Przekwitanie jest w medycynie określane terminem menopauza lub klimakterium.  Dotyka każdej dojrzałej kobiety około 55 roku życia. Niestety wzbudza  lęk i wiele negatywnych emocji. Większość kobiet jest zdania, że wraz z  czasem przekwitania, przestanie być kobieca, a dolegliwości sprawią dużo  bólu i problemów. Dlaczego menopauza kojarzy się wszystkim tak źle?  Jakie objawy jej towarzyszą? W jaki sposób przetrwać ten ciężki dla  wielu okres?

Jaka jest definicja menopauzy?

Definicja mówi, że czas przekwitania przypada na wiek około 55 lat,  ale nigdy nie możemy dokładnie określić kiedy to nastąpi. Wszystko  zależy od organizmu. Niektóre kobiety zaczynają przekwitać już około 40 roku życia,  inne zaś dużo później. Tylko skąd wiedzieć, że właśnie przechodzimy  menopauzę? Krążą nieprawdziwe mity dotyczące klimakterium. Jeden z nich  mówi o tym, że każda kobieta w czasie przekwitania traci zmysły, a  dokuczliwe uczucie gorąca staje się codziennością.

Warto wiedzieć, że menopauza powoduje w organizmie wiele zmian hormonalnych. W tym czasie kobieta przechodzi ostatnią miesiączkę w życiu. Jest to duże obciążenie dla człowieka, stąd właśnie wiele  uciążliwych skutków ubocznych i bolesnych dolegliwości. Jednak  przekwitanie trwa najczęściej zaledwie kilka lat. W początkowej fazie  organizm przygotowuje się do ostatniej miesiączki. To właśnie w tym  czasie mogą (ale nie muszą) pojawić się objawy menopauzy. Punkt  kulminacyjny to ostatnia miesiączka, po której następuje ostatni rok  klimakterium. Zazwyczaj po nim dolegliwości ustępują całkowicie. 

Czy miesiączka w czasie menopauzy jest możliwa?

Menopauza trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu lat.  To normalne, że w tym czasie miesiączka występuje wielokrotnie. Jednak  zdarzy się moment, w którym każda kobieta będzie miała ostatnią  miesiączkę. Warto zauważyć, że kiedy rozpoczyna się okres przekwitania,  cykle stają się bardzo nieregularne. To właśnie pierwszy objaw  klimakterium. Ponadto krwawienia mogą się zmienić i stać się bardziej  obfite lub skąpe. Wszystko zależy od organizmu. 

Warto obserwować  czas trwania miesiączki, ilość krwi i regularność cykli. W razie  jakichkolwiek wątpliwości należy udać się do lekarza. Często objawy  groźnych chorób (np. nowotworów) mylone są z menopauzą. 

Przekwitanie, a ciąża - czy to możliwe?

W  czasie menopauzy zajście w ciążę jest jak najbardziej możliwe. Każda  kobieta, która nie chce zajść w ciąże powinna stosować antykoncepcję.  Chociaż zapłodnienie będzie dużo cięższe ze względu na nieregularne  cykle to wciąż może do niego dojść. Ciężko określić, czy dana miesiączka  jest tą ostatnią. Zazwyczaj po upływie 12 miesięcy od ostatniego  krwawienia możemy podejrzewać, że kobieta stała się bezpłodna, jednak,  aby mieć pewność warto udać się do laboratorium w celu wykonania badań hormonalnych. To właśnie one ostatecznie potwierdzą przypuszczenia. 

Jakie są objawy menopauzy?

Menopauza  to dla wielu kobiet ciężki czas pełen nieprzyjemnych dolegliwości  fizycznych. Nie każdy się na nie skarży, jednak zdecydowana większość  odczuwa chociaż niektóre z nich. Należą do nich między innymi:

  • zmiany w cyklach miesiączkowych - to pierwsze objawy menopauzy. Zmienia się nie tylko regularność cykli, ale także obfitość i długość miesiączek. 
  • uderzenia gorąca - jest to objaw, na który skarży się największa ilość kobiet. To nagłe  uczucie ciepła paraliżujące ciało. Występuje w okolicach ramion, szyi,  dekoltu i pleców. Powoduje zwiększoną potliwość. Bardzo często łączy się  z kołataniem serca. 
  • zmiany płciowe - obejmują  one nie tylko wygląd narządów płciowych, ale również nieprzyjemności  związane z suchością pochwy czy zwiększona podatnością na infekcje  intymne. 
  • bóle - różnorodne bóle stają się  dużym utrudnieniem dla wielu kobiet. Zdarzają się silne bóle mięśniowe,  bóle podbrzusza czy zdecydowanie częstsze bóle głowy 
  • nietrzymanie moczu - to bardzo wstydliwy problem, z którym mierzy się ogromna ilość  kobiet. To nie tylko nietrzymanie moczu, ale również potrzeba częstszego  korzystania z toalety.
  • zmiany ciśnienia krwi - mogą być to zarówno problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem, jak i zbyt niskim.
  • niskie libido - spowodowane licznymi zmianami hormonalnymi

Kobiety  w czasie menopauzy mierzą się z licznymi problemami od strony  psychicznej. Dla wielu osób ten okres w życiu jest do tego stopnia  przytłaczający, że popadają w różnego rodzaju depresje. Ogół  nieprzyjemnych objawów związanych z menopauzą znacznie wpływa na stan  psychiczny kobiety i wiąże się z wahaniami nastroju i pojawieniem się  wielu leków. W czasie menopauzy może pojawić się zwiększona nerwowość  związana ze stresem. 

Jak poradzić sobie z objawami menopauzy?

Nieprzyjemne  objawy związane z menopauzą nie pozostawiają kobiet w sytuacji bez  wyjścia. Objawy można zniwelować lub w dużym stopniu złagodzić.  Najlepszym sposobem na to jest zdrowy tryb życia.  Właściwa dieta, ograniczenie używek i dużo ruchu to klucz do lepszego  samopoczucia fizycznego i psychicznego. Warto dużo wypoczywać i nie  przemęczać się. Odpowiednia ilość snu wpłynie dobroczynnie na organizm i  procesy metaboliczne. 

Dużą część dolegliwości można leczyć.  Wystarczy iść do lekarza i dobrać odpowiednie metody. Wiele objawów da  się złagodzić domowymi sposobami, część z nich można wykluczyć stosując  suplementy. 

Menopauza nie jest taka straszna jak się ją  przedstawia. Warto nastawić się na nią pozytywnie i odpowiednio o siebie  zadbać. To właśnie właściwa pielęgnacja, zdrowa dieta i dużo ruchu  pomogą przetrwać ten czas. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy  problemów można skorzystać z pomocy specjalisty.