów, tłuszczów, a także białek. Standardowa codzienna dieta zakłada około 50% węglowodanów, tłuszcze 35%, a białka - 15% w spożywanych posiłkach. W diecie ketogenicznej proporcje są różnorodne. Zakłada ona jedzenie tylko takich posiłków, które w około 90% stanowią tłuszcze, natomiast pozostała część to węglowodany oraz białko. Widać, iż zapotrzebowanie na węglowodany jest minimalne, a to wiąże się z niewystarczającym źródłem energii. Organizm będzie natomiast zaspokojony tłuszczami jako alternatywną formą.

Ketoza polega na rozkładaniu tłuszczów. Jej skutkiem stężenie ketonowych ciał we krwi jest znacznie większe w porównaniu do stężenia glukozy. Podczas tak małej ilości dostarczanych węglowodanów, uczucie głodu jest zahamowane, jednakże rośnie ono, kiedy węglowodanów w realizowanej diecie jest z kolei za dużo. W związku z tym, dokładny plan żywieniowy musi być najpierw skonsultowany i omówiony ze specjalistą po wykonaniu wskazanych badań.

Jakie są zalety diety ketogenicznej?

Spośród diety ketogenicznej można wskazać na kilka zalet. Jedną z nich jest uczucie lekkości w trakcie pierwszych około 3 miesięcy stosowania. Wtedy można odczuć także przypływ energii, przez co poprawia się także samopoczucie. Cel diety ketogenicznej można dostrzec, którym jest dynamiczny spadek wagi.

Glukoza jest w tym czasie wykorzystywana przez układ nerwowy. Skutkiem takiego działania jest spadek ilości glikogenu. Dochodzi wtedy do zmniejszenia ilości wody, przez co masa ciała także spada. Dieta ketogeniczna bowiem reguluje ona wydzielanie insuliny, ograniczając apetyt na słodycze. Zapewnia ona również uczucie sytości przez dłuższy czas.

Komu polecana jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna jest szczególnie zalecana osobom, które chorują na padaczkę, a zwłaszcza wśród dzieci zmagających się z lekooporną padaczką. Spośród innych wskazań do zastosowania tej diety jest:

  • zespół Retta,
  • zespół Doose,
  • zespół Dravet,
  • stwardnienie guzowate.

Innymi zalecaniami może być też wspomaganie walki z insulinoopornością, Ponadto, redukuje ona obrzęki pomagając pozbyć się również wszelkich dolegliwości trawiennych jak przykładowo wzdęcia.

Wady diety ketogenicznej

Mimo że dieta ketogeniczna jest niezwykle skuteczna, dlatego ze można szybko utracić dotychczasową wagę to wiąże się ona z kilkoma wadami. Przede wszystkim nie mogą korzystać z niej wszyscy, ponieważ przyczynia się ona do pewnych skutków ubocznych. Uczucie lekkości i zwiększona energia trwa około 3 miesiące, ale potem ten stan mija. Zwykle towarzyszą mu problemy związane z trawieniem, zmęczeniem, spadkiem energii albo problemami z koncentracją czy też z nagłą chęcią na coś słodkiego. W tym czasie może także wytwarzać się nieprzyjemny zapach ciała.

Zbyt duża ilość przyjmowanych tłuszczów w diecie może także doprowadzać do rozregulowania perystaltyki jelit oraz nieustannych bólów szczególnie w dolnej części brzucha. Ponadto, osoby, które są na tej diecie często skarżą się na tzw. częstomocz. Po długim okresie stosowania tej diety może także rozwinąć się u danej osoby kamica moczanowa i zwiększenie stężenia kwasu moczowego.

Niezwykle ważne jest, że ketogeniczna dieta nie może być stosowana przez osoby z chorobami nerek, trzustki czy też wątroby albo borykające się z obciążeniem metabolizmu ketonowych ciał. Poza tym, wiele ekspertów twierdzi, że ten rodzaj diety może także negatywnie wpływać na hormonalną gospodarkę ludzkiego organizmu.

Co powinno się jeść na diecie ketogenicznej?

W diecie ketogenicznej bardzo ważne jest przestrzeganie wskazanych zaleceń, aby zachować właściwie dobrane proporcje tłuszczów, białek oraz węglowodanów. Istotną zasadą jest spożywanie produktów bogatych w jak największą ilość tłuszczu. Warto zdecydować się zarówno na tłuszcze nasycone jak i nienasyscone.

Spośród zalecanych produktów, które można stosować będąc na na tej diecie można wyróżnić:

  • mięso - wieprzowina, wołowina, drób, jagnięcia, dziczyzna,
  • jajka,
  • warzywa - szpinak, kalafior, szparagi, jarmuż, cukinia, oliwki, pieczarki, kapusta, awokado, brukselka,
  • ryby oraz owoce morza - łosoś, makrela, sardynki,
  • orzechy,
  • nabiał - jogurt, śmietana, pełnotłuste mleko,
  • naturalne tłuszcze - oliwa z oliwek, masło,
  • przyprawy - oregano, bazylia, kolendra, tymianek i rozmaryn,
  • napoje - niegazowana woda, zielona lub czarna herbata bez cukru, mleko kokosowe lub migdałowe, bulion.