Prawidłowe nawodnienie organizmu ma ogromne znaczenie dla  prawidłowego funkcjonowania wszelkich układów naszego ciała. Wszyscy  zdajemy sobie sprawę, że większa część masy człowieka to właśnie woda -  odpowiednie nawodnienie pozwala nam działać i wykonywać codzienne  czynności. Co robić, by utrzymywać organizm w optymalnym stopniu  nawodnienia? Co najlepiej nawadnia?

Ile wody potrzebujemy?

Wody potrzebujemy, aby utrzymać prawidłową temperaturę ciała, usprawniać procesy trawienia, wspomóc pracę organów wewnętrznych i usuwanie toksyn. 

Ile płynów należy przyjmować w ciągu dnia, by odpowiednio się nawodnić? Powszechnie mówi się o około dwóch litrach dziennie lub o 30 ml na 1 kg masy ciała.

Są to jednak zalecenia bardzo ogólne, gdyż ilość spożywanych płynów powinna być dobierana indywidualnie - zależy ona od trybu życia, stopnia aktywności fizycznej, stanu zdrowia a nawet pory roku. 

Osoby pracujące fizycznie, intensywnie trenujące, spędzające dużo czasu na zewnątrz podczas upalnej pogody powinny przyjmować więcej płynów, ponieważ wody z organizmu ubywa wraz z potem. Woda powinna być również istotnym elementem w diecie osób starszych, gdyż optymalne nawodnienie usprawnia pracę mózgu, dzięki czemu senior dłużej może cieszyć się wysoką sprawnością umysłową i intelektualną. Ważne jest więc by nie dopuszczać do odwodnienia. Jego pierwszym objawem jest wzmożone pragnienie. Może występować również ból głowy, ciemny kolor moczu czy wysuszenie śluzówek. 

Odwodnienie to sytuacja niebezpieczna dla organizmu, a jego długotrwałe występowanie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i pogorszenia pracy narządów wewnętrznych. Należy przyjmować płyny systematycznie, nie tylko gdy występuje pragnienie.


Co najlepiej nawadnia - co pić oprócz wody?

Oczywistym wyborem przy nawadnianiu jest picie wody. Można sięgać po wodę źródlaną, mineralną czy wodę z kranu. Jednak nie tylko woda pozwoli nam utrzymać dobry poziom nawodnienia. Wiele osób ma problem z regularnym piciem wody ze względu na jej smak, który nie każdemu odpowiada. Warto wówczas spróbować uatrakcyjnić go dodatkami w postaci owoców (wystarczy dorzucić owoce np. maliny do szklanki), wiele osób dodaje również sok z cytryny lub listki mięty. Być może dzięki temu zabiegowi, smak wody będzie bardziej zachęcający. Jednak nie tylko woda nawadnia organizm. 

Osoby aktywne fizycznie, trenujące siłowo czy zawodowi sportowcy z pewnością znają moc napojów izotonicznych. Przewagą izotoników jest wysoka zawartość elektrolitów. Elektrolity, czyli jony soli (sód, magnez, potas, wapń) nie tylko dostarczją substancje odżywcze, ale również polepszają wchłanialność płynów i usprawniają procesy regeneracyjne organizmu. Jest to niezwykle istotne po ciężkich, wyczerpujących treningach. 

Warto pamiętać, że poza gotowymi napojami izotonicznymi dostępnymi w sklepach, możemy również przygotować je samodzielnie w domu. Najczęściej używa się w tym celu dodatków takich jak miód, sok z cytryny lub limonki, naturalne soki z owoców. Zawsze należy dodać również szczyptę soli morskiej lub himalajskiej, by uzupełnić sód. Na podobnej zasadzie działa woda kokosowa oraz woda aloesowa, które są kolejnymi nieocenionymi napojami pozwalającymi szybko nawodnić organizm, dostarczając niezbędne minerały i składniki odżywcze.

Co jeść, by najlepiej się nawodnić?

Nawodnienie organizmu to nie tylko płyny. Niektóre owoce i warzywa składają się z łatwo przyswajalnej wody w znacznym stopniu. Regularne spożywanie ich, może poprawić nawodnienie organizmu, dostarczając przy okazji wartościowych składników odżywczych. Co jeść, by najlepiej się nawodnić?

  •   arbuz - składa się z wody w ponad 90 procentach, jest więc idealny do przegryzania jako przekąska w upalne dni, kiedy potrzebujemy intensywniejszego nawadniania. Arbuz zawiera również beta-karoten, luteinę oraz likopen - cenny przeciwutleniacz i antyoksydant.
  •   ogórek - również większą część składu stanowi woda, jest więc idealnym dodatkiem do letnich sałatek i surówek. Ponadto, stanowi dobre źródło błonnika pokarmowego oraz kukurbitacyny o działaniu antynowotworowym.
  •   pomidor - nie tylko pomaga nawadniać organizm, ale stanowi również prawdziwe bogactwo składników mineralnych i odżywczych. Zawiera spore ilości witaminy c, potasu i beta-karotenu. Jest też bogatym źródłem antykosydacyjnego likopenu.

Chcąc zachować odpowiedni poziom nawodnienia pamiętajmy również, aby nie nadużywać kawy i herbaty oraz pić więcej, gdy spożywamy dużo błonnika pokarmowego. Nie warto również próbować nawadniać się gazowanymi napojami czy słodzonymi sokami - przyniesie to więcej szkody ze względu na puste kalorie i dużą ilością cukru w składzie.