Ból gardła to powszechna dolegliwość, która kojarzona jest głównie z przeziębieniem, ale może on mieć również wiele innych przyczyn. Mogą to być nie tylko infekcje, ale również wirusy i bakterie. Jest wiele domowych sposobów, które pomagają w leczeniu bólu gardła, poza lekami dostępnymi na receptę, jak i bez recepty. Bardzo często towarzyszą mu inne objawy, takie jak: podwyższona temperatura, kaszel, katar, ból mięśni i takie ogólne rozbicie.

Przyczyny bólu gardła

W większości przypadków przyczyną bólu gardła są wirusy, np. grypy, koronowirusy, adenowirusy, paragrypy oraz wiele innych. Natomiast rzadziej ból gardła pojawia się w związku z bakteriami. Do przyczyn, które mogą wywołać ból gardła, zalicza się:

  • zapalenie gardla,
  • angina (bakteryjne zapalenie migdałków podniebiennych),
  • odra,
  • zapalenie dziąseł,
  • próchnica zębów,
  • mononukleoza zakaźna,
  • szkarlatyna,
  • ospa wietrzna,
  • zanieczyszczone powietrze,
  • ropień zęba,
  • palenie papierosów,
  • błonice,
  • kłopoty z przemianą materii,
  • zaburzenia nerek.

Objawy bólu gardła

Jeśli ból gardła został wywołany bakteriami, to może się nasilić, a do tego pojawi się wysoka temperatura, katar, kaszel, ból mięśni, ogólne rozbicie, a gardło będzie bardzo czerwone i spuchnięte. Tutaj bardzo ważne będzie przyjmowanie antybiotyków, ale nie tylko do ustąpienia objawów, tylko przez dłuższy czas. 

Jeśli ból gardła nie ustępuje i trwa dłużej, a do tego pojawia się chrypka, trudności i ból przy przełykaniu oraz uczucie jakiegoś ciała obcego w środku, to wtedy należy szybko zgłosić się do lekarza, który będzie mógł potwierdzić albo wykluczyć nowotwór gardła.

Leczenie bólu gardła i domowe sposoby

Leczenie bólu gardła polega głównie na zwalczaniu objawów i w tym celu można zastosować leki przeciwgorączkowe, zmniejszające katar, ból gardła i kaszel. Leki te można kupić w formie tabletek, syropu, aerozoli oraz pastylek do ssania.

Poza przyjmowaniem leków można wypróbować domowe sposoby na ból gardła, które pomagają zmniejszyć ból. Takim tradycyjnym sposobem jest rosół domowej roboty, który nie tylko rozgrzewa, ale również pomaga walczyć z wirusami. Można również płukać gardło wodą z solą, ponieważ to pozwala zwalczyć bakterie z organizmu. W tym celu miesza się szklankę ciepłej wody z jedną łyżeczką soli. Tak przygotowanym napojem należy płukać gardło kilka razy dziennie.

Niektórym może pomóc miód, a przeważnie lipowy, który rozpuszcza się w przegotowanej i ostudzonej wodzie. Jednak bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że miód zachowa wszystkie swoje właściwości, jeśli woda nie przekroczy 40 stopni Celsjusza. Poza tym naturalnym antybiotykiem jest czosnek, z którego także można zrobić syrop. Aby go przygotować, trzeba rozgnieść trzydzieści ząbków czosnku, dodać sok z jednego kilograma cytryny, litr przegotowanej wody, a także kilka łyżek miodu. Wszystkie składniki należy wymieszać i tak przygotowany syrop pije się trzy razy dziennie po jednej łyżce.

Na ból gardła i inne infekcje pomaga także syrop z cebuli, do którego przygotowania potrzebna jest drobno pokrojona cebula, którą potem zasypuje się cukrem. Później przykrywa się ją i odstawia w ciepłe miejsce. Kolejny sposób to okłady z ziemniaków, które należy ugotować i ugnieść, gdy są jeszcze gorące. Taką papkę należy zawinąć w bawełniany ręcznik, a następnie owinąć gardło i zawiązać jeszcze na to szalik. Należy go nosić, aż do czasu, gdy ziemniaki wystygną. Innym może pomóc ocet jabłkowy, którego dwie łyżki miesza się ze szklanką wody, a potem płuka się tym gardło kilka razy dziennie. Jednak trzeba pamiętać, że po wypłukaniu ust octem jabłkowym z wodą, należy przepłukać usta czystą wodą.

Pomagają również inhalacje, do których przygotowania można dodać kilka kropel olejku. Lepiej zrezygnować z picia alkoholu, palenia papierosów i jedzenia potraw z ostrymi przyprawami. Oczywiście najważniejsze jest odpowiednie nawadnianie organizmu, a jeżeli nie chce się pić samej wody, to można do niej dodać cytrynę, imbir lub miód.