Domowe farbowanie włosów stanowi doskonałą alternatywę od odwiedzin w salonie fryzjerskim z kilku powodów. Po pierwsze, możesz wykonać je kiedy masz na to ochotę a po drugie - samodzielny zakup produktu oraz koloryzacja włosów jest znacznie tańsza niż odwiedziny u specjalisty. Aby prawidłowo zaaplikować farbę samemu należy jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów. 

Jednym z najczęstszych kłopotów domowego farbowania jest nieprecyzyjna aplikacja specyfiku koloryzującego, w efekcie czego na włosach powstają niezabarwione miejsca. Kolejną istotną kwestią jest brak odpowiednich preparatów umożliwiających zmycie pozostawionych przez farbę plam na skórze. Przed rozpoczęciem procesu warto więc dowiedzieć się czym i jak zmyć farbę do włosów ze skóry. Jest to szczególnie ważne w przypadku farbowania włosów na ciemny odcień. Pozwoli ci to uniknąć zabrudzeń utrzymujących się w widocznych na skórze miejscach przez kilka dni. 

Zmyj farbę do włosów ze skóry... mydłem

Tak prozaiczne rozwiązanie wydaje się najbardziej oczywistym. W przypadku powstania plam na skórze z farby do włosów do ich starcia można jak najbardziej użyć wody z dodatkiem mydlin.

To rozwiązanie nie jest uniwersalne, jednak w przypadku niektórych farb do włosów jest wystarczające, aby pozbyć się zabrudzeń. Najlepiej do tego celu użyć mydła antybakteryjnego oraz ciepłej wody. Należy zmoczyć zabarwione miejsce a następnie umieścić na nim mydło, pocierać przez kilka sekund a na koniec spłukać. Czynność powtarzać do momentu całkowitego pozbycia się plam. Jeśli to rozwiązanie zawiedzie można jednak skorzystać z innych metod. 

Czym zmyć farbę do włosów ze skóry - odrobina oliwy

Ciekawostką jest, iż farby doskonale rozpuszczają się we wszelkiej maści tłuszczach

W przypadku poplamienia skóry farbą można więc skorzystać ze stojącej w kuchni oliwy z oliwek, oleju kokosowego lub oliwki dla niemowląt. Aby poprawnie usunąć farbę do włosów ze skóry za pomocą oleju należy skropić nim płatek kosmetyczny, wsmarować go w zabrudzone miejsce i przez chwilę przytrzymać. Po chwili można z powodzeniem pozbyć się zabrudzenia dzięki delikatnemu starciu go z naskórka. 

Czym zmyć farbę do włosów ze skóry - kosmetyki

W swojej łazience kobieta ma zazwyczaj wiele rodzajów kosmetyków, które mogą okazać się przydatnym w walce z niechcianymi zabrudzeniami po farbie do włosów. Jednym z nich jest lakier do włosów. Powszechnie wiadomo o tym, iż oprócz utrwalania fryzur stanowi również świetny sposób na pozbywanie się ciężkich zabrudzeń wywołanych przez szminki do ust czy tusz do rzęs. Należy spryskać lakierem wacik kosmetyczny i kilkukrotnie przetrzeć nim poplamione miejsce.

W przypadku pozbywania się zabrudzeń po farbie do włosów doskonale sprawdzi się także płyn do demakijażu. Szczególnie dobrze poradzi sobie z tym płyn o oleistej substancji, który oprócz usuwania wodoodpornego tuszu do rzęs pozbędzie się również zabrudzeń po farbie do włosów ze skóry. Nalej odrobinę preparatu na wacik a następnie przytrzymaj w miejscu zabrudzenia. Po chwili zacznij je przecierać.

Jeszcze jednym przydatnym środkiem kosmetycznym w kontekście usuwania niechcianych plam po farbie do włosów jest pasta do zębów. Aby to zrobić należy przyłożyć odrobinę pasty do zabarwionego miejsca na skórze a następnie delikatnie pocierać plamę. 

Jak jeszcze pozbyć się farby do włosów ze skóry?

W przypadku wyboru sposobu ,,olejowego" można zaserwować swojej skórze odrobinę kąpieli wodnej. Może stanowić doskonałe rozwiązanie w przypadku powstania rozległych zabrudzeń np. na karku lub ramionach a także w przypadku pozostania farby na skórze głowy. Aby poprawnie przygotować wywar do tego przeznaczony trzeba postąpić podobnie jak w przypadku roztapiania czekolady. Należy więc wykonać następujące kroki:

  • Wlać wodę do garnka po czym wstawić do niego miskę z wybranym olejem
  • Czekamy aż olej stanie się gorący, ale nie wrzący (nie może nas parzyć)
  • Pozostawiamy olej do ostygnięcia (na około 1-2 minuty)
  • Tak przygotowany olej nałóż na zabarwioną powierzchnię i pozostaw na godzinę
  • Zmyj powierzchnię lub umyj włosy tak jak robisz to zazwyczaj

Ciekawostką jest, iż powyższy sposób stanowi także alternatywne rozwiązanie dla zmywania farby z włosów.

Zmywanie farby do włosów ze skóry - czego użyć jeszcze?

Oprócz wcześniej wspomnianych wacików kosmetycznych idealnym pomocnikiem do usuwania zabrudzeń okaże się ściereczka z mikrofibry. Jej miękka powierzchnia pozwoli zmyć farbę z miejsc wrażliwych takich jak twarz czy szyja. 

Jeśli posiadacz niepotrzebną ściereczkę możesz jej użyć z powodzeniem do zmycia plam po farbie ze skóry. Na koniec warto wspomnieć, iż proces pozbywania się zabrudzeń po farbie do włosów warto wykonywać w rękawiczkach, aby uniknąć ponownego pobrudzenia. Ponadto, rękawiczki ochronią skórę dłoni przed wysuszeniem w trakcie stosowania niektórych domowych sposobów.