Stres - pozytywny czy negatywny?

Czujesz  się przytłoczony zdarzeniami dziejącymi się wokół Ciebie? Odczuwasz  bezsilność wobec nowych wyzwań? Dzisiejsze czasy sprawiają, że stres  towarzyszy nam już od okresu wczesnego dzieciństwa przez całe nasze  życie. 

Przeważnie mówi się w mediach o jego szkodliwych skutkach, jednak  czy zawsze działa on na nas negatywnie? Stres jest  odpowiedzią organizmu na różnego rodzaju doświadczenia, najczęściej te o  charakterze nieprzyjemnym. Może on działać mobilizująco, ale tylko pod  warunkiem, że występuje on przez krótki czas i z niskim natężeniem. W  przeciwnym wypadku, kiedy odczuwamy długotrwały wzrost kortyzolu we  krwi, czujemy się przejęci, nieobecni, roztrzepani i przytłoczeni całą  sytuacją. Na szczęście istnieje wiele sposobów na szybkie uniknięcie  tego nieprzyjemnego stanu. 

Wszystkie te metody możemy zastosować w domu,  co jest dodatkową zachętą do skorzystania z nich!

Rodzaje stresu

Psychologowie  od lat zastanawiają się nad tym, dlaczego to samo zdarzenie wywołuje  odmienne reakcje stresowe u różnych osób. W końcu zbliżający się  deadline sprawi, że Kowalski się zmobilizuje, a Nowak załamie się i  popadnie depresję. Pojęciami związanymi z samym stresem są: stresor,  czyli bodziec wywołujący reakcję stresową oraz homeostaza, czyli stan  równowagi organizmu, który jest zaburzany. Oto 3 główne rodzaje stresu:

  1. Dystres –  pojawiający się od razu po zadziałaniu stresora. Jest podstawową  reakcją organizmu na zagrożenie i przeciwności związane z wykonaniem  ważnego dla nas zadania. W szczególności dotyczy osób, które mają  problemy z ocenianiem poziomu trudności danej sytuacji, a najczęstszą  reakcją na trudność jest... ucieczka
  2. Eustres – jest  to stres mobilizujący do działania, pod warunkiem, że występuje w  krótkim czasie i o słabym natężeniu.  Działa pozytywnie, sprzyja  motywacji i koncentracji na danym zadaniu.
  3. Neustres – czyli reakcja na bodziec całkowicie neutralny dla jednej osoby, dla drugiej zaś może być eustresowy lub dystresowy

Fazy stresu

Badacz Hans Hugo Selye wyróżnił następujące fazy stresu, występujące w kolejności po sobie:

  1. Faza alarmowa -  czyli początkowa reakcja polegająca na zaskoczeniu i niepokoju przez  konfrontację z nową sytuacja. Występują w niech 2 subfazy:
  • Stadium szoku
  • Stadium przeciwdziałania szokowi - w której człowiek broni się przed działaniem stresu

2. Faza przystosowania - faza, w której organizm uczy się skutecznie i bez nadmiernych zaburzeń radzić sobie ze stresem

3. Faza wyczerpania -  stały, przedłużający się stres, pobudzenie całego organizmu, prowadzące  do wyczerpania zasobów, co prowadzi do różnych chorób. Może prowadzić  do śmierci.

Sposoby na odstresowanie się

W  czasach, w których żyjemy, niezbędne jest aby zmniejszać u siebie  poziom kortyzolu, niebezpiecznie podwyższany przez stres. Poniżej  znajduje się 10 prostych metod, który zadziałają na Ciebie relaksująco i  uporządkują Cię psychicznie.

1. Odpowiedni plan zarządzania stresem

Będąc w stresie mamy multum myśli na minutę i bardzo często nie wiemy za co  się zabrać najpierw. Panikujemy, ponieważ w naszym umyśle widzimy skutki  niezrealizowanych zadań, nieoddanych projektów i innych niezrobionych  rzeczy. Na początek weź głęboki wdech i weź do ręki kartkę i długopis.  Zastanów się, co konkretnie masz do zrobienia i wypisz sobie te rzeczy w  punktach. 

