Wysypianie się jest kluczowe, aby zachować dobre samopoczucie oraz zdrowie. Brak snu może odbić się chociażby na odporności, co może powodować długie i częste przeziębienia.

Ma również wpływ na samopoczucie, gdyż niewyspanie powoduje drażliwość, nerwowość, a także problemy z koncentracją, nauką oraz zapamiętywaniem. Migreny i przytycie kilku kilogramów też idą w parze z niedosypianiem. 

Nie są to wszystkie konsekwencje, aczkolwiek to te najpopularniejsze i występujące zdecydowanie najczęściej. Warto wobec tego zadbać o dobry sen, aby odczuć pozytywne skutki zdrowotne takiego działania. Jeżeli przed pójściem do lekarza istnieje potrzeba spróbowania poradzenia sobie z tym problemem samemu, warto zastosować pięć poniższych rad.

1. Spróbuj preparatów bez recepty

Wart odwiedzić aptekę i poprosić farmaceutę o fachową poradę. Na pewno chętnie jej udzieli, w końcu bardzo wiele osób posiada problemy ze snem, toteż ma doświadczenie w polecaniu konkretnych, skutecznych preparatów. 

Na pewno warto kupić melatoninę. Jest to neurohormon, który produkuje ośrodkowy układ nerwowy za pomocą szyszynki. Problemy ze snem wynikają często z jej niedoboru. Jest ona wytwarzana pod wpływem ciemności, więc warto dbać o zredukowanie oświetlenia w sypialni, co pobudzi organizm do jej produkcji.

 Dobrze też wypić wieczorem melisę, która uspokaja i odpręża. Można również dostać ją w tabletkach, jeżeli smak naparu jest nieznośny, aczkolwiek większość osób nie ma zastrzeżeń co do walorów smakowych tego zioła.

2. Wycisz się

Ciężko jest zasnąć, a nawet może okazać się to niemożliwe, gdy ktoś znajduje się w stanie dużego pobudzenia emocjonalnego. Przed snem trzeba unikać stresujących rozmów, myśli o nieciekawej przeszłości, czy też innych podobnych zajęć, mogących zaburzyć spokój. 

Należy się wyciszyć, położyć, poczytać książkę, czy też gazetę. Intensywne ćwiczenia tuż przed spaniem są niewskazane, tak samo jak duży wysiłek fizyczny wynikający z innych czynności. Można też spróbować medytacji, będącej coraz popularniejszą metodą nie tylko pomagającą zasnąć, ale także odnaleźć w sobie wewnętrzny spokój.

3. Dotleń się

Problemy z bezsennością mogą redukować wieczorne spacery, które wcale nie muszą być długie. Warto również wywietrzyć sypialnię oraz zadbać o odpowiednią temperaturę w tym pomieszczeniu. 

Nie powinno być zbyt ciepło, chociaż przenikliwe zimno również utrudni zapadnięcie w sen. Właściwa cyrkulacja powietrza pozwala zapobiegać rozwojowi wirusów, bakterii oraz zarodników grzybów. Ponadto, dotleniony organizm potrafi sobie poradzić znacznie lepiej ze zwalczaniem drobnoustrojów. Jest to bardzo ważne szczególnie dla alergików, choć przeciętny człowiek również odczuje różnicę.

4. Zapewnij sobie ciszę i ciemność

Sypialnia powinna być pogrążona w możliwie jak najgłębszej ciemności. Światła należy wyłączyć, a okno zasłonić, najlepiej roletami. Można spróbować spać w opasce na oczy, aczkolwiek nie każdemu pasuje takie rozwiązanie. 

Cisza jest kluczowa dla prawidłowego zasypiania, trzeba zadbać najlepiej o to, by nie rozlegał się w pobliżu żaden dźwięk. Osoby mające z tym problem, bo na przykład mieszkają koło ruchliwej ulicy, czy też mają chrapiącego partnera mogą zacząć używać zatyczek do uszu. Jednakże ich regularne stosowanie może spowodować nadwrażliwość na hałas i potem już naprawdę ciężko będzie zasnąć bez nich. Zwiększają również ryzyko występowania infekcji ucha.

5. Zasypiaj i wstawaj codziennie o tej samej porze

Zachowanie regularnego cyklu dobowego potrafi na stałe zlikwidować problemy z zasypianiem. Warto również w weekendy kłaść się do snu tak jak w dni robocze oraz budzić się równo z alarmem. Kluczem jest tutaj wysypianie się na co dzień, zachowanie odpowiedniej ilości godzin, które powinno się przesypiać, by nie czuć się ciągle przemęczonym. "Odsypianie" całego tygodnia w dni wolne nie działa, choć może się tak wydawać. 

Niestety, nie każdy może zastosować się do tej rady, chociażby osoby pracujące na zmiany, aczkolwiek dla ludzi posiadających pracę w stałych godzinach będzie to bardzo pomocna wskazówka.

Podsumowanie

Sen jest niesamowicie ważny, by zachować dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, a także odpowiedni stan zdrowia. Powinien trwać codziennie średnio 8 godzin, nie warto tego lekceważyć, choćby miało się do wykonania bardzo ważne zadania. 

Jeżeli powyższe rady nie zadziałają, warto wybrać się do lekarza, gdyż bezsenność może być objawem rozmaitych chorób, które należy zdiagnozować i wyleczyć. Są to chociażby nadciśnienie tętnicze, astma, czy też nadczynność tarczycy. Nie można zaniedbywać swojego zdrowia, gdyż może to mieć w perspektywie długofalowej katastrofalne skutki.