Już po wykonaniu tej czynności odczujesz chwilową ulgę,  ponieważ uporządkujesz sobie wszystkie czynności do zrealizowania. Po  zrobieniu planu, zacznij realizować te najprostsze punkty, te, których  wykonanie zajmie Ci parę minut. Dzięki temu niewielkim nakładem pracy  odzyskasz wewnętrzny spokój, co pozwoli Ci dalej pracować.

2. Posprzątaj w pokoju

Absurdalnie  brzmi rada o posprzątaniu w pokoju, kiedy wokół mamy tysiąc innych,  ważniejszych rzeczy do zrobienia. Jednak ta prosta czynność sprawi, że  nie tylko odzyskasz uporządkowane stanowisko pracy, ale również  wewnętrzny spokój. Posprzątanie w pokoju znacznie obniży Twój poziom  kortyzolu, co jest potwierdzone przez wielu psychologów klinicznych, m.  in. przez Jordana Petersona w jego książce "12 życiowych zasad".

3. Drzemka pomaga w stresie

Sen  jest rzeczą, o której zawsze powinniśmy pamiętać. W okresie stresowym,  warto zadbać o krótką, 20 minutową drzemkę. Obniży ona nasz poziom  kortyzolu, poprawi koncentrację i zmobilizuje do dalszej pracy.

4. Ciepła kąpiel

Kąpiel  w wannie z pewnością rozluźni nasze pospinane mięśnie i odpręży nas.  Relaks w łazience poprawi nasze samopoczucie i sprawi przyjemność  potrzebną szczególnie wtedy, gdy odczuwamy nadmierny stres.

5. Spotkanie z bliskimi

Kontakt  z zaufaną osobą pomoże nam rozładować napięcie. W momencie, gdy  opowiadamy komuś o naszych problemach i zmaganiach, uwalniamy się od  nich. Po takiej rozmowie czujemy się znacznie lepiej i mamy motywację do  dalszego działania.

6. Sport, wysiłek fizyczny

Podczas  uprawiania sportu w naszym mózgu uwalniają się endorfiny, zwane również  hormonami szczęścia. Obniżają one znacznie poziom stresu, poprawiając  tym samym nasze samopoczucie. Krótki, 30 minutowy bieg sprawi, że  poczujemy się lepiej i zapomnimy o wszelkich problemach.

7. Medytacja pomoże się wyciszyć

Ćwiczenia  relaksacyjne są idealną formą do odstresowania się. Zostały stworzone z  myślą o wszystkich, którzy zmagają się ze stresem i mają problemy z  odprężeniem się. W Internecie jest mnóstwo filmów z komentarzem, dzięki  którym całe nasze ciało i umysł dozna odprężenia.

8. Mała przyjemność

Podczas  całego dnia, często jesteśmy tak mocno nastawieni na pracę, że  zapominamy o sprawianiu sobie małych przyjemności. Od dłuższego czasu  masz ochotę na swoje ulubione ciasto? Zjedz je, a z pewnością  odstresujesz się i poczujesz się lepiej.

9. Uśmiech

Będąc  zestresowanym warto zrobić sobie krótką przerwę na obejrzenie  rozweselającego filmu lub czegoś, co przyniesie nam radość. Uśmiech jest  najstarszą metodą na rozładowanie napięcia, dlatego korzystajmy z niego  jak najczęściej!

10. Zdrowa dieta

W  naszym zestresowanym życiu pamiętajmy o zdrowych nawykach żywieniowych.  To one pozostawiają nasz organizm w stanie homeostazy i sprawiają, że  mamy siłę do wykonywania kolejnych działań. Pij określoną ilość wody,  jedz śniadania, a w sytuacji stresowej wypij przepyszną zieloną herbatę.

Podsumowanie

Stres  jest zjawiskiem towarzyszącym nam na codzień. Psychologia podsuwa nam  wiele różnych metod radzenia sobie z nim, jednak najważniejsze jest  przekształcenie ich w nawyki, dzięki którym będziemy mieli wiele metod  radzenia sobie z trudną sytuacją. Dla każdego człowieka dana metoda  sprawdzi się w różnym stopni, dlatego szukajmy swoich sposobów na stres!